وزارت بهداشت ایران آزمایش واکسن کرونای کوبا روی پاکبان‌ها را تکذیب کرد

وزارت بهداشت ایران گزارش‌ها درباره آزمایش واکسن کرونای ساخت کوبا روی کارکنان خدمات شهرداری را رد کرد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، در توییتر نوشت: "ادعای واکسیناسیون با واکسن مشترک کوبا و (انستیتو) پاستور، کذب محض بوده و زاییده اذهان بیمار و مغرض است."

آقای جهانپور می‌گوید واکسیناسیون در ایران با واکسن‌های اسپوتنیک روسیه، کوواکسین هند و سینوفارم چین انجام می‌شود و "بزودی واکسن استرازنکا نیز به این جمع خواهد پیوست."

در روزهای گذشته اعلام شد ۳۰ هزار رفتگر شهرداری در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار می‌گیرند.

روز سه‌شنبه سوم فروردین رسانه‌ها خبر دادند که واکسیناسیون هزار پاکبان در شیراز شروع شده و کارکنان خدمات شهرداری در شهرهای دیگر هم قرار است به زودی واکسینه شوند.

با اعلام این خبر اخبار و گمانه‌هایی درباره احتمال آزمایش بالینی واکسن ساخت کوبا روی پاکبان‌ها منتشر شد.

فاز سوم آزمایش واکسن کوبا در ایران
کوبا از جمله کشورهایی است که خود در حال تولید واکسن کرونا است و تقاضای واردات واکسن نداشته است.

مقام‌های ایران پیشتر گفته بودند که انستیتو پاستور در پروژه ساخت و آزمایش بالینی واکسن سوبرانا-۲ با موسسه فینلای کوبا همکاری می‌کند.

کوبا
فاز سوم آزمایش بالینی واکسن سوبرانا-۲ در کوبا آغاز شده است

دو هفته پیش آقای جهانپور اعلام کرد که در چارچوب این همکاری ۱۰۰ هزار دز واکسن سوبرانا برای فاز سوم مطالعه بالینی وارد ایران شده و "در صورت تایید نتایج نهایی، تولید انبوه آن در دو کشور آغاز خواهد شد."

با شروع واکسیناسیون کارکنان خدمات شهرداری، این اتهام مطرح شد که هدف از واکسیناسیون پاکبان‌ها آزمایش واکسن ساخت کوبا روی آنها بوده است.

اما رسانه‌های رسمی با نقل قول از مقام‌های دولتی این موضوع را رد کردند و با انتشار تصاویری گزارش دادند که برای واکسیناسیون رفتگران شهرداری از واکسن سینوفارم چین استفاده شده است.

کیانوش جهانپور گفته است که فاز سوم مطالعه بالینی واکسن سوبرانا در کشور کوبا آغاز شده و در ایران هم "بعد از تعطیلات نوروزی در ۷ دانشگاه علوم پزشکی منتخب در گروه‌های داوطلب انجام خواهد شد."

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت هم به سایت مشرق گفته است که واکسن‌های مورد استفاده برای پاکبان‌ها "از محموله‌های معتبری است که توسط وزارت بهداشت وارد کشور شده است."

کندی واکسیناسیون هم‌زمان با نگرانی از موج تازه
روند واکسیناسیون در ایران به کندی پیش می‌رود و آمار دقیقی از افراد واکسینه‌ در دست نیست.

این در حالی است که نگرانی‌ها از موج تازه شیوع کرونا هم‌زمان با سفر و رفت‌وآمدهای نوروزی بالا گرفته و آمار تازه از شهرهای مختلف این نگرانی‌ها را تایید می‌کند.

مقام‌های بهداشتی در بسیاری از شهرها از شیوع سویه‌ای که ابتدا در‌ بریتانیا شناسایی شد خبر داده‌اند و در بعضی مناطق مانند استان هرمزگان گفته شده که حدود ۹۰ درصد از موارد ابتلا مربوط به همین گونه جهش‌یافته‌ است.

آقای جهانپور دیروز (پنج‌شنبه) گفت وعده تحویل ۲/۸ میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال ۹۹ محقق نشده و علت آن را "کندی تولید و کمبود جهانی" و "مانورها و رفتارهای سیاسی، تجاری" عنوان کرده بود.

این در حالی است که دستور رهبر جمهوری اسلامی برای منع استفاده از واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا، موضوع واکسیناسیون در ایران را به مسئله‌ای سیاسی تبدیل کرد که در داخل کشور هم با انتقادهایی روبرو شد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.