واکسیناسیون در ایران؛ روسی، هندی و چینی، اما نه کوبایی
آزمایش واکسن کرونای کوبایی بر روی گروه‌های خاص از جمله پاکبانان در ایران تکذیب شد. در صورت ادامه سفرهای نوروزی موج چهارم کرونا تا پایان فروردین از راه می‌رسد. تعداد شهرهای قرمز و نارنجی نیز به ۵۹ شهر رسیده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران تزریق واکسن کوبایی کرونا به پاکبانان را تکذیب کرد. او در توییترش نوشت که تنها واکسن‌های روسی، چینی و هندی در ایران مورد استفاده قرار گرفته‌اند و به زودی واکسن آسترازنکا نیز از کره جنوبی وارد خواهد شد.

پیشتر برخی سایت‌ها از آزمایش واکسن کوبایی کرونا بر روی برخی گروه‌ها از جمله پاکبانان خبر داده بودند. این واکسن هنوز به مرحله استفاده عمومی نرسیده و ایران اعلام کرده که حاضر است در مرحله آزمایشی آن مشارکت کند.

جهانپور این ادعا را "کذب محض" و "زاییده اذهان بیمار و مغرض" دانست.

احتمال موج جدید کرونا در پایان فروردین

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که آمار مبتلایان به ویروس سارس-کوو۲ در شش استان دوباره سیر صعودی پیدا کرده و چندین شهر و شهرستان نیز از وضعیت نارنجی به قرمز رسیده‌اند.

طبق آخرین بروزرسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرهای ایران از چهارم فروردین ماه ۱۷ شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و ۴۲ شهر نارنجی هستند.

در ابتدای نوروز ۴۱ شهر قرمز و نارنجی بودند اما اکنون تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۵۹ مورد رسیده است.

بر اساس این گزارش شهرهای قرمز استان خوزستان به ۱۱ شهر افزایش یافته و هرمزگان نیز شاهد طغیان کرونای جهش یافته انگلیسی است.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفته است: «بخش زیادی از مراجعین فعلی به مراکز درمانی، کسانی هستند که به دلیل دوره نهفتگی بیماری، در هفته آخر اسفند در جریانات پر ازدحام درون شهری حضور داشتند.»

به همین دلیل او پیش بینی کرده که "این سیر حداقل تا نهم و دهم فروردین به همین صورت ادامه یابد."

به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که در پایان فروردین یک موج جدید کرونا در ایران به وقوع بپیوندد.

موج سفرهای نوروزی، موج چهارم کرونا

کارشناسان هشدار داده‌اند که اگر سفرهای نوروزی همانگونه که تا حالا انجام شده ادامه پیدا کند قطعا شاهد موج چهارم کرونا در ایران خواهیم بود.

در یک هفته گذشته سفر به شهرهای شمالی ایران ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده و میزان شیوع ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در این استان‌ها افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استان گیلان گفته یک و نیم تا دو میلیون مسافر فقط برای امسال به این استان سفر کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته این مقام مسئول، مراکز خرید و اماکن دولتی مسافرپذیر در گیلان، همچنین نقاطی که زیر نظر سازمان گردشگری هستند، از پیش تعطیل شده بودند.

در استان مازندران نیز وضعیت به همین میزان نگران کننده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در این استان هشدار داده و گفته تا کنون ۴۹ نفر در مازندران به این نوع ویروس مبتلا شده‌اند.

رئیس سازمان اورژانس نیز گفته با توجه به شروع سفرهای نوروزی "موج چهارم شیوع کرونا آغاز شده است".

به رستوران نروید!

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران هشدار داده که رستوران‌ها به خصوص در شهرها مسافرپذیر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

او با اشاره به این که براساس مطالعات معتبر بین‌المللی رستوران‌ها خطرناک‌ترین محل انتقال ویروس کووید-۱۹ هستند، تصریح کرده: «توصیه ما به مردم کشور به ویژه مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای این است که تا حد امکان به رستوران نروند.»

به گفته سادات لاری در ۲۴ ساعت گذشته ۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ایران جان باخته‌اند. بدین ترتیب تعداد فوت شدگان بر اثر این بیماری به ۶۲ هزار و ۲۲۳ نفر رسید.

در این مدت ۷۹۸۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده‌اند و مجموع تعداد مبتلایان به این ویروس به یک میلیون ۸۳۸ هزار و ۸۰۳ نفر رسید.

هم اکنون ۳۹۰۸ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.