کرونا در ایران؛ ممنوعیت سفر به ۶۷ شهرستان، کاهش ۵۸ درصدی رعایت پروتکل‌ها

بر اساس مصوبه ستاد کرونا با افزایش تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز کرونا در ایران سفر «از» و «به» ۶۷ شهر کشور ممنوع اعلام شد.

به گزارش ایلنا، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه، هفتم فروردین، با اشاره به این که در روزهای گذشته، وضعیت ۲۳ شهرستان به رنگ قرمز و ۴۴ شهرستان به رنگ نارنجی تبدیل شده، سفرهای نوروزی و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دلایل اصلی این وضعیت اعلام کرد.

بر اساس تعریف ستاد کرونا در وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» از هر صدهزار نفر در یک شهرستان، دست‌کم ۱۰ نفر و در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» از هر صدهزار نفر در یک شهرستان، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده‌اند.

در همین رابطه سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز روز شنبه از کاهش ۵۸ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور طی ماه‌های اخیر خبر داد و گفت که این میزان از ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تاکنون به کمترین درصد است.

به گفته خانم لاری، این روند کاهشی از اواخر بهمن ۱۳۹۹ آغاز شده است.

در اسفندماه ۹۹، عکس‌ها و ویدئوهای بسیاری از تجمع شهروندان در مراکز خرید و وسایل حمل ‌و نقل عمومی به مناسبت خریدهای نوروزی منتشر می‌شد.

در همین حال بسیاری از کارشناسان و حتی مقامات وزارت بهداشت ایران بارها درباره خیز دوباره کرونا به‌ویژه به دلیل شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته در صورت سفرهای نوروزی هشدار داده بودند.

با این همه ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های ویژه‌ای برای سفرهای نوروزی اعلام نکرد و بسیاری از مقامات از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تنها به توصیه به شهروندان برای ماندن در خانه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در صورت دید و بازدید نوروز بسنده کردند.

در همین حال وزارت بهداشت در روز شنبه از جان باختن ۸۵ بیمار دیگر بر اثر ابتلا به کرونا و شناسایی بیش از هشت ‌هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۳۰۸ نفر و تعداد کل بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۹۲۳ نفر رسید.

به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، ۳۹۲۱ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.