Adonis
 
اهدای جایزه صلح شهر اوزنابروک به آدونیس شاعر سوری
جایزه صلح اریش ماریا رمارک امسال به شاعر پرآوازه سوری آدونیس تعلق گرفت. این جایزه برای تلاش این شاعر نوگرا در جدایی دین از مذهب، حقوق زنان و روشنگری در جهان عرب به وی اهدا شد.
شهر اوزنابروک جایزه صلح اریش ماریا مارک، نویسنده شهیر آلمانی، را که در این شهر متولد شده است، امسال به علی احمد سعید اسبر، معروف به آدونیس اعطا کرد. جایزه‌ای به ارزش ۲۵ هزار یورو که هر دو سال یک بار اهدا می‌شود، تقدیری است از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر این تاثیرگذارترین شاعر دنیای عرب در فعالیت‌های روشنگرانه .
هیئت داوران این جایزه را به آدونیس به خاطر آثارش در نقد نقش مذهب در جوامع عربی، هم‌چنین نقد تفکر حاکم بر این جوامع نسبت به حقوق زن و تلاش او در جهت روشنگری به او داده است. اهدای این جایزه به آدونیس در دوره‌ای بس پرآشوب در خاورمیانه و تاخت و تاز تروریست‌های "دولت اسلامی"، وزنی سنگین‌تر پیدا می‌کند.
آثار آدونیس، افزون بر غنای فرهنگی، دریچه‌ای می‌گشایند به پیش‌زمینه‌های تاریخی فرهنگ‌های مختلف و پلی هستند میان شرق و غرب. اشعار او به نوشته روزنامه محلی اوزنابروک به دنیای عرب باوجود همه نابسامانی‌های این دوره، شجاعت می‌بخشد و امید به آینده.
زمانی که او از اهدای این جایزه خبردار شد، نوشت: «وظیفه شاعر ایستادن ورای تفکر رایج و حمایت از نسیم آزادی و برابری است که جامعه را به جلو می‌راند.»
آدونیس سرودن شعر را همراه با فعالیت‌های سیاسی خود علیه خفقان و استبداد حاکم بر جامعه‌ی سوریه‌ی دهه‌ی ۱۹۵۰ آغاز کرد. شهرت جهانی آدونیس در سال‌های ۱۹۶۰ و با انتشار مجموعه‌‌‌ی کاملی از اشعارش آغاز شد.
کارنامه‌ی آدونیس علاوه بر ۱۷ کتاب شعر، بیش از ۱۰ اثر پژوهشی را نیز شامل می‌شود. از میان این ۱۷ کتاب شعر، تنها کتاب "ترانه‌های مهیار دمشقی" که سومین مجموعه شعری آدونیس است و در سال ۱۹۶۱ منتشر شد، در سال ۱۳۷۷ با ترجمه کاظم برگ نیسی و به کوشش نشر کارنامه در ایران انتشار یافته است.
آدونیس در آذرماه سال ۱۳۸۴ سفری به ایران داشت و در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به پرسشی درباره اعتقادات دینی‌اش به صراحت گفت: «من به دین مشخصی پای‌بند نیستم اما به معتقدان دین‌های مختلف احترام می‌گذارم.» آدونیس پیش از این نیز در مصاحبه‌ای گفته بود که دین او ادبیات است.
علی احمد سعید که نام اساطیری آدونیس را بر خود نهاده، در روز اول ژانویه ۱۹۳۰ در شمال سوریه به دنیا آمد. او سال ۱۹۵۵ پس از ۶ ماه زندان به خاطر فعالیت سیاسی و عضویت در حزب سوسیالیست ملی سوریه، به لبنان رفت و تا سال ۱۹۸۵ که به فرانسه مهاجرت کرد در آنجا به کار و زندگی پرداخت.
آلمان در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز با اهدای "جایزه‌ی گوته" به این شاعر ۸۱ ساله، از او تقدیر کرد.
رتبه دوم جایزه رمارک امسال به ارزش ۵۰۰۰ یورو به جوزپینا ماریا نیکولینی شهردار لامپدوزا برای فعالیت‌های او در حمایت از پناهجویان و تصویب قوانین جدید در این زمینه اهدا شده است.
 
 
 
 
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.