23
«عشق» میشائل هانکه فاتح قله فیلم اروپا
میشائل هانکه، کارگردان برجسته اتریشی که با فیلم «عشق» نخل طلایی جشنواره کن را درو کرده بود، این بار توانست با این فیلم قله فیلم اروپا را فتح کند و جایزه بیست و پنجمین دوره جایزه فیلم اروپا را به دست آورد.
شامگاه شنبه (اول دسامبر / ۱۲ آذر ماه) مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم اروپا در اولتا در جزیره مالت برگزار شد.
برنده‌ی بزرگ این مراسم، میشائل هانکه، فیلمساز پرآوازه اتریشی بود که با فیلم «عشق» نه تنها جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد، بلکه شاهد موفقیت این فیلم در سه بخش دیگر نیز بود.

ببینید: گزارش تصویری از مراسم اهدای جوایز فیلم اروپا

«عشق» که نخل طلایی این دوره از جشنواره فیلم کن را از آن خود کرده بود، از سوی آکادمی فیلم اروپا به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد. امانوئل ریوا و ژان لوئی ترتینیان، هنرپیشگان اصلی این فیلم نیز به ترتیب جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد را دریافت کردند.
فیلم «عشق» یکی از نامزدهای دریافت بهترین فیلم‌نامه از سوی آکادمی فیلم اروپا بود، اما این جایزه در نهایت به فیلم «شکار» و فیلم‌نامه‌نویسان آن، توماس وینتربرگ و توبیاس لیندهولم رسید.
 
هنرمندی کم‌حرف
میشائل هانکه هنگام دریافت جوایز مانند همیشه کم‌حرف بر صحنه ظاهر شد و پس از قدردانی از تیمی که او را در تهیه این فیلم همراهی کرده بودند، میدان را ترک کرد. او سپس در حاشیه‌ی این مراسم اظهار داشت: «این موفقیت باعث خشنودی است و به من در راه تهیه فیلم بعدی کمک می‌کند.»
فیلم «عشق» داستان رابطه‌ی عاطفی زن و مرد مسنی را بازگو می‌کند که با عشق به موسیقی زندگی هنرمندانه‌ای را با یکدیگر تقسیم کرده‌اند. دوران آرام بازنشستگی این دو که در آستانه‌ی هشتاد سالگی قرار دارند، با بیماری مرد دستخوش دگرگونی می‌شود.
هانکه در این فیلم نیز نشان داده است که استاد تصویر کردن دنیای درونی انسان‌ها و روابط ژرف انسانی است.
 
در ستایش بزرگان
برناردو برتولوچی، کارگردان معروف ایتالیایی نیز به خاطر یک عمر فعالیت هنری از سوی آکادمی فیلم اروپا مورد ستایش قرار گرفت.
«آخرین تانگو در پاریس» محصول سال ۱۹۷۲، «آخرین امپراتور» محصول سال ۱۹۸۷ و «بودای کوچک» محصول سال ۱۹۹۸، از جمله آثار معروف این فیلمساز ۸۲ ساله هستند. کسب دو جایزه اسکار برای فیلم «آخرین امپراتور» و همچنین شیر افتخاری جشنواره فیلم ونیز، از موفقیت‌های مهم برتولوچی محسوب می‌شوند.
دیگر هنرمندی که در بیست و پنجمین دوره از مراسم اهدای جوایز فیلم اروپا مورد ستایش قرار گرفت، هلن میرن، بازیگر بریتانیایی بود که جایزه افتخاری این آکادمی را دریافت کرد. هلن میرن در سال ۲۰۰۷ جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول زن را برای بازیگری در فیلم «ملکه» دریافت کرده بود.
 
 
دویچه وله
 
 

 

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.