Seyd Ali Salehi
سید علی صالحی: به این سادگی‌ها مأیوس نخواهم شد
صدور مجوز انتشار یکی از مجموعه اشعار«سید علی صالحی»، شاعر و منتقد نوپرداز معاصر، پس از مدت‌ها انتظار، توسط اداره‌ی کتاب ارشاد مشروط به حذف ۱۲۰ صفحه از ۱۵۰ صفحه اعلام شد. اما صالحى مى گوید “فکر می‌کنم این نوع برخوردها، نوعی یاس پراکنی را در جامعه دامن می‌زند، اما با اینحال، شاعرانی مثل من به این سادگی‌ها مایوس نخواهند شد”؛ او تاکید مى کند که این شرط را قبول نخواهد کرد.  
به گزارش ایلنا، مجموعه‌ی شعر «تمرین آماده باش کبوتر» از سوی نشر ثالث در سال ۹۰ جهت کسب مجوز به دایره‌ی نظارت بر کتاب وزارت ارشاد سپرده شد و سرانجام پس از ماه‌ها، به جواب نهایی ارشاد که حاکی از حذف ۸۰ درصد از این مجموعه است، ختم شد. 
صالحی در این باره گفت: این مجموعه شعر نیز می‌رود در جوار کل شعرهایی که در طی این سال‌ها ممنوعه اعلام شده‌اند. 
او ضمن اظهار تاسف برای وضعیت به وجود آمده در فضای نشر کشور و اداره‌ی کتاب افزود: آستانه‌ی تحمل بسیار پائین آمده و من از این بابت بسیار متاسفم که یک مجموعه‌ی شعر که نهایتآ در ۲ تا ۳ هزار نسخه تیراژ می‌خورد، این‌گونه مسئولان را به واکنش وا می‌دارد. حال آن‌که در شرایط کنونی چاپ یک مجموعه‌ی شعر در این تیراژ نمی‌تواند زیانی به کسی برساند. 
این شاعر ادامه داد: من فکر می‌کنم این نوع برخوردها، نوعی یاس پراکنی را در جامعه دامن می‌زند، اما با اینحال، شاعرانی مثل من به این سادگی‌ها مایوس نخواهند شد؛ دفتر بعدی شعرم را به زودی به ناشر خواهم سپرد. 
او گفت: امیدوارم فضای حاکم بر نشر کشور در آینده‌ای نزدیک مورد توجه و اصلاح مسئولان قرار بگیرد و فضای باز و منصفانه‌ای برای انتشار کتاب در کشور مهیا شود. 
این نخستین واکنش صالحى به رفتار حکومت نیست؛ پیش تر نیز وقتی قرار شد موزه تناولی را تعطیل کنند و زمزمه مهار پاتوق های هنری و کافی شاپ ها هم بلند شد «سید علی صالحی» پرسیده بود: «آیا همه کاستی ها و دردها را رفع و علاج کرده اند و فقط مشکلات «خانه هنرمندان»، «اداره تئاتر»، «موزه تناولی»، «انجمن مجسمه سازان» و دیگر مراکز فرهنگی روی دست مانده است؟» 
صالحی همان روزها پیش بینی کرد که «ظاهرا این آغاز راه است و تعطیلات رسمی هنر و اندیشه به زودی آغاز خواهد شد و جوانان ما به مرخصی بی پایانی خواهند رفت. چه امتیاز شایسته و پسندیده ای!»  
سالها پس از این اظهارات، اخبارى مانند تعطیلی خانه سینما و مراکز و برنامه ها و پروژه های فرهنگی و هنری دیگر، و سرانجام پلمپ ۸۷  قهوه‌خانه و رستوران سنتی در طرح برخورد با قهوه‌خانه‌ها در منطقه فرحزاد تهران، برخى رسانه ها را به یاد سخنان سید على صالحى انداخت که گفته بود این آغاز راه است.

راه دیگر

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.