جشنواره سینمایی برلین "برلیناله" با آغاز نمایش فیلم معروف "جَنگو" گشایش می یابد
شصت وهفتمین جشنواره سینمایی برلین"برلیناله" امروز، پنجشنبه/ ۹ فوریه در پایتخت آلمان گشایش می یابد. "برلیناله" جشنواره‌ای است مردمی که هر سال صدها هزار نفر از آن دیدن می‌کنند. امسال نزدیک به ۴۰۰ فیلم از ۷۰ کشور جهان در"برلیناله" به نمایش درمی‌آید. این جشنواره با نمایش فیلم فرانسوی معروف "جنگو" که زندگی "جنگو راینهارت"، گیتاریست جاز کولی‌تبار در زمان اشغال فرانسه توسط نازی ها را به تصویر می‌کشد، آغاز می‌شود. سینمای ایران با فیلم "تمارض" ساخته عبد آبست در این جشنواره بزرگ سینمایی حضور دارد.

در بخش رقابتی این دوره از جشنواره سینمایی برلین ۱۸ فیلم از جمله سه فیلم از آلمان بر سر کسب خرس طلایی و خرس‌های نقره‌ای با یکدیگر رقابت می‌کنند. سینمای ایران درجشنواره امسال سینمایی برلین حضور کمرنگی دارد. تنها فیلم ایرانی حاضر در جشنواره امسال "تمارض" ساخته عبد آبست می باشد. این فیلم در بخش فوروم جشنواره سینمایی برلین "برلیناله" به نمایش درمی‌آید.
رئیس هیئت داوران جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۱۷ را پل فرهوون، سینماگر معروف هلندی برعهده دارد. او که فعالیت سینمایی خود را در پایان دهه ۱۹۶۰ میلادی آغاز کرده، در برخی از آثارش به رابطه سکس و خشونت می‌پردازد. فرهوون ۷۸ سال دارد و تا کنون حدود ۲۰ اثر سینمایی از جمله "پلیس آهنی"، "غریزه اصلی"، کتاب سیاه" و "او" را کرگردانی کرده است.

جشنواره فیلم برلین همواره رنگ و بوی سیاسی داشته و شصت و هفتمین دوره‌ی آن نیز از این قاعده مستثنا نیست.
در این راستا، مونیکا گروترز وزیر فرهنگ آلمان فدرال دیروز اعلام کرد که پیام جشنوار امسال فیلم برلین تأکید بر کثرت گرایی فرهنگی در برابر پوپولیست است.

جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۷ با اولین نمایش جهانی فیلم فرانسوی "جنگو" به کارگردانی "اتین کومار" آغاز می‌شود که یکی از فیلم‌های بخش مسابقه بین‌المللی است.

اولین فیلم بلند داستانی کومار درباره جنگو راینهارت، نوازنده افسانه‌ای جاز است. داستان در ۱۹۴۳ هنگام فرار این گیتاریست جاز فرانسویِ از پاریس تحت اشغالِ آلمانی‌ها روی می‌دهد. فیلم نشان می دهد که جنگو آنچنان در دنیای افسانه ای موزیک خود غرق شده که تغییرات بیرونی در جهان را، از جمله وقوع جنگ دوم جهانی و اشغال فرانسه توسط آلمان نازی را نمی بیند. فیلم همچنین نشان میدهد که چگونه خانواده راینهارت به عنوان عضوی از اقلیت سینتی، کولی تبار فرانسه مورد آزار و اذیت نازی‌ها قرارمی گیرد.

جشنواره امسال فیلم برلین عرصه رقابت تنگاتنگ سینما گران کهنه کار جهان برای دریافت خرس طلایی است. از جمله ۱۸ فیلم که برای دریافت جایزه خرس طلایی رقابت می کنند، به جز فیلم "جَنگو" میتوان به فیلم های "بازگشت به مونتاک" فیلم جدید فولکر شلوندورف، کارگردان کهنه‌کار آلمانی، "شام" ساخته اورن موورمن کارگردان آمریکایی، "وجه دیگر امید" تازه‌ترین ساخته آکی کوریسماکی کارگردان تحسین‌شده فنلاندی ("مرد بدون گذشته"و "دختر کارخانه کبریت‌سازی ")، یکی دیگر از فیلم‌های بخش مسابقه بین‌الملل است؛ همین‌طور "رد پا"فیلم جدید آگنیشکا هولاند کارگردان لهستانی نامزد اسکار که با فیلم‌هایی چون"اروپا اروپا" و "در تاریکی" شهرت دارد.

شصت وهفتمین جشنواره سینمایی برلین "برلیناله" به مدت ۱۱ روز ادامه دارد.جوایز خرس طلایی و نقره‌ای این جشنواره در روز ۱۸ فوریه از سوی هیات داوران به بهترین فیلم های برگزیده امسال اعطا خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.