"اسکار سیاسی" علیه برنامه‌های مهاجرستیز دونالد ترامپ
در آستانه‌ی برگزاری مراسم جوایز اسکار ۲۰۱۷ ستارگان سینما، از جمله جودی فوستر، علیه سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا دست به تظاهرات زدند. اضعر فرهادی با پیامی ویدیویی، همبستگی خود را با تظاهرکنندگان اعلام کرد.
مراسم اسکار ۲۰۱۷ هر روز رنگ سیاسی‌تری به خود می‌گیرد. ستارگان هالیوود، سه روز پیش از برگزاری این جشن سینما، روز شنبه (۲۵ فوریه) به فراخوان "آژانس هنری یونایتد تلنت" در اعتراض به برنامه‌های مهاجرستیز و "تفرقه‌اندازانه‌" دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، پاسخ گفتند و در بورلی هیلز لس‌آنجلس به تظاهرات پرداختند.
در میان تظاهرکنندگان مدافع آزادی بیان و حقوق مهاجران، ستارگانی مانند جودی فوستر، مایکل جی فاکس و کیگان مایکل کی حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند. جودی فوستر ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های ضد دموکراتیک ترامپ در این مراسم گفت: «هیچ‌وقت دوست نداشتم نام و چهره‌ام به عنوان کنشگر مطرح شود. ولی اکنون زمانی فرارسیده که باید خود را نشان داد.»
مایکل جی فاکس، با اشاره به این که ۲۰ سال پیش، پس از ۸ سال انتظار سرانجام توانست به عنوان "شهروند آمریکایی" به رسمیت شناخته شود و به تابعیت این کشور در آید، یادآور شد: «اخراج مهاجران از کشور، توهین به کرامت انسانی است.»

Toni Erdmann Film (Komplizen Film)
نمایی از فیلم "تونی اردمن" از مارن آده


اعتراض سینماگران نامزد فیلم‌های غیرانگلیسی زبان
هم‌زمان، ۶ کارگردان فیلم‌های غیرانگلیسی زبانی که برای دریافت اسکار نامزد شده‌اند، با امضای بیانیه‌ای از "ملی‌گرایی و تعصب خشکی که بر فضای سیاسی" آمریکا حاکم است، انتقاد کردند. در این بیانیه آمده است که «جایزه‌ی اسکار، صرف‌نظر از این که چه کسی برنده شود، برای تقویت تفاهم و توافق بر سر اصول انسانی تعیین شده است.»
اصغر فرهادی که با فیلم "فروشنده" با ۵ سینماگر دیگر در این بخش رقابت می‌کند، از امضاکنندگانه این بیانیه است. او پیشتر گفته بود که در اعتراض به فرمان دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت سفر شهروندان ایرانی و شش کشور عمدتا مسلمان دیگر به آمریکا، از حضور در مراسم اهدای جوایز اسکار خودداری می‌کند. قرار است انوشه انصاری و فیروز نادری به جای فرهادی در مراسم اهدای جوایز اسکار شرکت کنند.
مارلن آده، سینماگر آلمانی، که با کمدی ـ درام "تونی اردمن" در این رقابت شرکت دارد، نیز "بیانیه‌ی اعتراضی کارگردانان" را امضا کرده است. فیلم "تونی اردمن" در سال ۲۰۱۶جایزه‌ی بزرگ منتقدان جشنواره‌ی کن را از آن خود کرد و تا کنون از سوی سه مجله‌ی معتبر سینمایی جهان، "سایت اند ساوند" (بریتانیا)، "کایه دو سینما" (فرانسه) و "فیلم کامنت" (آمریکا) به عنوان اثر برگزیده‌ی منتقدان برگزیده شده است.
مارتین باتلر و بنتلی دین، کارگردانان فیلم "تنا" از استرالیا، مارتین زندولیت، سازنده‌ی فیلم "سرزمین مین" از دانمارک، هانِس هولم، کارگردان فیلم "مردی به نام اووه" از سوئد، از سینماگرانی هستند که "بیانیه‌ی اعتراضی کارگردانان" را امضا کرده‌اند. در فیلم "مردی به نام اووه"، بهار پارس که ایرانی و متولد شیراز است، بازی می‌کند.

جلوگیری از ورود فیلمبردار سوری
در این میان، "اداره‌ی مهاجرت آمریکا" اعلام کرد که از ورود خالد خطیب، سینماگر ۲۱ ساله‌ی سوری به خاک این کشور جلوگیری کرده است. دلیل این امر "اطلاعات زیان‌آورمشکوکی" عنوان شده که "در آخرین لحظه" علیه او به‌دست آمده است. خالد خطیب، فیلم‌بردار فیلم " کلاه سفیدها" است که به مرحله‌ی نهایی بخش جوایز مستند نامزدی جایزه‌ی اسکار راه یافته است. بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این فیلم‌بردار پیشتر ویزای ورود به آمریکا را دریافت کرده بود.
فیلم "کلاه سفیدها" مستند ۴۰ دقیقه‌ای است درباره‌ی تلاش‌های امدادگران در مناطق جنگی سوریه که به کلاه سفید ایمنی بر سر دارند و به این دلیل به "کلاه سفیدها" مشهورند.

Film still La la Land (Foto: picture-alliance/PictureLux/The Hollywood Archive)

عالم هپروت
فیلم رمانتیک و موزیکال "عالم هپروت" نامزد دریافت ۱۴ جایزه اسکار شده است. تنها دو فیلم در تاریخ سینما موفق شده‌اند نامزد ۱۴ جایزه اسکار شوند: "تایتانیک" در سال ۱۹۹۷ و "همه چیز در باره ایو" در سال ۱۹۵۰. عالم هپروت پیش از این بیشترین جوایز گلدن گلوب را از آن خود کرده و موفق شده است هفت جایزه از جمله در بخش‌های بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه را به خود اختصاص دهد.

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.