بازسازی خانه آندره برتون همزمان با ورود دست‌نویس "نادیا" به کتابخانه ملی فرانسه
دست‌نویس رمان "نادیا" نوشته آندره برتون، پدر مکتب ادبی سوررئالیسم، به عنوان "میراث ملی" وارد کتابخانه ملی فرانسه شد. همزمان بنیاد میراث فرهنگی فرانسه مبلغی را برای بازسازی خانه تابستانی این نویسنده در نظر گرفته است.

لوران آنژل، رئیس کتابخانه ملی فرانسه گفت که دستنویس این "اثر اسطوره‌ای" به دیگر دست‌نویس‌هایی که از برتون در این کتابخانه موجود است، می‌پیوندد.

دست‌نویس نادیا که در سال ۱۹۲۷ نوشته شده، در دسامبر ۲۰۱۵ در حراج کتابخانه شخصی پی‌یر برژه، سیاستمدار و مجموعه‌دار فرانسوی در پاریس، به قیمت ۲ میلیون یورو از سوی کتابخانه ملی فرانسه خریداری شده است. این دست‌نویس که بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون یورو ارزش‌گذاری شده بود، تنها دست‌نویس موجود از رمان "نادیا"ست.

رمان نادیا در سال ۱۹۲۸ در فرانسه منتشر شد که اکنون یکی از آثار کلیدی ادبیات جهان در قرن بیستم به شمار می‌رود.

برتون پس از چاپ رمانش، دست‌نویس خود را به هانری لوئی مرمون، ناشر سوئیسی داد که به مدت هفتاد سال نزد او باقی ماند که در نهایت از سوی پی‌یر برژه خریداری شد.

این دست‌نویس که شامل ۳۴ صفحه است از سوی نویسنده حاشیه‌نویسی شده و در برخی موارد طرح‌هایی در پشت این صفحات رسم شده است. این طرح‌ها کار خود آندره برتون است که تاکنون منتشر نشده است. کارشناسان معتقدند که دست‌نویس نادیا، ظرائفی را درباره شیوه نوشتن برتون روشن می‌کند.

رمان نادیا به بیشتر زبان‌های دنیا ترجمه شده، و در ایران نیز با ترجمه عباس پژمان از سوی انتشارات هرمس چاپ شده است.

همزمان با ورود دست‌نویس نادیا به کتابخانه ملی فرانسه، مبلغی برای تعمیر خانه آندره برتون در روستای سن-سیرک-لاپوپی در جنوب فرانسه، از سوی فدراسیون میراث فرهنگی فرانسه در نظر گرفته شده است. انجام تعمیرات لازم برای این خانه، بیش از ۶۰۰ هزار یورو برآورد شده است.

روستایی که خانه آندره برتون در آن قرار دارد در سال ۲۰۱۲ به عنوان یکی از زیباترین روستاهای فرانسه انتخاب شده است. برتون این خانه را در سال ۱۹۵۱ خرید و تا زمان مرگش در سال ۱۹۶۶ از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می‌کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.