29
نویسنده‌های همه‌ فن حریف در بازار دیجیتالی کتاب
با دیجیتالی‌شدن دنیای کتاب، کسانی که امکان چاپ دست‌نوشته‌های خود را ندارند، خود دست به انتشار آن‌ها می‌زنند. در این راه ناشران اینترنتی‌ای که درصدد قبضه‌کردن این بازارند، به آنان کمک می‌کنند.
با دیجیتالی‌شدن بازار کتاب، یک نویسنده نه تنها باید به زبان و اصول نگارش مسلط باشد، بلکه باید به رموز و فنون شغل‌های ادیتوری، نشر، بازاریابی و... هم آشنا باشد. در این‌صورت می‌تواند با کمک طرح "کتاب الکتریکی آمازون" که بخشی از وظایف امور سفارش و ارسال کتاب را به‌عهده می‌گیرد، اثر خلاقه‌ی خود را در "بنگاه انتشاراتی شخص خود" منتشر کند و به دست خوانندگان علاقمند برساند.
آمازون، دستیار نویسنده برای نشر
"آمازون" یکی از بی‌شمار ناشران اینترنتی‌ای‌ست که از ابتدا برای برپایی بازار دیجیتالی کتاب، تلاش و سرمایه‌گزاری کرده است. این وب‌گاه بزرگ که علاوه بر کتاب، سی‌دی، دی‌وی‌دی، بسته‌های نرم‌افزاری... نیز تولید می‌کند، برای فعال کردن بازار "نشر و کتاب دیجیتالی"، برنامه‌ای در جهت برقراری رابطه‌بین نویسنده و خواننده تنظیم کرده است تا بر فروش کتاب‌های دیجیتالی‌ای که خود در نشر آن شرکت دارد، بیافزاید.
بر اساس "جدول کتاب‌های پر فروش اینترنتی" که در پورتالی با عنوان "کافه‌ی ادبیات" به‌طور مستمر منتشر می‌‌‌شود، در کنار مجموعه کتاب‌های سکسی "سایه‌های گری"، کتاب‌های جنایی‌ای که در آمازون منتشر می‌شوند، اغلب در صدر این جدول قرار می‌گیرند. در حال حاضر کتاب آماندا هوکینگ، یکی از این نویسندگان جوان آلمانی که نخستین رمانش درباره‌ی انسان‌ها و خفاش‌های خون‌آشام بیش از یک میلیون نسخه به فروش رسیده، در ردیف نخست این جدول واقع شده است.
ولفگانگ تیشر که از سال ۱۹۹۶ "کافه‌ی ادبیات" را منتشر می‌کند، در رابطه با چاپ کتاب‌های دیجیتال از سوی نویسندگان آن‌ها می‌گوید: «در گذشته نویسندگانی که می‌خواستند جهان را تغییر بدهند، از آن‌جا که دست‌نوشته‌هایشان از سوی هیچ بنگاه انتشاراتی‌ای پذیرفته نمی‌شد، خود اقدام به انتشار کتاب‌هایشان می‌کردند. حالا کسانی که بیشتر نظر و خواست خواننده را در نظر می‌گیرند، آثار خود را چاپ می‌کنند. این نویسندگان جوان می‌دانند برای پول‌در‌آوردن، باید به چه موضوع‌هایی بپردازند.»
این نویسندگان اغلب برای انتشار کتاب‌های خود، به نشر آمازون که ساختاری ساده دارد، رو می‌آورند. نویسنده کافی‌ست که "کتاب‌" خود را به وسیله‌ی پست الکتریکی برای آمازون بفرستد. روز بعد، کتاب در اینترنت منتشر ‌شده است.
بخش خدمات آمازون برای انجام این خدمت و کارهای فنی دیگر، در واقع "انتشار" کتاب، دستمزدی طلب نمی‌کند. به گفته‌ی ولفگانگ تیشر، بسیاری از کسانی که دست به قلم دارند، نوشته‌های خود را برای "امتحان" به آمازون می‌فرستند: «چون خرجی ندارد. بعضی اوقات، در عرض ۶ ماه، تنها دو نسخه از این کتاب‌ها به فروش می‌رود.» کسی که دست‌نوشته‌اش را در آمازون منتشر کرده، می‌تواند هر لحظه آن را بدون پرداخت خسارت، پس بگیرد.
انتشار کتاب با بهای استاندارد
ولی انتشار کتاب از سوی آمازون، با پرداخت هزینه‌ای که بر میزان سهم نویسنده، در صورت فروش اثر تاثیر می‌گذارد، همراه است. به این صورت که اگر کسی که رویای نویسنده ‌شدن در سر می‌پروراند، در ابتدا حاضر باشد بهای کتاب را بین حداقل ۲ یورو و ۹۸ سنت و حداکثر ۹ یورو و ۹۹ سنت، تعیین کند، می‌تواند در صورت فروش هر نسخه از کتاب، سهمی برابر با ۷۰ درصد بهای فروش اثر را دریافت کند.
از این سهم، بخشی به عنوان "حق دستمزد انتشار" کسر می‌شود. اگر کسی در تعیین میزان بهای کتاب، مبلغی کمتر از حداقل و حداکثر پیشنهادی آمازون روی کتاب خود قیمت بگذارد، مبلغی برابر با ۷۰ درصد بهای فروش آن، عایدی دارد.
هدف: دفع رقیب
آمازون با این سیاست، دو هدف را دنبال می‌کند. نخست این که مراجعه‌کننده "می‌داند" که انواع کتاب‌های قابل دسترس در آمازون، از ادبی‌، تخیلی، جنایی گرفته تا فکاهی، وحشتناک و... در آمازون بین حداقل ۲ یورو و ۹۸ سنت و حداکثر ۹ یورو و ۹۹ سنت بها دارد، و وقتی برای خرید کتاب بودجه‌ای در این حد در نظر گرفته، حتما از "کتاب‌فروشی دیجیتال آمازون" دیدن می‌کند. دوم آن که این وب‌گاه بزرگ در نظر دارد، رقبای خود را که قادر به نشر و پخش کتاب به این قیمت "مناسب و استاندارد" نیستند، از میدان به‌در کند.
به گفته‌ی ولفگانگ تیشر، ناشرانی که با دگرگون‌شدن بازار نشر سنتی کتاب به نشر و کتاب دیجیتالی رو آورده‌اند، برای در انحصار گرفتن بخشی از آن به شدت در حال مبارزه‌اند و "با چنگ و دندان با یکدیکر می‌جنگند."
 
 
دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.