جایزه فِمینای فرانسه به فیلیپ ژانادا، نویسنده رمان" Serpe داس" اعطا شد
فیلیپ ژانادا، نویسنده رمان" Serpe داس" موفق به دریافت جایزه بخش رمان فرانسوی جایزه فِمینای فرانسه در بخش رمان فرانسوی شد. این رمان توسط انتشارات ژولیارد چاپ شده و داستان آن درباره مردی است (هانری ژیرارد) که در سال ١۹۴١ میلادی به قتل پدر، عمه و خدمتکار خانه با یک داس باغبانی متهم می‌شود. پس از برائت از اتهامات وارده در سال ١۹۴۳ و در شرایطی که کماکان وزن سنگین تردیدها را بر دوش خود حمل می کند، به سوی آمریکای جنوبی می رود. در آنجا با فقر دست و پنجه نرم می کند، دندان هایش را از دست می دهد؛ اما موفق به نوشتن کتابی می شود (دستمزد ترس). این کتاب تحت نام " ژرژ آرنو" منتشر می شود.

این نویسنده ۵۳ ساله فرانسوی بوسیله هیات داوران متشکل از صد در صد بانوان نویسنده‌ فرانسوی در پنجمین دور رای گیری انتخاب شد. فیلیپ ژانادا با شش رای توانست ورونیک اولمی نویسنده رمان " باخیتا" را که چهار رای از هیات داوران گرفته‌ بود، شکست دهد و برنده این جایزه معروف ادبی فرانسه شود. ژانادا با رمان "داس"به فهرست نامزدهای گنکور و رنودو هم راه پیدا کرد.

جایزه بخش رمان خارجی فِمینا نیز به "نوشتن برای نجات یک زندگی" نوشته جان ادگار وایدمن آمریکایی و مترجم این اثر "کاترین ریچارد - ماس" از انتشارات گالیمار اعطا شد.

جایزه‌ فِمینا در سال ۱۹۰۴ از سوی گروهی از بانوان نویسنده‌ فرانسوی با همکاری مجله‌ فِمینا راه‌اندازی شد. آنتوان دوسنت اگزوپری، سرشناس‌ترین نویسنده‌ برنده‌ این جایزه است که در سال ۱۹۳۰ برای "پرواز شبانه"موفق به دریافت جایزه‌ فِمینا شد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.