انتشارات گالیمار از تجدید چاپ آثار ضد یهود سِلین، نویسندۀ نامدار فرانسوی، منصرف شد
به دنبال انصراف انتشارات گالیمار از چاپ نوشته‌هایی از لویی فردینان سِلین (١٩۶١-١٨٩۴) که محتوای شدیداً ضد یهود دارند، پل آستر نویسندۀ آمریکایی از این تصمیم انتقاد کرد و گفت که کنار زدن یا حذف "آثار هولناک" سِلین فکر درستی نیست. این سه اثر سلین که طی سال‌های ١٩٣٧ تا ١٩۴١ نوشته شده، از جنگ دوم جهانی به بعد تجدید چاپ نشده‌ است.

پل آستر، نویسندۀ مشهور آمریکایی که به مناسبت انتشار رمان تازه‌اش به پاریس آمده، به این پرسش رادیوی دولتی فرانسه که "آیا به نظر شما باید آثار یهودستیزانۀ سلین را دوباره منتشر کرد؟" پاسخ داد: "نمی‌دانم، شاید... به هرحال این نوشته‌ها همه جا بود، در نهایت به نظرم باید دوباره منتشر شوند"

پل استر در توجیه این سخن گفت: "سلین نویسندۀ بزرگی است که البته قضاوت‌های اشتباهی داشته است. اما باید همه چیز را در بارۀ او بدانیم. حذف کردن کار درستی نیست، حتی اگر (این نوشته‌ها) تکان‌دهنده یا منزجرکننده باشد". پل آستر افزود: "سلین یکی از نویسندگانی است که من بسیار دوست دارم، بخصوص رمان‌هایش را"...

روز پنجشنبه ١٢ ژانویه/٢٢ دی، آنتوان گالیمار، مدیر انتشارات گالیمار که یکی از معتبرترین بنگاه‌های نشر فرانسه و اروپا محسوب می‌شود، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "با اتکا به اصل آزادی ناشر و همچنین با توجه به حساسیت‌ شخصی‌ام نسبت به اوضاع زمانه، این پروژه را متوقف می‌کنم".

آثار ضد یهود سلین قبلاً در فرانسه چاپ شده و حتی یکی از آنها که درست قبل از شروع جنگ دوم (١٩٣٩) منتشر شد به تیراژ ٧۵هزار نسخه رسید اما بعداً کم‌کم از شبکۀ نشر و توزیع خارج شد. بر أساس قوانین فرانسه حرکات و اظهارات تحریک‌آمیز که به "کینه‌های نژادی" دامن می‌زند، ممنوع است ولی آثار سِلین هیچگاه رسماً در فرانسه ممنوع نشده‌ است. اما سلین در سال‌های آخر حیات مایل به چاپ مجدد این آثارش نبود. بعد از مرگ وی، همسر او که اینک ١٠۵ سال دارد همواره با تجدید چاپ مخالفت کرده است.
سه نوشته - یا هجویۀ سِلین بخصوص محتوای بسیار تند یهودستیزانه دارد*. انتشارات گالیمار قصد داشت که این سه اثر را با هم منتشر کند اما با اعتراض تند برخی روشنفکران و فعالان دفاع از حقوق یهودیان مواجه شد. از جمله سرژ کلارسفلد، وکیل معروف فرانسوی – اسرائیلی که یکی از شناخته‌شده‌ترین تعقیب‌کنندگان جنایت‌کاران آلمان نازی محسوب می‌شود، شدیداً از تصمیم گالیمار انتقاد کرد.

به گفتۀ کلارسفلد، هیچ روش انتقادی نمی‌تواند در مقابل موج هذیان‌گویی سِلین مقاومت کند. قبلاً انتشارات گالیمار گفته بود که قصد دارد "متن انتقادی" آثار مذکور را فارغ از هرگونه تسامح منتشر کند. گالیمار متعهد شده بود که یک پیوست تحلیلی و یک مقدمه به قلم پیر آسولین – نویسندۀ یهودی فرانسوی و عضو آکادمی گنکور- را به آن بیفزاید.

اما تصمیم انتشارات گالیمار چنان حساسیت‌برانگیز شد که حتی ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه را هم وارد بحث کرد. او نیز با اشاره به لزوم افزودن توضیحات و مقدمات کافی به کتاب گفته بود: "من از انتشار این هجونامه‌ها واهمه‌ای ندارم اما باید متون اصلی را با دقت و مراقبت همراهی کرد".

آنتوان گالیمار نیز نخست در توجیه تصمیم خود گفته بود که "هجویه‌های سلین بخشی از تاریخ ننگین یهودستیزی در فرانسه است اما سانسور آنها اجازه نخواهد داد که ریشه‌ها و ابعاد ایدئولوژیک این جریان تاریخی روشن گردد". با اینهمه، آقای گالیمار در مقابل حملات و انتقادهای تند عقب‌نشینی کرد و ترجیح داد که کار را به وقتی دیگر محول کند.

 

*Bagatelles pour un massacre (هیچ و پوچ به خاطر یک کشتار)

L'École des cadavres (مکتب جنازه‌ها)

Les Beaux Draps

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.