نمایش طرح‌های جوانی ایو سَن لوران برای نخستین بار در فرانسه
موزه "ایو سَن لوران" در پاریس به تازگی نمایشگاهی از طرح‌های که او در نوجوانی از خود به جای گذاشته را برگزار کرده است. نمایشگاهی از دکورهای تئاتر، تصاویر و عکس‌هایی از چند رمان و همچنین عروسک‌های کاغذی که فرصتی است برای درک و فهم منابع الهام او برای خلاقیت‌های آینده‌اش.

موزه "ایو سَن لوران" در محله شانزدهم پاریس در واقع محل کار سابق او بوده است و اکنون در بخشی از آن برای نخستین بار در فرانسه طرح‌ها و آثار جوانی و نوجوانی این هنرمند در آن با عنوان "ایو سن لوران، طرح‌های جوانی" به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه که به مناسبت دهمین سال درگذشته "ایو سن لوران" هنرمند و طراح مشهور مُد برگزار شده، در واقع شامل آثاری است که تقریبا همه آنها تاکنون در جایی به نمایش درنیامده است.

 

طرح لباس مد روز، آرشیوشده توسط ایو سن لوران

در یکی از سالن‌های این نمایشگاه این روزها می‌توان حدود ۶۰ طرح از این هنرمند را تماشا کرد که فقط در زمان نوجوانی او کشیده شده، نوجوانی‌ای که بخشی از آن ۱۹۵۴ در "اوران" واقع در الجزایر گذشت.

علاوه بر این بازدیدکنندگان این نمایشگاه با تماشای مجموعه‌ای از پیش‌طرح‌های او برای دکورهای تئاتر تا طراحی‌های مُد او می‌توانند مسیر رشد هنری او را دنبال کنند.

"ایو سن لوران" در نوجوانی طراحی‌های خود را با تقلید و کپی‌کردن از کارهای طراحان بزرگ آغاز کرده است. از جمله این طراحان که می‌توان از او به عنوان یکی از استادان "ایو سن لوران" هم نام برد، "کریستیان برار" خیاط و طراح دکور مشهور فرانسوی بوده است.

"ایو سن لوران" با آثار این نقاش و طراح مد در سال ۱۹۵۰ در الجزایر آشنا شد که نمایشگاهی از او در مدرسه دختران شهر "اوران" برگزار شده بود.

عروسک‌های کاغذی ایو سن لوران

نخستین الهامات دنیای مُد در الجزایر

" ایو ماتیو سن لوران" طراح لباس مشهور فرانسوی بود که فعالیت‌هایش، تأثیر بسزایی در صنعت مد لباس در نیمه دوم قرن بیستم برجای گذاشت. او به‌خاطر مرسوم کردن شلوار زنانه برای مناسبت‌های مختلف و همچنین طراحی کت و شلوار اسموکینگ برای زنان شهرت یافت.

"ایو سن لوران" در سال ۱۹۳۶ در الجزایر به دنیا می‌آید و به مدرسه‌ای کاتولیک در شهر "اوران"، زادگاه خود فرستاده می‌شود. اما در این مدرسه او مطلب زیادی نمی‌آموزد و یک‌بار که برای تعطیلات آخر هفته به خانه‌ می‌آید تصمیم می‌گیرد به جای ادامه آموزش‌های این مدرسه، به دنیای طراحی پناه ببرد.

آثاری که از این دوره او به نمایش درآمده نشان می‌دهد که این هنرمند در ابتدا بیشتر تحت تاثیر ادبیات و تئاتر بوده است. در واقع علاقه به طراحی مد سال‌ها بعد به سراغش می‌آید.

در نمایشگاهی که این روزها در موزه "ایو سن لوران" در پاریس برپاست همچنین می‌توان سه کتاب طراحی او را دید که در واقع صحنه‌هایی از رمان‌های مورد علاقه خود از جمله مادام بوواری، نوشته گوستاو فلوبر را به تصویر کشیده است.

در این نمایشگاه همچنین با کنار هم گذاشتن آثار و نقاشی‌ها و طرح‌های او نشان داده شده که این هنرمند از سال ۱۹۵۳ به دنیای مد علاقمند شده و با خرید مجلات مد آن زمان و بریدن و آرشیو کردن تصاویر و لباس‌های مانکن‌ها نخستین فعالیت‌های خود در دنیای مد را آغاز کرده است. همچنین کمدهای لباسی که برای عروسک‌های کاغذی‌اش ساخته بوده است و در آن عکس‌هایی از لباس‌های مد روز و زینت آلات را جمع‌آوری کرده است.

 

عروسک‌های کاغذی ایو سن لوران

موسسه "برژه- سن لوران" به عنوان مالک اصلی موزه حدود ۵۰۰ اثر از چنین عروسک‌های کاغذی با لباس‌های روز و شب را دارد، هرچند در این نمایشگاه فقط ۵۰ اثر به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه که در بخش ورودی موزه "ایو سن لوران" برپا شده در واقع به گفته برگزارکنندگان آن "مقدمه‌ای است برای تماشای آنچه در موزه وجود دارد."

نمایشگاه "ایو سن لوران، طرح‌های جوانی" تا نهم سپتامبر آینده در موزه "ایو سن لوران" در پاریس برپاست.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.