39
دعوت از پناهی برای شرکت در جشنواره برلیناله
دیتر کاسلیک، رئیس جشنواره فیلم برلین از جعفر پناهی برای شرکت در برلیناله دعوت کرده و از مقامات ایرانی خواسته‌ است که امکان سفر وی را فراهم کنند. مقامات ایران تا کنون واکنشی به درخواست مسئولان برلیناله نداده‌اند.
دیتر کاسلیک (Dieter Kosslick) از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون ریاست جشنواره بین‌المللی فیلم برلین را برعهده دارد. او در این سال‌های نسبتاَ طولانی بزرگترین جشنوار فیلم جهان را به سوی ترکیبی از سینما‌ی هنری و سرگرم‌کننده هدایت کرده است.
در زمان ریاست وی به‌رغم پاسداری از خصلت‌های انتقادی، اجتماعی و سیاسی برلیناله راه برای فیلم‌های هالیوودی و بالیوودی نیز باز شد و هر ساله ده‌ها ستاره‌ی سینما بر روی فرش قرمز برلیناله، اعتبار و جلوه‌ای دیگر به این رویداد سینمایی دادند. گرچه نزدیکی زمانی میان برلیناله و اسکار، نمایش برخی از فیلم‌های بزرگ هالیودی در برلین را مشکل ساخته است، اما جشنواره دست‌کم در ده سال اخیر آگاهانه بر دو مولفه‌ی هنری و اقتصادی جشنواره تاکید کرده است.
«اگر به جای احمدی‌نژاد بودم، به پناهی اجازه سفر می‌دادم»
با توجه به پیشنیه پناهی در برلیناله و موفقیت‌ها بین‌المللی این کارگردان ایرانی، حضور یک فیلم از وی در جشنواره برلین کاملاَ طبیعی جلوه می‌کند. اما با توجه به محرومیت وی از ساخت فیلم به مدت ۲۰ سال و ممنوع‌الخروج بودن پناهی، نمایش فیلم "پرده" در عین حال سبب شگفتی فراوان شده است.
کاسلیک در باره گزینش فیلم پناهی در برلیناله امسال در گفت‌وگویی با روزنامه تاگس‌اشپیگل می‌گوید: «این فیلم به‌طور کاملاَ معمول از طریق یک شرکت بلژیکی توزیع‌کننده فیلم به دست ما رسید. ما پس از تماشا، این فیلم را برگزیدیم.»
رئیس برلیناله تاکید می‌کند که انتخاب فیلم "پرده" به اطلاع "دولت ایران و سفیر جمهوری اسلامی" در آلمان نیز رسیده است. به گفته کاسلیک برلیناله پخش فیلم پناهی در چارچوب جشنواره را سریعاَ و صریحاَ اعلام کرده است.
به گفته‌ی کاسلیک این موضوع "خوشبختانه" تا کنون پیامدهایی منفی برای کارگردان در بر نداشته که "نشانه خوبی" به نظر می‌رسد. برلیناله از پناهی و کامبوزیا پرتوی، همکار وی نیز برای شرکت در جشنواره امسال دعوت کرده است.
مسئولان برلیناله از مقامات ایرانی خواسته‌اند‌ که به پناهی اجازه سفر به آلمان را بدهند، اما "هنوز پاسخی از مقامات ایرانی" دریافت نکرده‌اند و "واکنشی به نامه‌های" برلیناله نیز داده نشده است. کاسلیک می‌گوید: «اگر من رئیس‌جمهور احمدی‌نژاد بودم، اجازه سفر به پناهی می‌دادم. در این صورت این موضوع می‌تواند بدل خبری جنجالی و داغ شود.»
 
 
 
دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.