ثبت ملی خانۀ پدری فروغ فرخزاد
معاون میراث فرهنگی ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اعلام کرد که پس از بررسی اسناد اولیه و محرز شدن مالکیت خانه پدری فروغ فرخزاد، اقدامات اولیه برای ثبت ملی آن در دست اجرا می‌باشد.

"سپیده سیروس‌نیا" معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران پس از بررسی اسناد به خبرگزاری "ایسنا" گفت: «سند جدیدی که از خانۀ پدری فروغ فرخزاد واقع در امیریۀ تهران به دستمان رسیده است، نشان می‌دهد که این خانه زمانی متعلق به "محمد فرخزاد" پدر فروغ بوده است و او خانه را سال‌ها بعد به شخص دیگری فروخته و این خانه چند بار دست به دست شده تا به وارثان امروزی رسیده است».
وی افزود: «در حال انجام اقدامات اولیه برای ثبت ملی خانۀ پدری فروغ فرخزاد هستیم؛ هرچند نقشۀ بنا را نداریم، با این وجود پروندۀ آن را آماده می کنیم و به ادارۀ کل ثبت آثار تاریخی می فرستیم. چنانکه بر اساس معیارهای موجود برای ثبت، وقتی بنایی متعلق به یکی از مشاهیر باشد، حتی معماری آن در ثبت خانه زیاد تأثیرگذار نیست».

"فرهاد نظری"، مدیر اداره کل ثبت آثار تاریخی نیز به "ایسنا" گفته است که «این پرونده باید در کمیتۀ ثبت بررسی شود اما به نظر می‌رسد امکان ثبت این خانه وجود دارد».
او با بیان این‌که این بنا دارای ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و ادبی است و فروغ بسیاری از شعرهایش را در این‌ خانه گفته است، ادامه می‌دهد: «این خانه در ادبیات معاصر ایران حضور دارد و با توجه به شخصیت ممتاز فروغ از منظر شعر و ادب، طبیعتاً این بنا واجد ارزش‌های تاریخی و فرهنگی است. وی افزود که پروندۀ ثبت این خانه تا هفتۀ آینده در کمیتۀ ثبت مطرح خواهد شد تا نظر اعضا را به دست آورد».

فرهاد نظری، همچنین از انجام مذاکراتی با شهرداری منطقه برای درخواست مالک نسبت به بازسازی خبر داده است و می‌گوید: «از استان تهران خواسته‌ایم تا پرونده را به صورت اضطراری تهیه کرده و به دفتر ثبت بفرستند؛ امیدواریم تا هفتۀ آینده در کمیتۀ ثبت مطرح شود. به محض آنکه ارزشمند بودن خانه تأیید شود، ثبت خواهد شد».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.