زائو، داستان دوستی دو نقاش چینی و فرانسوی
"زائو وو-کی" نقاش و حکاک چینی- فرانسوی بود که در مدارس تخصصی هنر در فرانسه آموزش دید. او را همانقدر می‌توان چینی خواند که غربی و فرانسوی.

 

علاوه چند دهه زندگی و تحصیل و کار در فرانسه و پس از آن در سوئیس، روابط نزدیک و دوستی او با هنرمندان بزرگ اروپایی شاهد این امر است.

این هنرمند در سال ۲۰۱۳ درگذشت و به تازگی یک نقاش فرانسوی کتابی را برای بزرگداشت دوستی بیست ساله خود با این نقاش بزرگ منتشر کرده است.

کتابی که از دوستی دو نقاش با اختلاف سنی بیش از سی سال و همچنین تاثیر آنها بر یکدیگر می‌گوید و در عین حال خواننده را با فضای هنری اروپا، جنبش‌های هنری در فرانسه و در چین و نظرات "زائو وو-کی" درباره هنرهای مختلف آشکار می‌کند.

"زائو وو-کی" نقاش و حکاک چینی فرانسوی زاده ۱۹۲۰ در پکن، در سال ۲۰۱۳ در سوئیس درگذشت. او نقاشی را در مدارس فرانسوی آموخت و "کلود روی"، شاعر، روزنامه‌نگار و نویسنده فرانسوی او را چنین توصیف می‌کند: " نقاشی بزرگ که در اثرش می‌توان رد ده قرن از هنر چین را مشاهده کرد. او یکی از بزرگترین نقاشان مدرن غرب نیز محسوب می‌شود."

آثار هنری "زائو وو-کی" در سطوح مختلف است. نخستین آثارش شامل نقاشی‌های رئالیست است که اغلب نیز چهره‌نگاری، طبیعت بی‌جان و همچنین مناظر طبیعی است. پس از آن به نقاشی آبستره روی آورد و بعد از آن به کالیگرافی‌ چینی.

"زائو وو-کی" که خیلی زود در غرب به عنوان هنرمندی معتبر شناخته شد، بارها از سوی فرانسوی‌ها مورد تحسین واقع شده و نشان لژیون دونور را نیز دریافت کرده است.

کتاب "زائو" را "ریچارد تکسیه" نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی نوشته است.

"ریچارد تِکسیه" در این کتاب با زبانی زنده و در عین‌حال ظریف از بیست سال دوستی خود با "زائو وو-کی" می‌گوید.

از نخستین دیدارشان در مراکش در اوائل دهه ۹۰ میلادی تا زمان مرگ این نقاش چینی.

ماجراها و حوادث رخ‌داده در این دو دهه دوستی در کنار همنشینی و گفت‌وگوهای طولانی میان آنها درباره هنر و نقاشی‌ کردن‌های آنها با هم، لحظات عمیقی را در این رابطه به تصویر می‌کشد.

نویسنده این کتاب در واقع خواسته با نوشتن آن به گفته خودش یک هدیه خداحافظی به دوستی بدهد که نه تنها بر او بلکه بر بسیاری از هنرمندان معاصر غربی تاثیر گذاشته و حتی به گفته نویسنده تا سالیان سال، تاثیر او را بر هنرمندان زمان‌های دیگر نیز می‌توان مشاهده کرد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.