مخالفت‌ها در ایران با معرفی فیلم وحید جلیلوند در اسکار بالا گرفته است
انتخاب فیلم "بدون تاریخ، بدون امضا" اثر وحید جلیلوند برای شرکت در رقابت های اسکار سال ۲۰۱۹ موجی از اعتراض را از سوی محافل و جراید محافظه کار جمهوری اسلامی ایران برانگیخته است.

بنیاد فارابی که مسئولیت گزینش این فیلم را برای شرکت در اسکار سال آینده برعهده داشته در دفاع از انتخاب خود از جمله گفته است که فیلم "بدون تاریخ، بدون امضا" از حمایت یکی از توزیع کنندگان بزرگ فیلم برخوردار است که اقبال موفقیت فیلم در اسکار ۲۰۱۹ را افزایش می دهد به ویژه اینکه این فیلم توانسته نظر عمومی را به خود جلب کند.

فیلم وحید جلیلوند در فوریه گذشته در ایران و فرانسه و سپس در اوت گذشته در آمریکا به نمایش درآمد و در جشنوارۀ ۲۰۱۷ ونیز دو جایزۀ بهترین کارگردان و بهترین هنرپیشه را از آن خود ساخت. فیلم جلیلوند، وجدان معذب دو انسان (یک پزشک و یک پدر) را در قبال مرگ یک پسر بچه به تصویر می کشد.

بنیاد فارابی در بیانیه ای که به مناسبت انتخاب فیلم وحید جلیلوند و در پاسخ به منتقدان منتشر کرده نوشته است : هر سال مباحثی دربارۀ ضرورت یا عدم ضرورت معرفی فیلمی در رقابت های بخش فیلم های خارجی اسکار، در ایران شکل می گیرد و امسال خروج آمریکا از برجام و تحمیل تحریم های این کشور علیه ایران بعُد تازه ای به اعتراض ها و مباحث منتقدان داده که بعضاً خواستار تحریم اسکار شده اند.

دو نشریۀ محافظه کار "جوان" و "وطن امروز" شدیداً با انتخاب فیلم جلیلوند از سوی بنیاد فارابی مخالفت کرده و مدعی شده اند که این فیلم منطبق با تصویری است که رئیس جمهوری آمریکا از ایران ارایه می کند. یعنی : جامعه ای فرو رفته در ناامیدی و فقر و فلاکت.

روزنامۀ جوان وابسته به سپاه پاسداران در ادامۀ چنین انتقادی نوشته است که بنیاد فارابی فرصت طلایی را برای معرفی اهداف انقلاب اسلامی از دست داد و از معرفی فیلم "به وقت شام" اثر ابراهیم حاتمی کیا به اسکار خودداری کرد. "به وقت شام" به هزینۀ سپاه پاسداران تهیه شده و به توجیه حضور نظامی سپاه پاسداران در سوریه تحت عنوان مبارزه با داعش اختصاص دارد.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.