از روحانی تا مرکل: نقاش گمنام آفریقایی چگونه به فنلاند رفت؟
یک نقاش خیابانی در کشور کوچک آفریقایی بنین پس از آن که شروع به نقاشی روسای‌جمهوری جهان کرد شهرت یافت و برای برگزاری یک نمایشگاه به فنلاند دعوت شد.

لوییس هونیود در روستای کوچک هوه در حومه شهر گرندپوپو در بنین زندگی می‌کند. کشوری کوچک در غرب آفریقا که حالا لوییس برایش شهرت جهانی دست و پا کرده است.

او که برای سال‌ها به نقاشی در و دیوار آرایشگاه‌های روستا مشغول بود حالا یک نقاش شناخته شده است که از راه فروش پرتره روسای‌جمهور جهان زندگی می‌کند.

به تازگی یک گالری در فنلاند کارهای آقای هونیود را به نمایش گذاشته که بلافاصله برای این نقاش خیابانی شهرت جهانی به همراه آورد.

این نمایشگاه که ۱۴ پرتره رهبران فعلی جهان در آن به نمایش گذاشته شده نامش "روز بد موهای رهبران" است و از دونالد ترامپ و آنگلا مرکل گرفته تا حسن روحانی و پاپ فرانسیس در میان آنها دیده می‌شوند.

Four portraits of world leaders on the wall of art gallery

ماجرای پشت برگزاری این نمایشگاه در فنلاند هم به سال گذشته باز می‌گردد که لوییس هونیود پرتره رییس‌جمهور فنلاند را کشید و سفیر این کشور در بنین آن را خریداری کرد.

Painted portrait of Finnish President Sauli Niinisto
این پرتره ساولی نینیستو رییس جمهور فنلاند است که لوییس هوینود سال گذشته کشید

اما این نقاش خودآموخته همه نقاشی‌ها را به تنهایی نمی‌کشد. بعد از ماجرای سال گذشته ریکو ساکینین هنرمند فنلادی برای دیدار با لوییس به بنین رفت و این دو در یک پروژه مشترک نقاشی روسای جمهوری را دست گرفتند.

اینجا هونیود (چپ) در کنار دوست آریشگرش پاولین و ریکو ساکینن هنرمند فنلاندی و نوازنده محلی گوستاو
اینجا هونیود (چپ) در کنار دوست آریشگرش پاولین و ریکو ساکینن هنرمند فنلاندی و نوازنده محلی گوستاو

ریکو ساکینن می گوید ابتدا کنجکاو شده دریابد آیا در کشور بنین هم فرهنگ نقاشی پوسترهای سینمایی نظیر آنچه در غنا دیده می شود وجود دارد یا خیر. اما بعد که متوجه شد چنین فرهنگی در میان نقاشان خیابانی بنین وجود ندارد مجذوب نقاشی‌های دیواری لوییس می‌شود و استفاده او از رنگ‌ها و سبک نقاشی لوییس او را شگفت‌زده می‌کند.

این هنرمند فنلاندی به بی‌بی‌سی گفته: «نوع نگاه پرتره‌های او و پرسپکتیوی که او خلق می‌کند با سبک‌های شاخته شده کلاسیکیسم و سنت رنسانس متفاوت است. از نظر تبلیغ کردن که هدف این نقاشی هاست بسیار موثر است به طوری که من را به سلمانی می‌کشاند حتی با وجود این که کچل هستم.»

A hair salon hand-painted advertisement sign

بدین ترتیب بود که این هنرمند فنلاندی طرح کشیدن پرتره رهبران جهان به سبک نقاشی آرایشگاهی آفریقایی را طرح کرد و لوییس هم دست به قلم برد و آنها را یکی پس از دیگری کشید.

«لوییس خیلی دقیق و منظم است. من هیچوقت نمی‌توانم موقع نقاشی مثل لوییس لباس‌های پلوخوری بپوشم. در ابتدا این که هیچ کدام از ما زبان آن یکی را نمی‌فهمید مشکل ساز شده بود چرا که من نمی توانستم نظرم را به لوییس منتقل کنم. اما در حقیقت این عدم ارتباط زبانی سودمند بود چرا که نتیجه نهایی بیشتر شبیه لوییس است تا من.»

Mr Houenoude painting

لوییس می‌گوید تنها سه ماه آموزش رسمی نقاشی دیده اما چون پدرش هم نقاش بوده بیشتر فوت و فن را از پدرش آموخته است.

Louis Houenoude painting

او نقاشی را از کودکی آغاز کرد و حالا فرزندانش به او کمک می‌کنند. پسر کوچک او قلم ها را تمیز می کند و پسر بزگ لوییس هم رسما وارد این «پیشه خانوادگی» شده و نقاشی می‌کند.

این پسر کوچک لوییس است که کارش تمیز کردن قلموها و لوازم نقاشی پدر است
این پسر کوچک لوییس است که کارش تمیز کردن قلموها و لوازم نقاشی پدر است

رطوبت هوا در روستای هوه باعث می شود زمان بیشتری برای خشک شدن تابلوها صرف شود و قطعی برق هم نقاشی در شب را برای لوییس دشوار می‌کند.

البته همین محدودیت‌ها لوییس را واداشته تا مهارت‌هایش را صیقل دهد به طوری که او هر ۱۴ پرتره «رهبران در روز نامرتبی» موهایشان را ظرف یک ماه تمام کند.

A collage of four world leader portraits
پرتره حسن روحانی هم به جمع آثار لوییس راه یافته که اینجا کنار آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان) ترزا می (نخست‌وزیر بریتانیا) و ناراندو مودی (نخست‌وزیر هند) دیده می‌شود

Houenoude painting and surrounded by his two children and friend Gustavo
Houenoude painting Darth Vader
Louis Houenoude with this friend Gustovo and his son far right

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.