فیلم‌دوستان جهان در تب اسکار ۲۰۱۹
شمارش معکوس مراسم اسکار ۲۰۱۹ آغاز شده است. جوایز اسکار برای نود و یکمین بار اهدا می‌شوند و فیلم‌های " رُما" و "سوگلی" که هر یک در ده عرصه نامزد اسکار هستند شانس بالایی برای موفقیت دارند.

عصر یکشنبه ۵ اسفند (۲۴ فوریه) نود و یکمین دوره از مراسم اهدای جوایز اسکار برگزار می‌شود؛ جوایزی که در جهان فیلم و سینما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و فیلم‌دوستان جهان آن را با تب و تاب دنبال می‌کنند.

جوایز اسکار از سال ۱۹۲۹ تا به حال هر سال از طرف آکادمى علوم و هنرهاى سینمایى آمریکا، موسوم به آکادمى اسکار، اهدا می‌شود.

مراسم اسکار ۲۰۱۹ از جهاتی با تازگی‌هایی همراه است، از جمله اینکه در این دوره ‌مجر‌ی اصلی در صحنه ظاهر نخواهد شد.

قرار بود که کوین هارت، کمدین آمریکایی وظیفه مجری ‌اصلی را بر عهده داشته باشد، اما او پس از اختلافاتی که با آکادمی اسکار پیدا کرد، اعلام کرد که از انجام این کار چشم‌پوشی می‌کند.

آکادمی اسکار از هارت به خاطر اظهاراتش علیه همجنس‌خواهان انتقاد کرده بود و هارت نیز زیر بار عذرخواهی و فاصله‌گیری از این اظهارات نرفت، به طوری که در نهایت میانه طرفین بهم خورد.

از این رو مراسم اسکار ۲۰۱۹ چندین مجری یا سخنران خواهد داشت که اجرای بخش‌های مختلف مراسم را سروسامان خواهند داد.

بهترین فیلم

در مجموع هشت اثر بر سر جایزه اسکار بهترین فیلم با یکدیگر رقابت دارند: "پلنگ سیاه"، "بلکککلنزمن"، "راپسودی بوهمی"، "سوگلی"، "کتاب سبز"، "رُما"، "ستاره‌ای متولد شده" و "معاون". فیلم رُما که شیر طلایی ونیز را شکار کرده بود، شانس خوبی رای دریافت این جایزه دارد.

مدعیان بزرگ این دوره بدون شک فیلم‌های "رما" و "سوگلی" هستند که هر یک از آن‌ها در ده رشته نامزد دریافت اسکار شده‌اند.

بهترین کارگردانی

پنج فیلمسازی که نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده‌اند، عبارتند از: اسپایک لی (فیلم بلکککلنزمن)، پاول پاولیکوسکی (فیلم جنگ سرد)، آلفونسو کوارون (فیلم رُما)، اَدم مک‌کی (فیلم معاون) و یورگوس لانتیموس (فیلم سوگولی).

از بین آنها تنها پاول پاولیکوسکی است که ساخته او در جمع نامزدان بهترین فیلم قرار ندارد. البته فیلم "جنگ سرد" که پاولیکوسکی آن را کارگردانی کرده، یکی از نامزدهای اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان است.

در دوره‌های پیشین اغلب اینگونه بود جایزه بهترین کارگردانی نصیب فیلمسازی شده که اثر او جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده بود. در این دوره باید دید که قرعه پیروزی به نام چه فیلمی خواهد افتاد.

بهترین بازیگر نقش اول مرد

امسال هم پنج ستاره بر سر کسب این جایزه با یکدیگر رقابت می‌کنند که عبارتند از: بردلی کوپر (فیلم ستاره‌ای متولد شده)، کریستیان بیل (فیلم معاون)، رامی ملک (فیلم راپسودی بوهمی)، ویگو مورتنسن (فیلم کتاب سبز) و ویلیام دافو (فیلم بر دروازه ابدیت).

این چهارمین بار است که بردلی کوپر برای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد شده است. او در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ سه بار پیاپی نامزد شده بود، اما هر بار دست خالی صحنه را ترک کرد. برخی منتقدان امیدوارند که او این بار طعم موفقیت را بچشد، اما رقیب سرسخت او بی‌تردید رامی ملک است که در فیلم "راپسودی بوهمی" خوش درخشیده و از جمله جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده است.

ویلم دافو، بازیگر پرسابقه و هزارچهره‌هالیوود نیز از ستارگانی است که تا کنون طعم نامزدی اسکار را چشیده، اما هر بار ناکام مانده است. بازی درخشان او در فیلم "بر دروازه ابدیت" سبب شد که دافو این بار هم در جمع نامزدان قرار گیرد. او در فیلم "بر دروازه ابدیت" نقش ونسان ون‌گوگ نقاش صاحب‌نام هلندی را در آخرین سال‌های زندگی‌اش ایفا کرده است.

بهترین بازیگر نقش اول زن

بر سر جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن نیز پنج ستاره با یکدیگر رقابت دارند که عبارتند از گلن کلوز (فیلم همسر)، اولیویا کلمن (فیلم سوگلی)، لیدی گاگا (فیلم ستاره‌ای متولد شده)، ملیسا مک‌کارتی (فیلم هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟) و یالیتزا آپاریچیو (فیلم رُما).

بیشترین شانس کسب اسکار را گلن کلوز و اولیویا کلمن دارند که هر دوی آنها بازی فوق‌العاده‌ای از خود نشان داده‌اند. فیلم "سوگلی" که کلمن در آن نقش‌آفرینی کرده، از فیلم گلن کلوز، یعنی "همسر" قوی‌تر است و همین نکته شاید در نهایت تعیین‌کننده باشد.

از طرفی دیگر گلن کلوز از بازیگران پرسابقه‌ی هالیوود محسوب می‌شود که تا کنون چندین بار نامزد دریافت اسکار بوده، اما این جایزه را هرگز به دست نیاورده است. از این رو ممکن است که آکادمی اسکار با انتخاب کلوز به عنوان برنده، به‌گونه‌ای از یک عمر فعالیت‌های هنری او تقدیر کند.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

پنج ستاره‌ای که بر سر جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد با یکدیگر رقابت دارند، عبارتند از ماهرشالا علی (فیلم کتاب سبز)، ریچارد گرانت (فیلم هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟)، ادم درایور (فیلم بلکککلزمن)، سم الیوت (فیلم ستاره‌ای متولد شده) و سم راکول (فیلم معاون).

از دید منتقدان سینما ماهرشالا علی (راست در تصویر)، هنرپیشه سیاهپوست آمریکایی از بیشترین شانس برای کسب اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برخورد است.

او در فیلم "کتاب سبز" نقش یک پیانونواز مشهور سیاهپوست را بازی می‌کند که در دهه شصت میلادی و در فضایی نژادپرستانه برای اجرای مجموعه برنامه‌هایی راهی جنوب آمریکا می‌شود.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

بر سر جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز پنج ستاره با هم رقابت دارند که از این قرارند: امی ادمز (فیلم معاون)، مارنا ده تاویرا (فیلم رُما)، رجینا کینگ (فیلم اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند)، اما استون (سوگلی) و ریچل وایس (سوگلی).

به باور منتقدان از بین این پنج ستاره دو هنرپیشه بخت زیادی دارند. یکی اِما استون است که نقش ندیمه‌ای را در فیلم "سوگلی" ایفا کرده و دیگری رجینا کینگ (تصویر) که در فیلم "اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند" نمایشی جذاب از خود نشان داده است. این اثر اقتباسی است از رمانی به همین نام به قلم جیممز بالدوین.

بهترین فیلمنامه اصلی

نامزدان جایزه اسکار در رشته بهترین فیلمنامه نیز عبارتند از دبورا دیویس و تونی مک‌نامارا (فیلم سوگی)، پل شریدر (فیلم اولین اصلاح‌شده)، نیک واللونگا، برایان هیز کوری و پیتر فارلی (فیلم کتاب سبز)، آلفونسو کوارون (فیلم رُما) و ادم مک‌کی (فیلم معاون).

به توجه به نامزدی‌های آلفونسو کوارون در رشته‌های مختلف ممکن است که او به برنده‌ بزرگ شب اسکار تبدیل شود.

افزون بر این،در رشته‌های اصلی جوایز اسکار جوایز متعدد دیگری نیز اهدا می‌شود، از جمله بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین ترانه، بهترین صدابرداری، بهترین فیلم انیمیشن و بهترین فیلم مستند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.