نمایشگاه کتاب پاریس: تلاشی برای رویارویی با کاهش فروش کتاب
نمایشگاه کتاب پاریس که مهم‌ترین رویداد دنیای نشر و ادب در فرانسه محسوب می‌شود، امسال برای نخستین بار نه یک کشور، که یک قاره - اروپا - را به عنوان مهمان ویژه برگزیده است. این نمایشگاه در حالی برگزار می‌شود که میزان فروش کتاب در فرانسه سال به سال کمتر می‌شود و نشر کاغذی در مقابل فن‌آوری الکترونیکی به دشواری افتاده است.

شب گذشته – ١۴ مارس/٢٣ اسفند – ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه همراه با فرانک ریستر، وزیر فرهنگ، سی‌و‌نهمین نمایشگاه کتاب پاریس را افتتاح کردند. نمایشگاه از امروز - جمعه – درهای خود را به روی مردم باز می‌کند.

در سال ٢٠١٨، فروش کتاب در فرانسه برای دومین سال متوالی کاهش داشت. نشریۀ حرفه‌ای "کتاب هفتگی" حتی هشدار می‌دهد که طی ده سال اخیر، چنین کاهشی سابقه نداشته است. نخستین آماری که از فروش کتاب در سال جاری (٢٠١٩) نیز منتشر شده چندان دلگرم‌کننده نیست. با اینهمه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که فرانسوی‌ها مطالعه را دوست دارند و اکثراً می‌گویند که "اگر وقت بیشتری داشته باشند حتماً بیشتر کتاب خواهند خواند".

امسال در نمایشگاه پاریس، نویسندگان سرشناسی چون اورهان پاموک ترک، میشل بوسی فرانسوی (نویسندۀ رمان‌های پرخواننده)، اِری دلوکا ی ایتالیایی و خاویر سِرکاس اسپانیایی به میدان می‌آیند تا مردم و تماشاگران نمایشگاه را به مطالعه فراخوانند. مجموعاً طی چهار روز، نزدیک به ٣هزار نویسنده در غرفه‌های گوناگون نمایشگاه حضور خواهند یافت و با مردم به گفتگو خواهند نشست یا کتاب‌هایشان را برای علاقه‌مندان امضا خواهند کرد.

اروپا، مهمان ویژه

نمایشگاه کتاب پاریس که از سال ١٩٨١ به طور منظم برگزار شده، تاکنون هر سال یک کشور را به عنوان میهمان ویژه انتخاب می‌کرد اما امسال با انتخاب اروپا، برگزارکنندگان نمایشگاه قصد دارند که بر پویایی صنعت نشر و تلاش خستگی‌ناپذیر ناشران اروپایی تأکید کنند. سباستین فرنو، رئیس نمایشگاه می‌گوید که هدف همچنین مواجهۀ مردم با چالش‌های سیاسی و اجتماعی است. در شرایطی که بسیاری از کشورهای اروپایی از "ضعیف شدن دموکراسی" و قدرت گرفتن گرایش‌های افراطی نگرانند و در حالی که حدود دو ماه به انتخابات پارلمان اروپا باقی مانده، جلسات بحث متعددی در چارچوب نمایشگاه، بر محور "پوپولیسم" و رویارویی با آن برنامه‌ریزی شده است.

این نمایشگاه همچنین فرصتی است تا ادبیات برخی کشورهای اروپایی که کمتر شناخته شده (مثل اسلوونی یا کوسوو) به مردم معرفی شود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.