درخواست رومن پولانسکی از دادگاه برای بازگشت به آکادمی اسکار
آکادمی اسکار حدود یک سال پیش رومن پولانسکی را اخراج کرد. دلیل اخراج کارگردان مشهور از آکادمی اتهاماتی بود که به او در رابطه با سوء‌استفاده جنسی زده شده بود. حال او می‌کوشد از طریق دادگاه بر تصمیم آکادمی تاثیر بگذارد.

رومن پولانسکی، کارگردان بحث‌برانگیز فرانسوی – لهستانی، درصدد است از طریق دادگاه دوباره به عضویت آکادمی علوم و هنرهای سینما در آمریکا درآید که به اختصار آکادمی اسکار خوانده می‌شود.

پولانسکی ۸۵ ساله در روز جمعه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) از دادگاهی در لس‌آنجلس درخواست کرد که بازگشت او به آکادمی اسکار به عنوان عضو کامل را عملی سازد.

آکادمی اسکار در ماه مه سال ۲۰۱۸ در گامی فوق‌العاده هم پولانسکی و هم بیل کازبی، هنرپیشه آمریکایی را به دلیل "رفتار جنسی نادرست" اخراج کرد. این آکادمی چند ماه پیش از آن عضویت هاروی واینستاین، تهیه‌کننده مقتدر آمریکایی را لغو کرده بود.

آکادمی اسکار بر سر رأی خود است

پولانسکی به اخراجش اعتراض کرد، اما آکادمی از تصمیم خود برنگشت. پولانسکی در درخواست کنونی خود از دادگاه استدلال کرده که آکادمی قواعد خودش را زیر پا گذاشته، چون پیش از اعلام قبلی او را اخراج کرده است. او می‌گوید که او و وکلایش وقتی برای دفاع نداشته‌اند.

در این میان آکادمی اسکار اتهامات پولانسکی را رد کرده است. در بیانیه‌ای که آکادمی در این زمینه منتشر کرده، آمده است که این نهاد تصمیمی "منصفانه و قابل درک" گرفته و از آن برنمی‌گردد.

پولانسکی از زمانی که در سال ۱۹۷۷ به تقصیر خود اعتراف کرده مبنی بر اینکه با دختری خردسال رابطه جنسی داشته، همچنان متواری است. او آمریکا را ترک کرده و در اروپا زندگی می‌کند.

پولانسکی پس از حدود ۵۰ سال عضویت در آکادمی اسکار از آن اخراج شد. فیلم‌های او نامزد دریافت ۲۸ جایزه اسکار شده بودند. او در سال ۲۰۰۳ به خاطر فیلم "پیانیست" جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.