کن امسال "ستاره باران" است
امسال جشنوارۀ سینمایی کن که برای هفتاد و دومین سال برگزار می‌شود، پذیرای چند چهرۀ بسیار مشهور و مهم دنیای سینما است. علاوه بر سینماگرانی چون ترنس مالیک، کوئنتین تارانتینو، جیم جارموش یا کن لوچ که در بخش مسابقه حضور دارند، سیلوستر استالونه و آلن دلون نیز از میهمانان ویژۀ فستیوال خواهند بود.

هفتاد و دومین جشنوارۀ سینمایی کن که از روز سه‌شنبه ١۴ مه/٢۴ اردیبهشت آغاز می‌شود، امسال در بخش مسابقۀ اصلی، ٢١ فیلم را پذیرفته است.

فیلم تازۀ جیم جارموش سینماگر آمریکایی به اسم "مرده‌ها نمی‌میرند" که در شب نخست جشنواره به نمایش در میآید آغازگر مسابقه خواهد بود.

علاوه بر این، چند فیلمساز نامدار سینمای جهان در بخش اصلی حضور دارند: پدرو آلمودوار اسپانیایی، مارکو بلوکیو ی ایتالیایی، برادران بلژیکی داردِن، کن لوچ بریتانیایی، و بالاخره تارانتینو و ترنس مالیک از آمریکا...

همچنین دو فیلمساز نسبتاً جوان که در چند سال اخیر بسیار جلب توجه کرده‌اند یعنی زاویه دولان کانادایی و عبداللطیف کشیش فرانسوی-تونسی نیز به کن باز می‌گردند. زاویه دولان در بیست سالگی، در بخش "پانزدهۀ کارگردانان" فستیول سال ٢٠٠٩ شرکت داشت و چند جایزه به دست آورد. عبداللطیف کشیش نیز در سال ٢٠١٣ نخل طلا را برنده شد.

در کنار این نام‌های آشنا، سینماگرانی از سنگال و اتریش با اولین فیلم بلند خود به بخش مسابقه می‌ِآیند.

امسال، جشنواره کن یک نخل طلای افتخاری به آلن دلون خواهد داد که حالا در ٨٣ سالگی، گاه در ادای جملات با مشکل مواجه می‌شود.

همچنین سیلوستر استالونه، خالق "راکی" برای برگزاری جلسات آموزشی (مستر کلاس) در کن حضور خواهد یافت. قرار است که به این مناسبت چند دقیقه از آخرین فیلم مجموعۀ "رامبو" نمایش داده شود.

و بالاخره دو شخصیت غیرسینمایی امسال بدون شک توجه شدید رسانه‌ها را جلب خواهند کرد: مارادونا، ستارۀ فوتبال به مناسبت نمایش یک فیلم مستند در بارۀ خودش به کن می‌آید و التون جان ستارۀ انگلیسی موسیقی هم به خاطر نمایش یک فیلم بلند سینمایی که بر اساس زندگی او ساخته شده در شهر کن حضور خواهد یافت.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.