جشنواره کن ۲۰۱۹: رقابت بزرگان سینما برای نخل طلائی
جشنواره کن امسال که از روز سه‌شنبه ۱۴ مه با نمایش فیلمی از "جیم جارموش" کارگردان آمریکایی آغاز شده، امسال شاهد رقابت کارگردان‌های بزرگ سینما خواهد بود. حضور ۴ کارگردان زن در بخش مسابقه و از میان ۲۱ فیلم برگزیده برای این بخش نیز از دیگر ویژگی‌های جشنواره امسال است.

برنامۀ روز چهارشنبه ۱۵ مه جشنوارۀ کن، نمایش دو فیلم "بینوایان" از "لاج لی" و "باکورو" از "کلبر مندونسا فیلهو" و "جولیانو دورنلی" را در "بخش مسابقه" دربر داشت. پیش از نمایش این فیلم‌ها، بازیگران آنها و همچنین دیگر هنرمندانی که به مراسم نمایش این دو فیلم دعوت شده بودند بر فرش قرمز کاخ جشنواره حاضر شدند.

"کارلا برونی" خواننده و بازیگر ایتالیایی-فرانسوی و همسر نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه و همچنین "جولین مور" بازیگر هالیوودی، از کسانی بودند که روز گذشته برای شرکت در مراسم و تماشای فیلم حضور یافتند.

از ویژگی‌های جشنواره کن امسال، رقابت بزرگان سینما چون "ترنس مالیک"، "کن لوچ"، "جیم جارموش"، "پدرو آلمادووار" و برادران "داردن" برای دریافت نخل طلای این جشنواره است.

همچنین در جشنواره امسال، ۱۳ فیلم با کارگردان زن به نمایش گذاشته می‌شود که فقط ۴ فیلم از این میان در بخش مسابقه حضور دارند و برای دستیابی به نخل طلائی رقابت خواهند کرد.

امروز پنج‌شنبه از فیلم‌های بخش مسابقه، قرار است فیلم "آتلانتیک" از "متی دیوپ" و فیلم "متاسفم، دلتنگت شدیم" از "کن لوچ" کارگردان بریتانیایی، به نمایش گذاشته می‌شود.
"کن لوچ" پیش از این دوبار نخل طلائی جشنوارۀ کن را دریافت کرده است.

در بخش "نوعی نگاه" هم "بابونه" از "کانتمیر بالاکوف" کارگردان جوان روس به نمایش درمی‌آید که پیش از این هم در سال ۲۰۱۷ در جشنواره کن درخشیده بود. "بابونه"، دومین فیلم بلند این کارگردان است که درامی تاریخی بوده و داستان آن در سال ۱۹۴۵ در لنینگراد می‌گذرد.

فیلم "پرستوهای کابل" به کارگردانی "زابو بریتمن" و "اِلِئا گوبه مِوِلِک" نیز از دیگر فیلم‌های بخش نوعی نگاه است که امروز به نمایش درمی‌آید.

در کنار اینها، بخش‌های جانبی دیگر هم برنامه‌های مختلف نمایش فیلم، نشست‌ها و جلسات آشنایی با دست‌اندرکاران سینما را دارند. به علاوه، هر سال همزمان با جشنوارۀ کن، انجمن‌ها و نهادهای فعال در حوزۀ سینما با بهره گرفتن از حضور جمع فراوانی از دست‌اندرکاران هنر هفتم و دوستداران آن، برنامه‌های مورد نظر خود را در این زمینه ارائه می‌کنند؛ یکی از این سازمان‌ها "انجمن سینمای مستقل-اسید" است که با ارائۀ برنامه‌ای جانبی بگفتۀ یکی از مدیران آن "نخستین درب ورود به دنیای سینما را بروی تازه‌ کاران می‌گشاید". نخستین فیلم به نمایش گذاشته‌شده در این بخش، "رؤیاهای جوانی" محصول سال ۲۰۱۹ از "الن رائوست" کارگردان فرانسوی بود.

در این بخش تا پایان فستیوال فیلم‌های مختلفی از سراسر جهان به نمایش گذاشته می‌شود.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.