حضور مدونا در مسابقه آواز یوروویژن در اسرائیل
مدونا، فوق ستاره موسیقی پاپ در شصت‌وپنجمین رقابت‌های یورویژن شرکت می‌کند. این مسابقه در تل آویو برگزار می‌شود. مخالفان و طرفداران دولت اسرائیل برای شرکت یا عدم شرکت در مسابقه فراخوان داده بودند.

شامگاه شنبه، ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) در مسابقه آواز یوروویژن هنرمندان ۲۶ کشور در تل آویو با یکدیگر به‌رقابت می‌پردازند. میهمان ویژه این شب مادونا، ستاره آمریکایی موسیقی پاپ است که یهودی شده و خود را استر می‌نامد.

مدونا خارج از مسابقه دو ترانه می‌خواند. مخارج حضور او را که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو است یک تاجر اسرائیلی-کانادایی به نام سیلوان آدامز به عهده گرفته است.

در این مسابقه که برای انتخاب "بهترین ترانه اروپا" برگزار می‌شود آذربایجان، استرالیا، اسرائیل و گرجستان نیز که در حوزه جغرافیایی اروپا نیستند شرکت می‌کنند.

در یوروویژن امسال اوکراین و بلغارستان به دلایل مالی شرکت نکردند. آندورا، اسلوواکی، ترکیه، بوسنی و هرزه گوین، لوکزامبورگ و موناکو نیز حضور نداشتند.

نماینده آلمان در یوروویژن امسال دو خواننده زن هستند که گروهی به نام (خواهران) S!sters تشکیل داده‌اند. کارشناسان شانس زیادی برای آنها قائل نیستند و به گفته برخی، آنها احتمالا در رده‌آخر جا خواهند گرفت.

اکثر کارشناسان معقتدند که خواننده هلندی دانکن لورنس برنده خواهد شد.

آلمان در سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۱۰ برنده یوروویژن بود.

قاعده بر این است که میزبانی این مسابقه هنری را کشوری به عهده می‌گیرد که نماینده آن در دور قبل برنده شده باشد. سال گذشته نتا، خواننده اسرائیلی با آهنگ توی (Toy) بر رقیبان خود پیروز شد.

برنده مسابقات از طریق رای‌گیری تلفنی (تماس صوتی یا با اس ام اس یا از طریق اپلیکیشن) بینندگان تلویزیونی و هیات‌های داوران کشورهای گوناگون تعیین می‌شود.

تلاش برای بهره‌برداری سیاسی

دولت اسرائیل تلاش کرد که از این مسابقه بهره‌برداری سیاسی کند و محل اجرا را به اورشلیم منتقل کند اما بر اثر فشارهای داخلی و خارجی از این اقدام چشم‌پوشی کرد.

پیش‌تر نیز شماری از هنرمندان مخالف سیاست‌های دولت اسرائیل و فعالان حقوق بشری از خوانندگان خواسته بودند، یوروویژن امسال را تحریم کنند.

در میان مخالفان نام چهره‌های سرشناسی چون آکی کوریسماکی، پیتر گابریل، جولی کریستی، راجر واترز، کن لوچ، مایک لی، ویوین وستوود به چشم می‌خورد.

دانا اینترنشنال، خواننده ترانس اسرائیلی (عکس از آرشیو)
دانا اینترنشنال، خواننده ترانس اسرائیلی (عکس از آرشیو)

به اعتقاد آنها، یوروویژن گرچه یک رقابت هنری و تفریحی است اما نباید "نقض سیستماتیک حقوق فلسطینیان از سوی اسرائیل" را نادیده بگیرد.

درمقابل شمار دیگری از هنرمندان با تحریم یوروویژن به دلایل سیاسی مخالفت کردند. آنها معتقدند که "تحریم فرهنگی هم به ضرر اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها است" و می‌تواند مانعی برای رسیدن به صلح باشد.

برخی نیز مخالفت با برگزاری یوروویژن در اسرائیل را نمادی از "یهودستیزی" می‌دانند.

مخالفت افراط‌گرایان یهودی

شماری از یهودیان معتقد، از جمله حزب "یهودیت توراتی"، که در آخرین انتخابات پارلمانی اسرائیل هشت کرسی کسب کرده، معتقد است که برگزاری یوروویژن در روز شنبه به تقدس شنبه لطمه می‌زند و از دولت خواسته بود، مسابقه را به روز دیگری منتقل کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ به این اعتراض گفته است که هنرمندان خارجی غیریهودی را نباید به رعایت فرایض دینی اسرائیل وادار کرد.

افراطیون مذهبی علاوه بر این با شرکت همجنس‌گرایان در یوروویژن مخالفت کرده‌اند. دانا اینترنشنال، خواننده ترنس اسرائیلی در برنامه خارج از مسابقه یوروویژن آواز خواند و آسی آزار، یکی از چهار مجری مسابقه‌های یورو ویژن نیز همجنس‌گراست.

کوبی ماریمی از کشور میزبان با اجرای ترانه خانه (Home) در فینال شرکت می‌کند. او در این ترانه از امید، تشویق و بازگشت به خانه می‌گوید. خواننده ۲۷ ساله این تصنیف حزن‌انگیز را برای کسانی سروده است که خود را منزوی و بی‌ارزش احساس می‌کند. ترانه خانه تلفیقی از موسیقی کلیسایی با طنینی مدرن و آثار موسیقی خاورمیانه است.

یوروویژن ۲۰۱۹ و شرکت‌کنندگان نهایی آن
کوبی ماریمی از اسراییل
کوبی ماریمی از کشور میزبان با اجرای ترانه "خانه" (Home) در فینال شرکت می‌کند. او در این ترانه از امید، تشویق و بازگشت به خانه می‌گوید. خواننده ۲۷ ساله این تصنیف حزن‌انگیز را برای کسانی سروده است که خود را منزوی و بی‌ارزش احساس می‌کند. ترانه "خانه" تلفیقی از موسیقی کلیسایی با طنینی مدرن و آثار موسیقی خاورمیانه است.

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.