رقص، موسیقی، جوانی: بازگشت عبداللطیف کشیش به جشنواره کن
شش سال پس از دریافت نخل طلا برای «زندگی ادل» و سپس جنجال پیرامون این فیلم، عبداللطیف کشیش، کارگردان فرانسوی تونسی‌تبار، بار دیگر با فیلم تازه‌اش با عنوان «مکتوب، عشق من: آواز خواندن» به جشنواره کن بازگشت و واکنش‌های مختلفی را برانگیخت.

فیلم جدید کشیش که دو سال پیش ساخته شده هم بی‌حاشیه نیست، زیرا سه چهارم زمان این فیلم ۳ ساعت و ۲۸ دقیقه‌ای در یک کلوب شبانه می‌گذرد و فقط یک صحنه رابطه جنسی در این فیلم، ۱۳ دقیقه طول می‌کشد.

وقتی این فیلم که جزو فیلم‌های بخش مسابقه هفتاد و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن است، پنج‌شنبه شب ۲۳ مه، در این جشنواره به نمایش درآمد، تعدادی از تماشاگران سالن سینما را ترک کردند. یکی از آنان موقع ترک سالن گفت: «چاره دیگری نیست، این یک فیلم پورن است... سینما چیز دیگری است!»


عبداللطیف کشیش روی فرش قرمز جشنواره کن

آنچه در وهله اول در فیلم تازه کشیش به چشم می‌آید، تأکید این کارگردان بر نشان دادن جسم زن است. اما کسانی که سینمای عبداللطیف کشیش را دنبال می‌کنند، از این فیلم شوکه نمی‌شوند. این کارگردان در فیلم «زندگی ادل» هم صحنه‌ای هشت دقیقه‌ای از یک رابطه جنسی نشان داده بود.

کشیش در «مکتوب، عشق من: آواز خواندن» با ترکیب موسیقی و رقص، تقریبا تماشاگر را هیپنوتیزم می‌کند. داستان این فیلم در شهر ساحلی ست می‌گذرد و با صحنه‌ای از ساحل آفتابی و پر جنب و جوش این شهر شروع می‌شود. امین، شخصیت جوان این فیلم که برای دیدن خانواده و دوستانش به این شهر آمده، غرق در سرخوشی‌های اطرافش می‌شود، اما به تدریج اتفاق‌هایی می‌افتد که حال و هوای او تغییر می‌کند. به غیر از بخش اول فیلم، بقیه داستان در یک کلوب شبانه روایت می‌شود.


عوامل فیلم مکتوب، عشق من: آواز خواندن

فیلم «مکتوب، عشق من: آواز خواندن» اقتباسی آزاد از یک رمان فرانسوی به نام «زخم، حقیقت» نوشته فرانسوا بگودو است که سال ۲۰۱۱ در فرانسه منتشر شد. کشیش با تغییر زمان داستان این رمان و همچنین تغییر طبقه‌ اجتماعی شخصیت اصلی داستان، برداشت خود از آن را به تصویر کشیده است.

فیلم تازه عبداللطیف کشیش که تولید مشترک فرانسه و ایتالیاست، سال ۲۰۱۷ در جشنواره ونیز به نمایش درآمد و سال ۲۰۱۸ در سینماهای فرانسه اکران شد که با استقبال رسانه‌های فرانسوی همراه بود. با این حال، شرایط فیلمبرداری، یکی از موضوعات جنجالی این فیلم است. به طوری که یکی از بازیگران، از «ده روز تمام فیلمبرداری» برای طولانی‌ترین صحنه جنسی این فیلم سخن گفته است. اما بازی در این فیلم برای اوفلی بو که اولین حضورش در سینما بود، جایزه سزار بهترین امید بازیگری در بخش زنان را به ارمغان آورد.

عبداللطیف کشیش ۵۸ ساله در ماه اکتبر گذشته به «تجاوز جنسی» به یک زن ۲۹ ساله متهم شد. پرونده‌ای که در این زمینه برای این فیلمساز گشوده شده، هنوز بسته نشده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.