فعال محیط زیست؛ تصویر دیگری از دی‌کاپریو در جشنواره کن
«یخ روی آتش» نام مستندی است که به موضوع تغییرات آب و هوایی و تأثیرات مخرب آن بر آینده تمدن و انسان می‌پردازد و حضور لئوناردو دی‌کاپریو، بازیگر شناخته شده آمریکایی، در جلب شدن توجه‌ها به این فیلم در هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن بی‌تأثیر نبود.

لئوناردو دی‌کاپریو در چند سال گذشته در کنار ایفای نقش در فیلم‌های سینمایی مختلف، با حضور در مستندهای مربوط به تغییرات آب و هوائی و مسائل ناشی از آن، نشان داده که این موضوع یکی از دغدغه‌های جدی اوست. در مستند «یخ روی آتش» ساخته لیلا کونرز، کارگردان آمریکایی، نیز دی‌کاپریو به عنوان راوی حضور دارد.

هدف از ساخت این مستند، هشدار به مردم دنیا برای درک بهتر وضعیت ناگوار کره زمین است. این مستند همچنین راه‌های مختلف حل این بحران را معرفی و بررسی می‌کند. از جمله این راه‌ها، خارج کردن دی اکسید کربن از جو به عنوان یکی از عوامل اصلی گرمایش زمین است که می‌تواند از طریق جلبک‌ها صورت گیرد. برای رسیدن به این هدف، استفاده از جلبک‌های دریایی پیشنهاد شده که در کنار سواحل رشد می‌کنند. این جلبک‌ها نه فقط پنج برابر سریعتر از دیگر گیاهان دی اکسید کربن را جذب می‌کنند، بلکه سریع‌ترین سرعت رشد را دارند.

در این فیلم همچنین «بن اسمیت» یکی از تولیدکنندگان جلبک دریایی می‌گوید: «اگر به گاوها، جلبک برای خوردن بدهید، ۹۰ درصد تولید متان کاهش می‌یابد.» گاوها در تغییرات آب و هوایی زمین نقش بسیار مهمی دارند. گاز متان خروجی از معده گاو یکی از بزرگترین منابع تولید گرما در جو کره زمین است.

در پایان این مستند هم با نشان دادن پیشرفت‌های علمی در این زمینه که باید هرچه سریعتر اجرا شود، به تولید سوخت‌های جدید و همچنین تکنیک‌های نو برای خروج گاز دی اکسید کربن از جو اشاره می‌شود و صدای دی‌کاپریو را می‌شنویم که می‌گوید: «تغییرات آب و هوایی در صورتی بی تاثیر می‌شود که ما از همین حالا اقدام کنیم.» و لیلا کونرز کارگردان ادامه می‌دهد: «این مشکل مربوط به زمان‌ آینده نیست و به همین دلیل در صورت اقدام ما، شاهد نتایج آن خواهیم بود.» به گفته او «این یک مشکل اخلاقی است، ما با بی عملی خود و نیز ناتوانی کامل در مبارزه درست با این معضل، در حال کشتن نسل‌های آینده هستیم.»

اما در نهایت، کارگردان فیلم «یخ روی آتش» به جای ناامید کردن تماشاگر، این امید را می‌دهد که به سادگی و فقط با جدی گرفتن این مساله، بشر می‌تواند از جایی که ایستاده، یعنی لبه پرتگاه، به کلی دور شود. این امر فقط با چیزی ممکن است که در فیلم بر آن تأکید می‌شود: انجام ندادن هر آنچه تاکنون در جهت تخریب سیاره زمین صورت گرفته است.

لیلا کونر و دی کاپریو پیش از این نیز سابقه همکاری مشترک در فیلم «یازدهین ساعت، آخرین تغییر ناگهانی» را دارند که موضوع آن نیز تغییرات اقلیمی مربوط است. بازیگر فیلم معروف «تایتانیک» در مستندهای دیگر مربوط به تغییرات آب و هوایی نیز حضور داشته است. از جمله در مستند «پیش از سیل» ساخته فیشر استیونس محصول سال ۲۰۰۶. مستندی که حاصل سه سال سفر او و گروه به نقاط مختلف جهان برای نشان دادن اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی است.

سخنان دی کاپریو در مراسم اسکار سه سال پیش هم تأثیر بسیاری بر اذهان عمومی گذاشت. او که برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای نقش‌آفرینی در فیلم «بازگشته» شد، سخنان خود را با همین موضوع آغاز کرد و گفت: «تغییرات آب و هوایی امری جدی است و همین حالا در حال رخ دادن است. باید همه متحد شوند و بیش از این از آن غافل نشوند. همچنین باید از رهبرانی حمایت کنیم که با فعالیت کارخانه‌های بزرگ آلوده‌کننده هوا و محیط زیست مخالف هستند و به جای آن از انسان، مردمان بومی و میلیاردها انسانی که بیشترین آسیب را از تغییرات آب و هوایی می‌بینند حمایت می‌کنند.» در پایان نیز این بازیگر، جایزه اسکار خود را به مردمان بومی و همچنین فعالیت‌ها در زمینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی تقدیم کرد.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.