خانه نیما یوشیج پاتوق فرهنگی می‌‌‌شود
سازمان زیباسازی شهر تهران خانه "پدر شعر نو" و همسرش عالیه جهانگیر در دزاشیب را ۱۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خریده تا پس از مرمت به پاتوق فرهنگی مبدل کند. از خانه چیزی نمانده جز مخروبه‌ای متروک با حیاطی پر از زباله.

خانه نیما یوشیج که در گذر زمان ویرانه و محل تردد معتادان شده بود، پس از ۱۹ سال بلاتکلیفی به تملک شهرداری تهران درآمد. این ساختمان در کوچه رهبری در محله دزاشیب در مجاورت خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد قرار دارد و ثبت آن به عنوان بنای تاریخی، پیچ و خم‌هایی اداری را از سال ۸۰ تا ۹۶ طی کرد.

رسانه‌ها پیش‌تر نوشته بودند که مالک فعلی قصد دارد آن را به سفره‌خانه تبدیل کند.

حمید موسوی، شهردار منطقه یک تهران چند ماه قبل گفته بود: «با هدف فراهم کردن زمینه‌های لازم در آشنایی بیشتر شهروندان با تاریخ ادبیات ایران، حفظ خانه نیما یوشیج "پدر شعر نو"، در دستور کار شهرداری قرار گرفت که با مذاکرات انجام شده مراحل تملک این خانه در حال انجام است تا این مکان به عنوان یک پاتوق فرهنگی در اختیار شهروندان قرار گیرد.»

سمیع‌الله حسینی مکارم، سرپرست وقت شهرداری تهران، اردیبهشت ۹۸ در مراسم افتتاحیه خانه – موزه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد، اعلام کرده بود که خرید، مرمت و بازسازی خانه‌ها در تهران از برنامه‌ها و اولویت‌های شهرداری تهران است: «در آینده نزدیک نیز خانه نیما یوشیج را خریداری می‌کنیم و به محض خریداری مرحله مرمت، احیا و حفاظت خانه شروع خواهد شد.»

حسینی مکارم افزوده بود که شهرداری می‌خواهد تهران علاوه بر پایتخت اداری کشور به پایتخت ادبی و هنری تبدیل شود.

خانه نیما در سال ۱۳۴۵ فروخته شد. شراگیم، تنها فرزند خانواده که در آمریکا زندگی می‌کند درتوضیح علت فروش گفته که پس از فوت پدر و مادرش، خانه در گرو بانک بوده و او برای پرداخت بدهی بانک، آن را به یک سرهنگ بازنشسته می‌فروشد.

نیما و همسرش عالیه جهانگیر این خانه را در سال ۱۳۲۸ و زمانی ساختند که دزاشیب بیابان بود. خانه از نظر معماری ویژگی خاصی ندارد اما بخشی از میراث فرهنگی ایران معاصر خوانده می‌شود. آیدین آغداشلو، سیدعلی صالحی، جواد مجابی، محمود دولت‌آبادی،رخشان بنی‌اعتماد، لیلی گلستان، کیومرث پوراحمد در نامه‌ای به شهردار تهران خواستار خرید خانه و ساماندهی آن به عنوان خانه - موزه شده بودند.

 خانه نیما یوشیج در کوچه رهبری در محله دزاشیب در مجاورت خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد ساخته شده است.
خانه در سال ۱۳۸۰ مصادف با سالمرگِ شاعر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. وقتی در پاییز ۹۶ آن را از فهرست مربوطه خارج کردند، از خانه چیزی نمانده بود جز مخروبه‌ای متروک با حیاطی پر از کیسه پلاستیک.

 نیما و همسرش عالیه جهانگیر این خانه را در سال ۱۳۲۸ و زمانی ساختند که دزاشیب بیابان بود. خانه از نظر معماری ویژگی خاصی ندارد اما بخشی از میراث فرهنگی ایران معاصر خوانده می‌شود. آیدین آغداشلو٬ علی صالحی٬ جواد مجابی٬ محمود دولت‌آبادی٬ رخشان بنی‌اعتماد٬ لیلی گلستان و کیومرث پوراحمد در نامه‌ای به شهردار تهران خواستار خرید خانه و ساماندهی آن به عنوان خانه - موزه شده‌اند. شهرداری اما از بی‌پولی می‌نالد.

 پیش از انقلاب اسلامی، به دستور فرح پهلوی قرار بود خانه هدایت به موزه مبدل شود اما با روی کار آمدن رژیم تازه، این خانه مصادره و به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شد. در سال ۱۳۸۱، با اعتراض برادرزاده هدایت و جمعی دیگر به نوع استفاده این خانه، کاربری خانه از مهدکودک به کتابخانه تغییر پیدا کرد.

دیوارهای خانه صادق هدایت رنگ‌ و لعابی سبک‌ و خام دارند. این رنگ‌های پاستل از دورانی به جا مانده که خانه اعیانی و قدیمی را مهد کودک کرده بودند. خانه به سبک معماری اشرافی قاجاری ساخته شده و در خیابان سعدی، ضلع جنوب غربی بیمارستان امیر اعلم واقع شده است.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.