بوسه‌هایی که سرنوشت نخستین سریال عربی نتفلیکس را با ابهام روبه‌رو کرده
بوسه‌هایی عاشقانه، سرنوشت نخستین سریال عرب‌زبان نتفلیکس را در کشور اردن - محلی که سریال در آن اتفاق می‌افتد - با ابهام روبه‌رو کرده است.

سریال پنج قسمتی "جن" که روز پنج‌شنبه هفته گذشته (۱۵ خرداد) منتشر شد، از راه نرسیده با جنجالی روبه‌رو شده که احتمال دارد در نهایت به سانسور آن منجر شود.

نتفلیکس در خاورمیانه بسیار فعال است و مشترکانش در کشورهای مختلف از ترکیه گرفته تا عربستان، سریال‌های معروفش را دنبال می‌کنند. اما این نخستین بار است که این شرکت، یک سریال به زبان عربی تولید کرده است.

با نگاهی خوش‌بینانه سریال "جن" که به تازگی منتشر شده، می‌تواند زمینه یک تحول قابل توجه در صنعت سریال‌سازی خاورمیانه باشد. نتفلیکس شرکت بسیار قدرتمندی است که به پشتوانه سرمایه هنگفت، حضور پولساز در بسیاری کشورهای جهان و بازاری گسترده، به یک بازیگر اصلی صعنت فیلم و تلویزیون تبدیل شده است. ورود نتفلیکس به تولید تلویزیونی به زبان عربی، از سوی برخی منتقدین فرهنگی آغاز یک انقلاب مهم برای سریال‌های خاورمیانه توصیف شده بود. چرا که نتفلیکس این بخت را برای تولیدکنندگان سریال فراهم می‌کند که اثرشان بسیار فراتر از مرزهای جغرافیایی، با زیرنویس دیده شود.

مهمانی انتشار سریال در امان (اردن)
مهمانی انتشار سریال در امان (اردن)

"جن" سریالی در ژانر فانتزی‌های ماوراءالطبیعه است که عموما نوجوان‌ها طرفدارش هستند. شخصیت‌های سریال "جن" نوجوان‌های اردنی هستند که با جن‌های مختلف (موجوداتی خیالی که قدرت‌های جادویی دارند) روبه‌رو می‌شوند.

و آنچه موجب شد تا ظرف چند ساعت بعد از انتشار سریال بر روی شبکه اینترنتی نتفلیکس، جنجالی خبرساز آغاز شود، یکی از سکانس‌های ابتدایی اپیزود نخست است که در آن، دو بازیگر جوان که در سریال رابطه عاشقانه‌ای با هم دارند، در اتوبوس مدرسه، همدیگر را می‌بوسند.

برخی از محافظه‌کاران که به این سکانس و یک سکانس مشابه دیگر اعتراض کرده‌اند، استدلال‌های گوناگونی را علیه آن مطرح می‌کنند. برخی می‌گویند که این صحنه، استانداردهای اخلاقی اردن را زیر سئوال برده است. برخی دیگر نیز معتقدند که مخاطب این سریال، نوجوانان هستند و چنین صحنه‌هایی برای آنها "بدآموزی" دارد.

این در حالی است که در برخی از کشورهای عربی - از جمله اردن - سطح تحمل مذهبیون و محافظه‌کاران در قبال تولیدات سینمایی و تلویزیونی کشورهای غربی بالاست و حتی پخش سریال‌هایی مانند "بازی تاج و تخت" که در آنها صحنه‌های رابطه جنسی، خشونت و عشق‌ورزی‌های پرشور دیده می‌شود، تحمل می‌شود.

ارتش اردن هم اعلام کرده که واحد امنیت سایبری در تلاش است تا سریال جن از نتفلیکس اردن حذف شود.

نتفلیکس قبلا هم به درخواست کشورهای مختلف محصولاتش را به شکل منطقه‌ای سانسور کرده است. معروف‌ترین آنها مربوط به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود که موفق شد یک قسمت از برنامه طنز "پاترویت اکت" را از نتفلیکس عربستان حذف کند.

در آن قسمت از برنامه "پاترویت اکت" حسن مینهاج، کمدین موفق آمریکایی، درباره اقدامات محمد بن سلمان شوخی‌هایی را بیان کرده بود و از جمله گفته بود که ولیعهد سعودی، اصلاح‌طلب نیست، بلکه در حال عمق بخشیدن به دیکتاتوری در کشورش است.

نتفلیکس در سالهای اخیر به یکی از مهم‌ترین شرکت‌های تولید سریال‌های تلویزیونی در جهان تبدیل شده است
نتفلیکس در سالهای اخیر به یکی از مهم‌ترین شرکت‌های تولید سریال‌های تلویزیونی در جهان تبدیل شده است

این نخستین بار نیست که نتفلیکس به تولید سریال، به زبان‌های غیر از انگلیسی روی می‌آورد. تجربه موفق سریال‌هایی مانند "نارکوس" که به زبان اسپانیایی تولید می‌شود، موجب شد تا نتفلیکس با حرکتی آرام و پیوسته، زبان‌های مختلف و ژانرهای متفاوتی را برای تهیه سریال امتحان کند.

از سریال با بازی ژرار دوپاردیو به زبان فرانسه، تا سریال علمی-تخیلی برزیلی، اکشن-کمدی ژاپنی، تریلر نوجوان‌پسند سوئدی، سریال ترسناک هندی و کمدی سیاه آلمانی، نتفلیکس فهرست بلندی از تولیدات مختلف به زبا‌ن‌هایی غیر از انگلیسی دارد تا مخاطبانش در بیش از ۹۰ کشور جهان، با تولیدات متنوعی برای بهره بردن روبه‌رو باشند.

علاوه بر سابقه نتفلیکس در تولیدات غیرانگلیسی، این نخستین بار نیست که نتفلیکس در خاورمیانه شانسش را امتحان می‌کند. سریال "هرج و مرج (Fauda)" که از سال ۲۰۱۵ پخش آن آغاز شده، یک سریال موفق اسرائیلی است که نتفلیکس بر روی آن انگشت گذاشته و تهیه آن را بعد از فصل دوم برعهده گرفته است. بخش اصلی این سریال به زبان عبری و بخش‌هایی هم به زبان عربی است.

این سریال به ماجراهای یک گروه اقدام ویژه نیروهای امنیتی اسرائیلی اختصاص دارد که خودشان را عرب جا می‌زنند و در زندگی روزمره فلسطینی‌ها با آنها معاشرت می‌کنند تا شبه‌نطامیانی را که به دنبال حملات "تروریستی" هستند، شناسایی کنند. وقایع فصل سوم سریال که به عنوان تولید نتفلیکس در سال ۲۰۱۹ منتشر خواهد شد، در غزه رخ می‌دهد.

سریال
سریال "هرج و مرج (فوضی به عربی)" یک سریال اسرائیلی است که ابتدا در شبکه تلویزیونی yes پخش شد، اما از فصل دوم به تولید نتفلیکس تبدیل شد

انتقادها از سلما حلمس، بازیگر سریال "جن"
یکی از جنجالی‌ترین ابعاد انتقاد از سریال "جن"، حملاتی است که متوجه سلما حلمس، بازیگر زن سریال شده است.

خانم حلمس نقش دختری را بازی می‌کند که در این سریال، دوبار دوست‌پسرش را می‌بوسد.

با اینکه در این دو صحنه، دو بازیگر عرب همدیگر را می‌بوسند اما محافظه‌کاران، تنها او را هدف انتقاد قرار داده‌‌اند.

این موضوع با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده و برخی آن را استاندارد دوگانه و زن ستیزانه توصیف کرده‌اند.

سلما حلمس، بازیگر این سریال، هدف انتقادهای بسیار قرار گرفته
سلما حلمس، بازیگر این سریال، هدف انتقادهای بسیار قرار گرفته

هنوز خانم حلمس یا دست‌اندرکاران سریال "جن" به این انتقادها واکنشی نشان نداده‌اند اما بخش خاورمیانه نتفلیکس که به زبان عربی در توییتر فعال است، این حملات را "موج قلدری" توصیف کرده است.

کمیسیون سلطنتی فیلم اردن نیز با انتشار بیانیه‌ای به جنجال اخیر یادآوری کرده که سریال "جن" یک فیلم مستند نیست، بلکه یک ماجرای تخیلی است. ضمن اینکه نتفلیکس هم یک شبکه رایگان و دسترس همه نیست، بلکه محتوایش فقط برای مشترکانی که هزینه اشتراک را پرداخت کرده‌اند، قابل دسترسی است.

در بیانیه این کمیسیون آمده، کسانی که با محتوای تولیدات نتفلیکس موافق نیستند می‌توانند از پرداخت هزینه اشتراک صرف‌نظر کنند و تولیدات نتفلیکس را تماشا نکنند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.