گشایش هفتاد و سومین جشنواره تئاتر آوینیون با مضامین وضعیت اروپا، تبعید و مهاجران
هفتاد و سومین دوره جشنواره تئاتر آوینیون در فرانسه از شامگاه پنج‌شنبه چهارم ژوئیه/ 13 تیر با نمایش "معماری" آغاز می‌شود که مضمون آن نقد اروپای امروز است. از دیگر مضامین آثار جشنواره امسال تبعید و همچنین وضعیت مهاجران در سراسر جهان است.

جشنواره تئاتر آوینیون که بزرگترین واقعه نمایشی فرانسه محسوب می‌شود، امسال با شعار " شادی با هم بودن" برگزار می‌شود. در جشنواره امسال 43 اثر نمایشی عرضه می‌شود که از میان آنها 25 اثر برای نخستین بار اجرا می‌شود.

همچنین 33 هنرمند تئاتر برای نخستین بار در جشنواره امسال حضور دارند.

شامگاه پنج‌شنبه در حیاط بزرگ کاخ پاپ‌ در شهر آوینیون علاقمندان به هنر نمایش شاهد اجرای تازه‌ترین اثر " "پاسکال رامبر" با عنوان "معماری" خواهند بود که با روایت زندگی یک خانواده هنرمند عصبی و از هم پاشیده، نگاهی دارد به وضعیت امروز اروپا.

نمایش "معماری" در واقع استعاره‌ای است برای اروپا که به عقیده نویسنده و کارگردان این اثر، حال خوبی ندارد. کارگردان در این اثر با مطرح کردن دلایل و اصول اخلاقی و همچنین زیبایی‌شناسانه و هنری و با نشان دادن امیدها و ناامیدی‌های یک خانواده ، جنگیدن و تلاش کردن برای داشتن یک اروپای بهتر را مطرح می‌کند. 

با اینکه در جشنواره امسال اثری هم از "کیریل سِرِبرِنیکوف" نمایشنامه‌نویس و کارگردان روس حضور دارد اما خود او همچنان به دلیل ممنوعیت اجازه خروج از مسکو امکان شرکت در این جشنواره را ندارد.

این کارگردان نواندیش روس که به دلیل نوشتن و کارگردانی اثری نمایشی در نقد وضعیت دولت روسیه، یک سال و نیم در حصر خانگی بود، ماه آوریل گذشته به طور ناگهانی و بدون اعلام قبلی آزاد شد؛ اما همچنان برای خروج از مسکو به اجازه رسمی نیاز دارد.

امسال شرکت‌کنندگان در جشنواره آوینیون شاهد اجرای نمایش "بیرون" از این کارگردان هستند که درباره " رِن هانگ" عکاس و شاعر چینی است که در سال 2017 در اقدامی نمادین خودکشی کرد.

از دیگر مضمون‌های آثار شرکت‌کننده در جشنواره تئاتر آوینیون امسال می‌توان به تبعید و همچنین اودیسه اشاره کرد. مضمون اودیسه بیش از آنکه یادآورنده اثر شاعر بزرگ یونان هومر باشد؛ به مهاجرانی اشاره دارد که برای زندگی بهتر رنج‌ها و خطران سفر را به جان می‌خرند.

جشنواره امسال ویژگی‌هایی دارد که در سال‌های گذشته نداشته است. از جمله رده سنی شرکت‌کنندگان که 18 درصد آنان را 15 تا 30 ساله‌ها تشکیل می‌دهند.

همچنین برگزارکنندگان این جشنواره امسال امکانات تازه‌ای را برای تماشاگران فراهم کرده‌اند. از جمله امکان دسترسی به اینترنت بدون نیاز به روشن بودن موبایل، استفاده از بالانویس به زبان‌های فرانسه و انگلیسی برای تماشاگران کم‌شنوا یا ناشنوا و همچنین وجود عینک‌های ویژه تماشای نمایش برای چهار اثر شرکت کننده در جشنواره امسال است.

در روزهای برگزاری جشنواره علاوه بر اجرای آثار نمایشی، برنامه‌های مختلف شامل رقص، نمایشگاه‌های نقاشی، کارگاه‌های مختلف آموزشی و کنسرت‌های موسیقی نیز برای علاقه‌مندان در نظر گرفته شده است.

امسال هیچ اثری از ایران در جشنواره حضور ندارد.

هفتاد و سومین جشنواره تئاتر آوینیون از چهارم تا 23 ژوئیه امسال در شهر آوینیون فرانسه برگزار می‌شود. مدت این جشنواره نسبت به سال گذشته یک روز افزایش یافته است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.