یک زن در میان ۲۳ مرد؛ ساخت سردیس مفاخر ایران پایان گرفت

دومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر ایران روز ۱۷ تیرماه در حالی به پایان رسید که از ۲۴ سردیس هنرمندان معاصر فقط یک مورد به یک هنرمند زن ایرانی اختصاص داشت.

مجری سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر ایران سازمان زیباسازی شهر تهران است که قرار بود زمستان سال گذشته آن را برگزار کند، اما به‌دلیل سختی کار در سرمای فضای باز عمارت عین‌الدوله به تیرماه امسال موکول شد.

هنرمندانی که در دومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی برای آنها سردیس ساخته شد از رشته‌های گوناگونی انتخاب شدند، از جمله هوشنگ کاظمی، علی‌اکبر صادقی، پرویز تناولی، پرویز کلانتری، محمدکریم پیرنیا، هادی میرمیران، عباس کیارستمی، غلامحسین بنان، مجید انتظامی، عربعلی شروه، حسن چلیپا، پرویز فنی‌زاده، داوود رشیدی، قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، محمدعلی کشاورز، هادی شفائیه، علی نصیریان، احمد عالی، جواد حمیدی، محمد بهرامی، سیدحسن میرخانی، علی حاتمی و جمیله شیخی.

جمیله شیخی بازیگر سرشناس و پرکار سینما و تئاتر بود که در سال ۱۳۸۰ در ۷۱ سالگی درگذشت.

برگزارکنندگان سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر ایران اطلاعاتی درباره شیوه انتخاب مفاخر به‌خصوص نادیده گرفتن دیگر زنان ایرانی پیشکسوت و سرشناس در انواع هنرها ارائه نکرده‌اند، اما به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی، گفت این شخصیت‌های هنری «به‌سختی از بین مفاخر انتخاب شده‌اند».

آقای موسوی که سال گذشته با اشاره به راه‌اندازی موزه یا باغ مجسمه مختص مجسمه‌های مفاخر معاصر ایران از تصمیم برای انتقال مجسمه‌های امیرکبیر، فردوسی و نظایر این‌ها به این موزه و جایگزینی مجسمه‌های کپی به جای آنها نیز خبر داده بود، همچنین اعلام کرد که «در زمینه باغ مجسمه که سال‌هاست پیگیر آن هستیم، هنوز موفقیتی نداشته‌ایم».

دومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر ایران، که جنبه رقابتی ندارد، به‌ دنبال نخستین دوره آن در سال ۱۳۹۵ برگزار شد که به ساخت سردیس ۱۴ نفر از شاعران معاصر به پیشنهاد انحمن شاعران اختصاص داشت.

در نخستین دوره این سمپوزیوم، سردیس شاعرانی چون پروین اعتصامی، نیما یوشیج، سلمان هراتی، مهرداد اوستا، شهریار، م. آزاد، سهراب سپهری، مشفق کاشانی، منوچهر آتشی، طاهره صفارزاده، سیدحسن حسینی، حسین منزوی، مهدی اخوان ثالث و قیصر امین‌پور ساخته و نصب شد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.