انتقاد جشنواره کن از حکم زندان محمد رسول‌اف

جشنواره فیلم کن با انتقاد شدید از محکوم شدن محمد رسول‌اف، کارگردان و فیلم ساز ایرانی به حبس، خواهان حمایت سینماگران و جشنواره های سینمایی در سراسر جهان از او شده است.

جشنواره کن ضمن تاکید بر "آزادی سریع و بدون شرط" آقای رسول‌اف، علت برخورد مقام های ایرانی را با او "روایت واقعیت های این کشور" عنوان کرد.

دادگاه انقلاب آقای رسول‌اف را به خاطر "فعالیت علیه نظام و امنیت ملی" به یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و منع شرکت در فعالیت های اجتماعی و سیاسی محکوم کرده است.

آقای رسول‌اف که برنده جوایز دو دوره از جشنواره کن است، در سال ۱۳۸۹ هم به حبس محکوم شده بود.

جشنواره کن در بیانیه خود نوشت: "محمد رسول‌اف یک فیلم ساز و هنرمند است. برای همین از آزادی خود محروم شده است."

آقای رسول‌اف یکشنبه گذشته در گفت و گو با بی بی سی فارسی از سپاه پاسداران و قرارگاه ثارالله به عنوان شاکیان پرونده خود نام برد.

به گفته آقای رسول‌اف، در دادگاه به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده است.

آقای رسول‌اف گفت در دادگاه با گزارشی درباره فعالیت های سینمایی اش مواجه شد که با "تنگ نظری" او را به "سیاه نمایی و ارائه تصویری تلخ" از ایران متهم می کرد.

بر این اساس، تاکید این گزارش بر سه فیلم آخر آقای رسول‌اف با نام های به امید دیدار، دست نوشته ها نمی سوزند و لرد بوده است.

محمد رسول‌اف در سال ۲۰۱۷ جایزه اصلی بخش نوعی نگاه جشنواره کن را برای فیلم لرد دریافت کرد.

او در سال ۲۰۱۱ هم جایزه بهترین کارگردانی در بخش نوعی نگاه این جشنواره را برای فیلم به امید دیدار دریافت کرده بود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.