کشف طرح‌های دستی "شازده کوچولو" در سوئیس
چند کارشناس هنری هنگام سامان دادن به میراث یک مجموعه‌دار سوئیسی، به گنج برخوردند. آنها نسخه‌هایی از طرح‌های تمرینی و دست‌نوشته‌های شازده کوچولو به قلم آنتوان سنت اگزوپری را یافته‌اند که به طرز حیرت‌انگیزی سالم مانده‌اند.

یک کشف ناغافل و ارزشمند. کارشناسان "بنیاد هنر، فرهنگ و تاریخ" شهر وینترتور در سوئیس، حین دسته‌بندی و تفکیک یک کلکسیون هنری، طرح‌های اولیه کتاب شازده کوچولو را یافتند. کتابی که به بیش از ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده و از پر فروش‌ترین کتاب‌های دنیاست.

در این کاغذها که به شکل شگفت‌آوری سالم مانده‌اند، تصاویر شازده کوچولو، روباه، مرد میخواره و مار معروف داستان که یک فیل را قورت داده به چشم می‌خورند. در کنار نقاشی‌ها و دست‌نوشته، یک نامه عاشقانه سنت اگزوپری به زنش هم پیدا شده‌ است.

طرح‌ها روی کاغذ نازک ‌پاکت هوایی و با جوهر یا آبرنگ ترسیم شده‌اند و تاریخ ندارند. از آنجا که شازده کوچولو در سال ۱۹۴۳ هم‌زمان در پاریس و نیویورک منتشر شد، می‌توان گفت دست نوشته‌ها مربوط به قبل از این تاریخ هستند.

دست‌نوشته‌ها و اسناد اصلی تصویرگری شازده کوچولو در کتابخانه مورگان نیویورک نگاهداری می‌شوند. خانم الیزابت گروسمان از "بنیاد هنر، فرهنگ و تاریخ" شهر وینترتور گفته که کارشناسان سوئیسی پس از کشف اخیر، با مقامات این کتابخانه در تماس و تبادل اطلاعات هستند.

DW euromaxx Der kleine Prinz

کتاب شازده کوچولو بارها از سوی مترجمان مختلف به فارسی ترجمه شده است. نخستین برگردان کتاب از فرانسه به فارسی به کوشش محمد قاضی در سال ۱۳۳۳ انجام گرفته و احمد شاملو و ابوالحسن نجفی از دیگر مترجمان این کتاب بوده‌اند. شازده کوچولو داستانی تفکربرانگیز، تغزلی و فلسفی درباره عشق و هستی و کارهای آدمیان از نگاه پسرکی بی‌آلایش است؛ کتابی برای همه رده‌های سنی از کودکان تا بزرگسالان.

آنتوان دو سنت اگزوپری خلبان بود و برای نوشتن شازده کوچولو از یک سانحه و فرود اضطراری در صحرای بزرگ آفریقا الهام گرفت. در شازده کوچولو، خلبانی بعد از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود که می‌گوید به سیارک دوردستی تعلق دارد و آنجا را ترک کرده تا با سیاره‌های دیگر آشنا شود. زمین هفتمین سیاره‌ای است که شازده کوچولو به آن پا می‌نهد. او که در اصل به دنبال یافتن حقیقت است، سرانجام به سیارک خودش بر می‌گردد.

یکی از زیباترین دیالوگ‌های کتاب، گفت‌وگوی شازده کوچولو با روباه است؛ جایی که روباه از پسرک می‌خواهد او را اهلی کند و توضیح می‌د‌هد که اهلی کردن یعنی ایجاد علاقه: «تو یک پسربچه‌ای مثل هزاران پسربچه دیگر و من هم یک روباهم مثل هزاران روباه دیگر اما اگر تو مرا اهلی کنی، برای هم یگانه می‌شویم.»

هواپیمای اگزوپری سال ۱۹۴۴ هنگام پرواز بر فراز مدیترانه ناپدید شد و جسد نویسنده هرگز به دست نیامد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.