نامزدهای دریافت جایزه کتاب آلمان در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند
انتشاراتی‌های آلمان امسال در مجموع ۱۷۳ کتاب را برای شرکت در رقابت بر سر دریافت جایزه کتاب آلمان معرفی کردند. حال نام ۲۰ نامزد نهایی برگزیده از میان فهرست بلند کاندیداها اعلام شده‌اند.

هیأت داوران جایزه کتاب آلمان در پی انتخاب "رمان آلمانی‌زبان سال" است. ۱۰۵ انتشارات آلمانی‌زبان از آلمان، اتریش و سوئیس در مجموع ۱۷۳ رمان را برای شرکت در رقابت معرفی کرده‌اند. هیأت داوران هفت نفره ۲۰ رمان را از آن میان برگزیده که در نهایت در رقابت با یکدیگر قرار می‌گیرند. در آن میان کتاب‌های چند نویسنده مشهور مانند ساشا استانیشیچ‌، اولریش وولک یا مارلنه استرروویتس نیز به چشم می‌خورند.

رئیس هیأت داوران،‌ یورگ ماگنائو‌، گفت که مایه خوشحالی به خصوص این بود که در میان آثار ادبی که به دست این هیأت رسید، می‌شد کارهای نویسندگان جدیدی را کشف کرد که در آفرینش ادبی‌شان بسیار موفق هستند. ماگنائو افزود: «دلیلی وجود ندارد که نگران آینده خواندن و نوشتن باشیم.»

رئيس هیأت داوران جایزه کتاب آلمان همچنین گفت که فهرست بلندبالای کتاب‌هایی که برای شرکت در این رقابت فرستاده شده بازتاب‌دهنده «تنوع موضوعی و غنای سبک نوشتاری در کتاب‌های تازه منتشر شده به زبان آلمانی است". ماگنائو ادامه داد: «تحلیل اجتماعی و تحقیق تاریخی‌، توهم و خیال، آرزو و شناخت جهان از کالیفرنیا تا روستاهای آلمان و تا قفقاز در این رمان‌ها جای دارند.»

دشواری انتخاب برای هیأت داوران

اعضای هیأت داوران که رمان آلمانی‌زبان سال را برمی‌گزینند هر سال تغییر می‌کنند تا هنگام انتخاب محبوب‌ترین کتاب استقلال گروه ژوری محفوظ بماند. هفت عضو هیأت داوران امسال عبارتند از پترا هارت‌لیب که نه تنها صاحب یک کتابفروشی در وین است بلکه چندین کتاب هم در باره این موضوع نوشته است، از جمله کتاب "Meine wunderbare Buchhandlung" (کتابفروشی بی‌نظیر من) را که تا کنون به هشت زبان ترجمه شده است.

دیگر اعضای هیات داوران عبارتند از هاوکه هوک‌اشتت،‌از سال ۲۰۱۰ مدیر خانه ادبیات در فرانکفورت، بیورن لاوئر،‌ رئيس بازاریابی کتابفروشی هوگن‌دوبل، یورگ ماگنائو، روزنامه‌نگار، منقد ادبی و رئیس امسال هیأت داوران‌، آلف منتسر، نویسنده و تهیه‌کننده در رادیو هسن، دانیلا استریگل، پژوهشگر علوم ادبی، و مارگارته فون شوارتس‌کوپف، ‌روزنامه‌نگار و نویسنده.

هیأت داوران سال ۲۰۱۹ (از چپ به راست): یورگ ماگنائو، دانیلا استریگل، آلف منتسر، مارگارته فون شوارتس‌کوپف، بیورن لاوئر، پترا هارت‌لیب و هاوکه هوک‌اشتت
هیأت داوران سال ۲۰۱۹ (از چپ به راست): یورگ ماگنائو، دانیلا استریگل، آلف منتسر، مارگارته فون شوارتس‌کوپف، بیورن لاوئر، پترا هارت‌لیب و هاوکه هوک‌اشتت

حال اعضای هیأت داوران باید تصمیم بگیرد: آیا محبوب این هیأت رمان "Winterbienen" (زنبورهای زمستانی) اثر نوربرت شویر است که حکایت از دنیایی در معرض خطر نابودی و آرزوی برپایی جهانی صلح‌آمیز در آینده را دارد؟ یا "Cherubino" اثر آندرئا گریل که داستان خواننده‌‌ای بلندپرواز و خواهان شهرت و موفقیت است و از مردان آنچه نیاز دارد را می‌گیرد و طول می‌کشد تا واقعیت بارداری‌اش را بپذیرد؟ یا رمان "Herkunft" (خاستگاه) اثر ساشا استانیشیچ که خود بسیار دقیق درباره آن نوشته است: «این کتابی است درباره نخستین اتفاق زندگی‌نامه ما، یعنی در جایی به دنیا آمدن و آنچه سپس اتفاق می‌افتد. Herkunft کتابی است درباره وطن‌های من ‌در خاطره و در ساخته و پرداخته‌هایم.»

و در اینجا لیست ۲۰ کتابی که به مرحله نهایی گزینش رسیده‌اند:

Nora Bossong: Schutzzone; Suhrkamp, September 2019

Jan Peter Bremer: Der junge Doktorand; Berlin Verlag, September 2019

Raphaela Edelbauer: Das flüssige Land; Klett-Cotta, August 2019

Andrea Grill: Cherubino; Paul Zsolnay, Juli 2019

Karen Köhler: Miroloi; Carl Hanser, August 2019

Miku Sophie Kühmel: Kintsugi; S. Fischer, August 2019

Angela Lehner: Vater unser; Hanser Berlin, Februar 2019

Emanuel Maeß: Gelenke des Lichts; Wallstein, Februar 2019

Alexander Osang: Die Leben der Elena Silber; S. Fischer, August 2019

Katerina Poladjan: Hier sind Löwen; S. Fischer, Juni 2019

Lola Randl: Der Große Garten; Matthes & Seitz Berlin, März 2019

Tonio Schachinger: Nicht wie ihr; Kremayr & Scheriau, September 2019

Norbert Scheuer: Winterbienen; C.H.Beck, Juli 2019

Eva Schmidt: Die untalentierte Lügnerin; Jung und Jung, März 2019

Saša Stanišić: Herkunft; Luchterhand, März 2019

Marlene Streeruwitz: Flammenwand; S. Fischer, Mai 2019

Jackie Thomae: Brüder; Hanser Berlin, August 2019

Ulrich Woelk: Der Sommer meiner Mutter; C.H.Beck, Januar 2019

Norbert Zähringer: Wo wir waren; Rowohlt, März 2019

Tom Zürcher: Mobbing Dick; Salis, März 2019

ساشا استانیشیچ، نویسنده‌ای شناخته شده در دنیای ادبیات، برنده جایزه کتاب لایپتزیگ
ساشا استانیشیچ، نویسنده‌ای شناخته شده در دنیای ادبیات، برنده جایزه کتاب لایپتزیگ

اعلام برنده جایزه در پاییز

هیأت داوران جایزه کتاب آلمان نام برنده این جایزه را در روز ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ اعلام خواهد کرد که شب پیش از افتتاح نمایشگاه کتاب فرانکفورت خواهد بود. مراسم اعطای جایزه در ساختمان تاریخی شهرداری در فرانکفورت برگزار می‌شود.

هدف جلب توجه نسبت به ادبیات آلمانی است

اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان از سال ۲۰۰۵ تا کنون هر سال جایزه کتاب آلمان را به بهترین رمان آلمانی‌زبان سال اعطا می‌کند. این جایزه نقدی و در مجموع بالغ بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ یورو است و از مهم‌ترین جوایز ادبی اروپا به شمار می‌آید. به برنده اصلی جایزه ۲۵ هزار یورو و به هر یک از پنج نویسنده دیگر دو هزار و ۵۰۰ یورو اهدا می‌شود.

هدف اعطای این جایزه که فراسوی مرزهای آلمان را نیز در بر می‌گیرد جلب توجه نسبت به نویسندگان آلمانی‌زبان است.

در سال ۲۰۱۸ اینگر ماریا مالکه با رمان " Archipel" (مجمع‌الجزایر) خود برنده جایزه کتاب آلمان شد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.