گشایش هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز و اظهار ناراحتی رئیس هیئت داوران از حضور فیلم رومن پولانسکی

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز ( موسترا دو ونیز ) شامگاه 28 اوت/ ششم شهریور با نمایش فیلم "حقیقت" اثر "هیروکازو کورئیدا" کارگردان ژاپنی گشایش یافت. این جشنواره که تا روز هفتم سپتامبر آینده ادامه خواهد داشت امسال به دلیل انتخاب فیلم "من متهم می‌کنم" از رومن پولانسکی، کارگردان لهستانی بحث برانگیز شده است.

در تازه‌ترین اثر هیروکازو کورئیدا بازیگران مطرح فرانسوی همچون ژولیت بینوش و "کاترین دونوو" نقش آفرینی می‌کنند.

فیلم "حقیقت" یک درام خانوادگی است که در بخش رقابتی هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز حضور دارد.

کورئیدا سال 2018 نیز در جشنواره فیلم کن برای ساخت فیلم "دله دزدها" نخل طلا را کسب کرده بود.

در فیلم "حقیقت" که در فرانسه ساخته شده، کاترین دونوو در نقش یک بازیگر مطرح و شناخته شده حضور دارد که با دختر خود با نقش آفرینی ژولیت بینوش روابط پیچیده‌ای دارد.

کاترین دونوو درباره این نقش به خبرگزاری فرانسه گفت: "این تصویر یک هنرمند حقیقتا افراطی است و آنقدر از من دور است که دوست داشتم آن را بازی کنم."

در هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز 21 فیلم در بخش رقابتی حضور دارند.

رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره " آلبرتو باربرا" خواهد بود و "لوکرسیا مارتل" رئیس هیئت داوران آن خواهد بود.

لوکرسیا مارتل، کارگردان زن آرژانتینی در نشست خبری این جشنواره با اعلام اینکه از انتخاب فیلم پولانسکی در این جشنواره "بسیار ناراحت" است در ادامه یادآوری کرد که در شب نمایش این فیلم که جمعه 30 اوت خواهد بود، شرکت نخواهد کرد.

وی گفت: " من نماینده زنان بسیاری هستم که درباره مسائلی اینچنین در آرژانتین می‌جنگند، و نمی‌خواهم بایستم و آن را تشویق کنم."

این کارگردان گفت: " "کنار گذاشتن یا قرار دادن پولانسکی (در رقابت) ما را مجبور به بحث می کند ، حل این مسئله ساده نیست"

وی پس از این اظهارات در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که سخنان او دچار "سوء برداشت" شده و "به هیچ وجه" مخالف حضور فیلم رومن پولانسکی در بخش رقابتی جشنواره نیست.

وی همچنین گفت که وی درباره این فیلم " دچار "پیش قضاوت" نیست و آن را مانند دیگر فیلم‌های حاضر در جشنواره تماشا خواهد کرد.

"آلبرتو باربرا" رئیس جشنواره نیز پس از آن اعلام کرد: "من متقاعد شدم که باید میان فرد و هنرمند تفاوتی مشخص قائل شویم."

وی همچنین پولانسکی را "یکی از آخرین بزرگان سینمای اروپا" خواند که "همچنان فعال" است.

رومن پولانسکی از سال ۱۹۷۸ پس از اقرار به داشتن رابطهٔ جنسی با یک دختر ۱۳ ساله از آمریکا به فرانسه گریخته‌است و در چهار دهه گذشته از سوی مقامات قضایی آمریکا تحت تعقیب بوده‌است

سوژه بحث‌برانگیز دیگر جشنواره فیلم ونیز امسال حضور فیلم "پوست آمریکایی" در بخش جنبی جشنواره است. این فیلم اثر " نیت پارکر" کارگردان آمریکایی است که در سال 2011 به تجاوز به یک دانش اموز متهم شد. پس از اینکه این دانش‌آموز در سال 2016 خودکشی کرد، سوژه اتهام این کارگردان بار دیگر داغ شد.

همچنین فستیوال امسال به دلیل تعداد اندک زنان حاضر در جشنواره هم مورد انتقاد قرار گرفته است.

در جشنواره امسال فقط دو کارگردان زن در بخش رقابتی حضور دارند: "حیفا المنصور" با فیلم "کاندیدای کامل" و " شانون مورفی با فیلم " دندان بچه"

آلبرتو باربرا درباره این موضوع گفته که وی کارگردان‌های زن دیگری را برای بخش رقابتی یافته بوده اما خود او "کاملا مخالف سهیمه برای زنان" در این زمینه است و این کار را یک "اشتباه وحشتناک" خواند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.