فیلم‌سازان سرشناس ایرانی و هندی روی فرش قرمز جشنواره فیلم زنان هرات
رخشان بنی‌اعتماد، آزاده موسوی و مهراوه شریفی‌نیا فیلم‌سازان سرشناس ایرانی و آنانیا چاکرابورتی فیلم‌ساز هندی در پنجمین جشنواره جهانی فیلم زنان هرات حضور یافتند. در این جشنواره که ۲۰۰ فیلم از ۳۳ کشور نامزد رقابت شده بودند، دیروز با اعطای جایزه به فیلم‌ها و بازیگران برتر به کار خود پایان داد.

پنجمین جشنواره بین المللی فیلم زنان-هرات روز دوشنبه ۴ سنبله/شهریور با عبور ۵۰ تن از چهره‌های فیلم و سینمای افغانستان و جهان از روی فرش قرمز در کابل آغاز شده بود.

در این جشنواره چهار روزه فیلم، ۴۷ فیلم از میان ۲۰۰ فیلم‌ ارسالی از کشورهای روسیه، برزیل، اسپانیا، اوکراین، ایران، ترکیه، هند، ازبکستان و کشورهای دیگر به این جشنواره برگزیده شده بود.

از این میان ۱۱ فیلم برتر برای بخش مسابقه ملی (افغانستان) و ۳۷ فیلم برای بخش بین‌المللی و دو فیلم برای نمایش ویژه خارج از مسابقه انتخاب شدند.

ملانیا ترامپ
رویا سادات برگزار کننده جشنواره فیلم زنان هرات، فیلم ساز افغان جوایز متعدد بین المللی فیلم را دریافت کرده. خانم سادات جایزه "زنان شجاع" وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۸ را از ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا دریافت کرد.

برنامه‌های تقدیر از سینماگران موفق افغانستان و ایران و نیز هیات داوری همراه با ساز و موسیقی محلی در این جشنواره اجرا شد.

داوران و فیلم‌سازان سرشناس از کشورهای ایران، هند، آلمان، اسپانیا و افغانستان به داوری ۴۷ فیلم برگزیده پرداختند.

هیات داوران ۵ فیلم سینمای افغانستان، ایران و جهان به عنوان فیلم‌های برتر جشنواره انتخاب و جایزه اعطا کردند.

.
مستند "در جستجوی فریده" نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ در سالون سینمای دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه کابل با حضور آزاده موسوی کارگردان فیلم نمایش داده شد

رویا سادات، مسئول خانه فیلم رویا و برگزار کننده جشنواره فیلم هرات می‌گوید هر چند برگزاری پنجمین دور این جشنواره زیر شعاع خبرهای ناگوار امنیتی قرار گرفت، با آن‌هم استقبال بینندگان در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر بود.

خانم رویا گفت: فیلم‌های خوبی از میان ۲۰۰ فیلم انتخاب شد و همزمان در شهرهای کابل، هرات، جلال‌‌آباد و بامیان به نمایش درآمدند. در سالن‌های سینما، دانشگاه و جاهایی که در نظر گرفته بودیم بیننده زیاد بود.

خانم سادات می‌گوید "فرهنگ فیلم دیدن و سینما رفتن جایگاه خود را در بین افغان‌ها کم کم باز می‌کند".

افغانستان
آزاده موسویی و مهراوه شریفی‌نیا بازیگران ایرانی از مهمانان جشنواره فیلم هرات

برگزار کنندگان این جشنواره گفتند بازتاب جنبه‌های مختلف حقوق زنان، خشونت علیه زنان، هویت و برابری جنسیتی از طریق پرده سینما از اهداف دیگر این جشنواره بین المللی است.

جشنواره فیلم هرات فرصت یک گفتگوی جدی میان نخبگان و چهره‏های فرهنگی درباره ‏حقوق فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان را فراهم کرده است.

افغانستان
در این جشنواره از کارکردهای لطیف احمدی (سمت چپ) از سینماگران پیش‌کسوت در افغانستان قدردانی شد

کی‌هاجایزه گرفتند؟

 • جایزه بهترین فیلم بلند داستانی به آنوپ سینگ، سینماگر هندی برای ساخت فیلم آواز عقرب‌ها

 • جایزه بهترین کارگردانی به آنوپ سینگ برای فیلم آواز عقرب‌ها

 • جایزه بهترین فیلمنامه به آنوپ سینگ برای فیلم آواز عقرب‌ها

 • جایزه بهترین بازیگر زن به گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی برای بازی در فیلم آواز عقرب‌ها

 • جایزه بهترین بازیگر مرد به عرفان خان، بازیگر هندی برای بازی در فیلم آواز عقرب‌ها

 • جایزه بهترین فیلمبرداری به دینیز سازونوف، برای فیلم کافران

 • جایزه بهترین فیلم مستند بلند به آزاده موسی، برای ساخت فیلم در جستجوی فریده

 • جایزه بهترین کاگردانی به صحرا مانی برای ساخت فیلم هزار و یک زن چون من

 • جایزه ویژه هیات داروان به حسن حسین برای بازی در فیلم قربانی
  در بخش فیلم‌های داستانی کوتاه بخش مسابقه بین‌المللی، جایزه بهترین فیلم کوتاه به آنا سیما کووا برای ساخت فیلم اقارب نزدیک تعلق گرفت.

در بخش فیلم‌های مستند کوتاه بخش مسابقه بین‌المللی، جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه به تانیا گیلبرت باجا برای ساخت فیلم من هنوز اینجا هستم اعطا شد.

جایزه ویژه هیئت داوران به نیکبخت فرهمند برای ساخت فیلم رویای بخیتی داده شد.

بخش مسابقه ملی (فیلم های کوتاه داستانی افغانستان)، جایزه بهترین بازیگر زن به حلیمه کریمی برای بازی در فیلم مادر مجرد و جایزه بهترین کارگردان به عبدالحمید ماندگار برای فیلم غزل داده شد.

جایزه‌های بهترین فیلم کوتاه به فاطمه حسینی برای ساخت فیلم فریاد خاموشی و به طاهر بیک برای ساخت فیلم حبیبه اعطا گردید.

تندیس‌های اهدایی به برندگان جشنواره فیلم هرات از برنز و لاجورد ساخته شده که به منظور نمایش هنرهای دستی افغانستان و معادن بزرگ لاجور و سنگ‌های قیمتی در این کشور است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.