سلمان رشدی و مارگارت آتوود در میان نامزدهای نهایی جایزه من بوکر
نام سلمان رشدی و مارگارت آتوود میان شش نامزد نهایی جایزه ادبی امسال من بوکر قرار دارد.

خانم آتوود با رمان "وصیت‌ها" که دنباله‌ای بر رمان معروف این نویسنده، "سرگذشت ندیمه" است جزو نامزدهای نهایی من بوکر قرار گرفته و آقای رشدی با کتاب "کیشوت".

برناردین اواریستو، چیگوزی اوبیوما، الیک شافاک و لوسی المن، نویسنده آمریکایی، دیگر نامزدهای دریافت این جایزه هستند.

مارگارت آتوود در سال ۲۰۰۰ برای کتاب آدمکش کور و سلمان رشدی در سال ۱۹۸۱ برای کتاب بچه‌های نیمه شب برنده این جایزه شدند.

خانم آتوود همچنین در سال ۱۹۸۶ برای کتاب سرگذشت ندیمه به جمع نامزدهای نهایی دریافت این جایزه راه پیدا کرد.

وصیت‌ها که داستانش ۱۵ سال پس از آخرین صحنه سرگذشت ندیمه آغاز می‌شود، به طور رسمی از هفته آینده منتشر خواهد شد.

فهرست نامزدهای نهایی من بوکر:

1. مارگارت آتوود: وصیت‌ها

2. لوسی المن: اردک‌ها، نیوبریپورت

3. برناردین اواریستو: دختر، زن، دیگر

4. چیگوزی اوبیوما: ارکستر اقلیت‌ها

5. سلمان رشدی: کیشوت

6. الیف شافاک: ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب

از میان ۱۵۱ اثر ابتدا ۱۳ عنوان برگزیده شده‌اند و حالا برنده نهایی روز ۱۴ اکتبر (۲۲ مهرماه) در لندن اعلام خواهد شد.

نام ۶ نامزد نهایی این جایزه امروز در یک نشست مطبوعاتی در کتابخانه ملی بریتانیا اعلام شد.

پیتر فلورنس، رئیس هیات داوران این دوره گفت: "مانند تمام آثار ادبی بزرگ، این کتاب‌ها مملو از زندگی با نگاهی ژرف و بزرگداشت انسانیت هستند."

جایزه بوکر یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی دنیاست که هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسی‌زبان اعطا می‌شود. این جایزه تا سال ۲۰۱۴ تنها به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت اما از سال ۲۰۱۴ تمام آثار نوشته‌شده به زبان انگلیسی حق شرکت در آن را پیدا کرده‌اند. این جایزه در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. ارزش نقدی این جایزه ۵۰۰۰۰ پوند است.

این جایزه سالانه در دو بخش بوکر و بوکر بین‌المللی با داوران جداگانه برگزار می‌شود.

چند ماه پیش جوخه الحارثی به اولین نویسنده عرب تبدیل شد که جایزه ادبی بوکر بین‌المللی را با کتاب "اجرام آسمانی" به دست آورد. این کتاب در باره تغییرات دوران پسااستعماری عمان است. او اولین نویسنده عمانی است که آثارش به انگلیسی ترجمه می‌شود.

کتاب اجرام آسمانی با نام عربی (سیدات القمر) که از زمان انتشار مورد تحسین قرار گرفته، در باره زندگی سه خواهر و خانواده‌هایشان و تغییرات اجتماعی در عمان است.

Margaret Atwood and the book jacket for The Testaments
مارگارت آتوود: وصیت‌ها
Lucy Ellmann and the book jacket for Ducks, Newburyport
لوسی المن: اردک‌ها، نیوبریپورت
Bernardine Evaristo and the book jacket for Girl, Woman, Other
برناردین اواریستو: دختر، زن، دیگر
Chigozie Obioma and the book jacket for An Orchestra of Minorities
چیگوزی اوبیوما: ارکستر اقلیت‌ها
Salman Rushdie and the book jacket for Quichotte
سلمان رشدی: کیشوت
Elif Shafak and the book jacket for 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World
الیف شافاک: ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.