پاکسازی برج قابوس از درختچه‌ها به‌خاطر گردشگران عقب افتاد

مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور از پاکسازی برج قابوس از بوته‌ها و درختچه‌های خودرو طی روزهای آینده خبر داد و علت تأخیر در انجام این کار را انتظار برای پایان گرفتن «فصل پرمسافر» عنوان کرد.

به‌گزارش خبرگزاری ایلنا، ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی گلستان، با تأیید افزایش درختچه‌های روی برج قابوس در سال جاری، دلیل آن را افزایش میزان بارندگی و سیل فروردین امسال در استان گلستان بیان کرد.

رویش بوته‌ها و درختچه‌های خودرو بر برج قابوس پدیده نوظهوری نیست، اما زدودن درختچه‌ها از روی گنبد برج همچنان به روش سنتی انجام می‌شود و هنوز روش مدرنی برای پایش دائمی و پاکسازی، به‌گونه‌ای که آسیبی به اساس این میراث تاریخی نیز وارد نکند، در نظر گرفته نشده است.

برج قابوس که در شهر گنبد کاووس در استان گلستان قرار دارد، از سال ۱۳۹۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان همچنین با بیان این‌که این برج علاوه‌بر گیاهان روی گنبد، با مشکل رطوبت ناشی از سیل نیز مواجه است، از اختصاص نیافتن بودجه سیل به میراث فرهنگی استان خبر داده است.

به‌گفته آقای کریمی، رطوبت‌زدایی و رفع نگرانی‌های موجود برای میراث جهانی برج قابوس یک میلیارد تومان هزینه دارد.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.