گشایش نمایشگاه کتاب فرانکفورت با حضور ملکه نروژ

نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت امروز ۱۶ اکتبر، ۲۴ مهر با حضور بیش از ۷ هزار ناشر از ۱۰۴ کشور جهان در این شهر گشایش یافت. در جشن ویژه این نمایشگاه که شامگاه سه شنبه برگزار شد، وزیرخارجه آلمان و الگا توکارچوک برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ سخنرانی کردند. امسال نروژ میهمان ویژه نمایشگاه است و همسر ولیعهد نروژ همراه با ۱۹ تن از سرشناس ترین نویسندگان این کشور در آن حضور دارند.

امسال، سرمایه هنگفتی که دولت نروژ از طریق "موسسه ادبیات نروژ در خارج از کشور" صرف مشارکت در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت کرده، بر همه رویدادهای این همایش بزرگ فرهنگی سایه افکنده است.
۱۹ نویسنده سرشناس نروژ روز سه شنبه با هواپیما از اسلو به برلین پرواز کردند و از آنجا با قطاری که "قطار ادبیات" نامگذاری شده بود خود را برای شرکت در جشن گشایش نمایشگاه به فرانکفورت رساندند.

دولت نروژ بیش از ۵۵ میلیون کرون برای برنامه های امسال خود در نمایشگاه فرانکفورت بودجه تعیین کرده است. این امر در داخل نروژ با اعتراضات شدیدی روبرو شد. یک شب پیش از عزیمت همسر ولیعهد نروژ به آلمان، شبکه اصلی تلویزیون نروژ در میزگردی با شرکت گروهی از نویسندگان، ناشران و صاحب نظران امور فرهنگی ریخت و پاش دولت را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گفته منتقدان، با این که نروژ به گزارش یونسکو همچنان به لحاظ تعداد کتاب خوان ها جایگاه نخست را در جهان دارد، در سال های اخیر بسیاری از ناشران کوچک این کشور ورشکسته شده اند و دولت می توانست به جای صرف ۵۵ میلیون کرون در نمایشگاه فرانکفورت، به ناشران کوچک دیگری کمک کند که در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند.

اقدامات موسسه ادبیات نروژ در خارج به شرکت در نمایشگاه کتاب محدود نمی شود، این موسسه برنامه های متعددی را تدارک دیده است که تا پایان سال جاری میلادی در فرانکفورت ادامه خواهند یافت. همسر ولیعهد نروژ که در آینده ملکه این کشور خواهد بود، در سال گذشته یک بنگاه انتشاراتی جدید تاسیس کرد و گفته می شود بیشترین کتاب هائی که امسال در غرفه نروژ عرضه می شوند از سوی این بنگاه انتشار یافته اند.

در جشن پیش از گشایش نمایشگاه، الگا توکارچوک نویسنده لهستانی برنده نوبل ادبی سال ۲۰۱۸ ضمن سخنانی گفت که به قدرت ادبیات ایمان دارد و ادبیات می تواند انسان ها را به رغم تفاوت های بسیارشان به هم پیوند بزند.
نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت تا روز ۲۰ اکتبر ادامه دارد. امسال در این نمایشگاه بیش از ۴۰۰ هزار عنوان کتاب عرضه می شود، ادبیات داستانی نقش محوری را خواهد داشت و در عین حال به ادبیات شنیداری و گفتاری و پادگست ها نیز توجه ویژه شده است.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.