نمایش یک طراحی ۵۰۰ ساله از داوینچی در لوور
یکی از طراحی‌های معروف لئوناردو داوینچی موسوم به "مرد ویترویوسی" با قدمتی ۵۰۰ ساله در اقدامی بی‌سابقه در پاریس در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

این در حالی است که تلاش‌های زیادی برای خارج نکردن این اثر هنری از ایتالیا انجام شده بود.

گفته شده که انتقال این اثر معروف به موزه لوور پاریس به مناسبت پانصدمین سالمرگ لئوناردو داوینچی صورت می‌گیرد.

پیش‌تر، دادگاهی در ایتالیا پس از آن که سازمان غیرانتفاعی (ایتالیای ما) اعلام کرد که این اثر هنری برای انتقال به پاریس بسیار شکننده است، طرح انتقال آن را به حال تعلیق درآورد.

اما روز گذشته قضات تصمیم گرفتند که براساس برنامه ریزی‌های انجام شده، اجازه دهند که این طراحی بی نظیر در اقدامی بی سابقه در معرض دید عموم در پاریس قرار بگیرد.

این طراحی معمولا در اتاقی در شرایط دمایی خاص در گالری آکادمیا در ونیز نگهداری می‌شود.

این اثر هنری یکی از مشهورترین کارهای داوینچی به شمار می‌رود و بیم آن می‌رود که به دلیل طبیعت ظریف آن که با مرکب بر روی کاغذ کشیده شده، در زمانی که در معرض نمایش گذاشته می‌شود دچار صدمه شود.

"مرد ویترویوسی" طراحی تمام قد از ویترویوس، معمار دوران رم باستان است.

کمتر از ۲۰ نقاشی از لئوناردو داوینچی همچنان وجود دارد که پنج نقاشی به همراه ۲۲ طراحی این هنرمند در حال حاضر در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود.

داوینچی در سال ۱۴۵۲ در ایتالیا به دنیا آمد و از نقاشان دوران رنسانس بود و در مجسمه سازی، معماری و ریاضیات تبحر داشت.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.