پانصدمین سالمرگ داوینچی و نمایشگاهی ویژه در موزه لوور

در پانصدمین سالمرگ لئوناردو داوینچی، هنرمند نابغه ایتالیایی در دوره رنسانس، موزه لوور پاریس از روز پنج‌شنبه دوم آبان نمایشگاهی ویژه از آثار او را افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این بزرگ‌ترین نمایشگاه از آثار داوینچی است که تاکنون برگزار شده و تمرکز آن روی نقاشی‌های این هنرمند است.

حدود ۲۴۰ هزار بلیت برای بازدید از این نمایشگاه پیش‌فروش شده بود.

در این نمایشگاه ۱۶۲ اثر نقاشی داوینچی، از جمله ۲۴ طراحی که از کلکسیون سلطنتی بریتانیا امانت گرفته شده، به نمایش گذاشته شده است.

سایر آثار این نمایشگاه نیز از «موزه بریتانیا» در لندن، «موزه هرمیتاژ» شهر سن‌پترزبورگ، «موزه واتیکان» و گنجینه‌های آثار هنری ایتالیا گرد آمده است.

این نمایشگاه به مدت چهار ماه و تا ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ در تالار ناپلئون موزه لوور برقرار است و علاوه بر تابلوهای داوینچی، ده نقاشی منسوب به او و همچنین طراحی‌ها، یادداشت‌ها، مجسمه‌ها و دیگر ساخته‌های هنری او به نمایش گذاشته می‌شود.

با این حال دو اثر نام‌آور داوینچی در این نمایشگاه حضور ندارند: تابلوی مونالیزا و تابلوی سالوادور موندی.

تابلوی مونالیزا در راهروهای اصلی موزه لوور نگهداری می‌شود و «برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد در نمایشگاه» ترجیح داده شد که این اثر در جای فعلی خود بماند (روزانه حدود سی‌هزار نفر به تماشای این تابلو می‌روند).

تابلوی سالوادور موندی نیز که از آن به عنوان گران‌ترین تابلوی نقاشی جهان یاد می‌شود (در سال ۲۰۱۷ در حراج کریستی به بهای ۴۵۰ میلیون دلار فروخته شد) در حال حاضر وضعیتی اسرار آمیز دارد: برخی از کارشناسان در اصالت این تابلو شک کرده‌اند و پس از حراج ۲۰۱۷ تاکنون در هیچ محل عمومی به نمایش گذاشته نشده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.