«همه مردها یک جور زندگی نمی‌کنند» جایزه گنکور ۲۰۱۹ را برد

جایزه ادبی «گُنکور» که مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه است، امسال به ژان پل دوبوا به‌ خاطر رمان «همه مردها یک جور زندگی نمی‌کنند» اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیئت داوران گنکور ۲۰۱۹ این رمان را در رقابت با سه رمان دیگر که به مرحله نهایی رسیده بودند، برنده اعلام کرد.

دیگر آثار نامزد نهایی گنکور ۲۰۱۹ عبارت بودند از «عطش» نوشته اَملی نوتومب، «‌سهم پسر» نوشته ژان لوک کوتلمان و «جهان بیرونی»‌ نوشته اولیویه رولن.

ژان پل دوبوا متولد ۱۹۵۰ است، جامعه‌شناسی خوانده و سال‌ها پیشینه روزنامه‌نگاری دارد.

رمان «همه مردها یک جور زندگی نمی‌کنند» بیست‌ودومین داستان بلند اوست که از زاویه‌دید مردی به نام «پل هانسن» روایت می‌شود که دو سال است در زندانی در شهر بوردو در کانادا دوران سختی را پشت سر می‌گذارد.

جایزه «گنکور» که ۱۱۶ سال از تأسیس آن می‌گذرد و برندگان سرشناسی چون سیمون دوبووار، مارسل پروست و پاتریک مودیانو داشته، صرفاً یک جایزه ۱۰ یورویی است، اما آثار برگزیده این جایزه معمولاً با شمارگان بسیار بالا تجدیدچاپ می‌شوند و شهرت و اعتبار بسیار نصیب نویسندگان‌شان می‌کنند.

از ژان پل دوبوا در ایران، رمان «ماهی‌ها نگاهم می‌کنند» با ترجمه اصغر نوری از زبان فرانسه در سال جاری منتشر شده است.

از این نویسنده به زبان انگلیسی هم تاکنون تنها یک کتاب ترجمه شده است: رمانی با عنوان «حیات فرانسوی».

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.