گوگوش: برایم مهم نیست حکومت مرا به رسمیت بشناسد، مهم مردم هستند
فائقه آتشین که با نام گوگوش برای مردم ایران شناخته می‌شود در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی و در واکنش به قرار گرفتن نامش در فهرست سینماگران در پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت: "اگر بخواهم صادقانه بگویم، برایم مهم نیست که من را به رسمیت بشناسند یا نه."

خانم گوگوش در ادامه افزوده است که از نظر او "مهم این است که مردم به من رسمیت بدهند که داده‌اند."

پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران که سازندگان آن سعی کرده‌اند چیزی شبیه به سایت مشهور آی‌ام‌دی‌بی درست کنند، اقدام به قرار دادن پروفایلی از گوگوش و بهروز وثوقی در بخش انگلیسی کرده که واکنش‌های متعددی را در بر داشته و روزنامه کیهان آن هم به آن واکنش نشان داده بود.

امروز بی‌بی‌سی مجددا تلاش کرد تا به صفحات ساخته شده برای خانم گوگوش و آقای وثوقی در این پایگاه وارد شود که گویا این صفحات از این وب‌سایت حذف شده است.

روزنامه کیهان در واکنش به درج نام گوگوش و بهروز وثوقی در وب‌سایت تاریخ‌نگاری سینمای ایران نوشته بود: "سازمان سینمایی در پایگاه تاریخ‌نگاری خود خواننده کاباره‌ای و معشوق اشرف پهلوی را به‌ عنوان سینماگر شناسایی کرد".

صفحه خانم گوگوش در بخش انگلیسی پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران
صفحه خانم گوگوش در بخش انگلیسی پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران

کیهان نوشت: "وزارت ارشاد در حالی فائقه آتشین مشهور به گوگوش و بهروز وثوقی و... را به‌ عنوان اهالی سینما مطرح و نام آنها را‌ ترویج می‌کند که در کارنامه این افراد نقش مخرب فرهنگی و اخلاقی؛ کاملاً بدیهی و غیرقابل کتمان است».

به نوشته این روزنامه، خانم گوگوش در حال حاضر "علیه هویت و باور مردم ایران" در خارج مشغول به فعالیت است.

سایت مشرق‌نیوز متعلق به محافظه‌کاران نیز با اعتراض به درج نام این دو هنرمند نوشته است که وزارت ارشاد "برای نخستین بار" با چنین کاری به آنان "رسمیت" داده است.

مشرق‌نیوز نوشته است: "تنها سوابق و تصاویر گوگوش در این سامانه دولتی جمع آوری و ضبط نشده و این رویکرد عمومیت دارد و سوابق اشخاصی نظیر پرویز صیاد درج شده و در واقع سازمان سینمایی ملاحظات مرسوم را کنار گذاشته و کلیه اطلاعات و تصاویر را بدون در نظر گرفتن تبعات احتمالی‌اش در وب‌سایتی که راه اندازی کرده، درج نموده است".

پایگاه "تاریخ نگاری سینمای ایران" به منظور ثبت اطلاعات جامع فیلم‌ها و سینماگران اول اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و محمد مهدی حیدریان، رئیس وقت سازمان سینمایی آغاز به کار کرد.

صفحه بهروز وثوقی در بخش انگلیسی پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران
صفحه بهروز وثوقی در بخش انگلیسی پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران

ایرج تقی پور، مسئول اجرایی این سایت یکی از دلایل راه‌اندازی آن را نبود "منابع موثق" در خصوص سینمای ایران در جهان اعلام کرد.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.