کنار‌ه‌گیری عضو کمیته نوبل در اعتراض به گزینش هاندکه
جایزه نوبل ادبی به زودی به پتر هاندکه، نویسنده اتریشی، اهدا می‌شود. انتخاب او با انتقادهای فراوانی روبرو بوده است. حال دو عضو کمیته نوبل استعفای خود را به خاطر انتخاب هاندکه و کندی اصلاحات در آکادمی نوبل اعلام کرده‌اند.

روز دهم دسامبر (۱۹ آذر ماه) جوایز نوبل ۲۰۱۹ در استکهلم به برندگان اهدا خواهد شد. یکی از برندگان امسال پتر هاندکه، نویسنده اتریشی است که به همراه اولگا توکارچوک، نویسنده لهستانی، نوبل ادبی را دریافت می‌کند.

جایزه نوبل ادبیات در سال گذشته به دلیل یک رسوایی بزرگ در آکادمی نوبل سوئد به کسی تعلق نگرفت و به همین دلیل به‌طور استثنا جایزه سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هم‌زمان اعلام شد. به این ترتیب توکارچوک جایزه نوبل ادبی ۲۰۱۸ و هاندکه جایزه نوبل ادبی ۲۰۱۹ را دریافت خواهد کرد.

البته انتخاب هاندکه بحث و جنجال‌های فراوانی را به دنبال داشت. او به خاطر طرفداری از صرب‌ها در جریان جنگ در یوگسلاوی سابق در دهه ۱۹۹۰ میلادی با انتقادهای زیادی روبرو بوده است.

این بحث و کشمکش‌ها حال دامن کمیته نوبل را نیز گرفته‌ است. دو تن از کاشناسان و اعضای کمیته نوبل روز دوشنبه ۱۱ آذر (۲ نوامبر) در اعتراض به اهدای نوبل ادبی به هاندکه و همچنین تغییر سیاست‌های این کمیته کناره‌گیری خود را اعلام کردند.

یکی از آنان گون‌بریت سوندستروم (Gun-Britt Sundström) است که با انتشار یاداشتی در روزنامه سوئدی "داگز نی‌هتر" (Dages Nyheter) دلیل کناره‌گیری خود را تشریح کرد.

پتر هاندکه
پتر هاندکه

او در یادداشت خود از جمله نوشت: «انتخاب برنده نوبل ادبی ۲۰۱۹ نه تنها انتخاب مجموعه آثار یک نویسنده بلکه، طبق برداشت اعضای داخلی و خارجی آکادمی نوبل، دفاع از موضعی بود مبنی بر اینکه ادبیات فراتر از سیاست است که این با موضع من مطابقت ندارد.»

دیگر عضو کمیته نوبل که کناره‌گیری کرده، کریستوفر لئاندور است که به خاطر کندی روند اصلاحات و ایجاد ساختارهای جدید در آکادمی نوبل تصمیم به پایان همکاری خود با کمیته نوبل گرفته است.

آکادمی نوبل در واکنش به از دست دادن دو عضو کمیته از کناره‌گیری این دو کارشناس ابراز تأسف کرد، چرا که به گفته این آکادمی، این دو برای فعالیت‌های کمیته نوبل "بسیار باارزش" بوده‌اند.

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.