فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم برلین معرفی شد

هفتادمین دوره جشنواره فیلم برلین با فیلم "سال سلینجر من" به کارگردانی فیلیپه فالاردیو گشایش می‌یابد. تاکنون چند فیلم ایرانی هم به برلیناله راه یافته‌اند.

روز جمعه، چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) دفتر جشنواره بین‌المللی فیلم برلین اعلام کرد که پرسروصداترین اتفاق هنری برلین امسال با نمایش فیلم سینمایی "سال سلینجر من" (My Salinger Year)، اثر کارگردان و فیلمنامه‌نویس کانادایی فیلیپه فالاردیو (Phlippe Falardeau)، آغاز می‌شود.

این فیلم با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته جوانا راکوف ساخته شده است و در آن بازیگران توانا سیگورنی ویور (Sigourney Weaver) و مارگارت کواللی (Margaret Qualley) نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند.

"سال سلینجر من" برهه‌ای از زندگی یک نویسنده جوان بلندهمت (کواللی) را به تصویر می‌کشد که به عنوان دستیار در آژانس ادبی مارگارت (ویور) کار می‌کند. یکی از وظایف او پاسخ دادن به نامه‌هایی است که نویسنده شهیر آمریکایی جی‌دی سلینجر از هوادارانش دریافت می‌کند.

فیلیپه فالاردیو پیش‌تر با فیلم "من نبودم، قسم می‌خورم" در بخش "نسل‌ها"ی برلیناله حضور داشت.

فیلم سینمایی او با عنوان "آقای لازار" در سال ۲۰۱۲ نامزد اسکار در بخش "بهترین فیلم خارجی‌زبان " بود.

 در ۶۸مین دوره‌ی برلیناله که در روزهای ۱۵ تا ۲۵ فوریه (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) برگزار می‌شود، چهار فیلم از ایران شرکت دارند. خوک، ساخته‌ی مانی حقیقی در بخش اصلی با ۱۸ فیلم دیگر بر سر خرس‌های طلایی و نقره‌ای رقابت می‌کند. حقیقی در سال ۲۰۱۶ نیز با فیلم اژدها وارد می‌شود در بخش رقابتی جشنواره فیلم برلین حضور یافته بود. تصویر: حسن معجونی در نمایی از فیلم خوک.

 دیگر آثار سینمای ایران که در برلیناله ۲۰۱۸ به نمایش درمی‌آیند، عبارتند از هجوم، ساخته شهرام مکری در بخش چشم‌انداز و فیلم‌های درساژ، ساخته‌ پویا بادکوبه و هندی و هرمز، ساخته‌ی عباس امینی در بخش نسل نو. امینی مانند مانی حقیقی تجربه حضور در برلیناله را دارد. فیلم والدراما به کارگردانی او در برلیناله ۲۰۱۶ به نمایش درآمده و با تحسین منتقدان سینمایی روبرو شده بود. تصویر: نمایی از هندی و هرمز.

 شقایق‌های سوزان، ساخته هوشنگ شفتی که ۱۹۶۳ در جشنواره برلین به نمایش درآمد، اولین فیلمی‌ست که موفق به کسب جایزه در برلیناله شد. این فیلم جایزه ویژه خرس نقره‌ای را برای ارزشمندترین فیلم کوتاه، که از جوایز فرعی است، کسب کرد. بزرگ‌ترین موفقیت تا حال نصیب فیلم جدایی نادر از سیمین شده که سال ۲۰۱۱ نه تنها خرس طلایی برلیناله را شکار کرد، بلکه گروه بازیگران مرد و زن آن نیز دو خرس نقره‌ای دریافت کردند.

ریاست هفتادمین دوره از جشنواره فیلم برلین را جرمی آیرونز، بازیگر نامدار انگلیسی به‌عهده دارد.

برلیناله امسال کمی دیرتر از معمول، از ۲۰ فوریه تا یکم مارس برگزار می‌شود.

حضور چند فیلم ایرانی

در فهرست فیلم‌هایی که تیم جدید برلیناله تاکنون معرفی کرده، چند فیلم ایرانی هم به‌چشم می‌خورد. در بخش "فوروم" (Forum) فیلم "نامو" (بیگانه)، نخستین تجربه کارگردانی نادر ساعی‌ور پذیرفته شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

فیلم‌های کوتاه "اسب سفید بالدار" مهیار ماندگار، "بادبادک‌ها"ی پیام حسینی و فیلم بلند "یلدا"، ساخته مسعود بخشی هم به بخش "نسل" (Generation) جشنواره برلین راه یافته‌اند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.