حذف یک جایزه برلیناله به خاطر اتهام وابستگی به "نازی‌ها"

جشنواره سینمایی برلین "جایزه آلفرد باوئر" را از برنامه خود کنار می‌گذارد. برخی تحقیق‌های تازه فاش کرده‌اند که این نخستین مدیر برلیناله، وابستگی‌هایی به حزب ناسیونال سوسیالیسم (نازی) رایش سوم داشته و آن را پنهان کرده است.

جشنواره سینمایی برلین اعلام کرد که جایزه آلفرد باوئر را از لیست جوایز خود کنار گذاشته است. این جایزه که به اسم اولین مدیر برلیناله نام‌گذاری شده، از این پس اعطا نخواهد شد.

بنا به گزارش افشاگرانه روزنامه "دی تسایت" آلفرد باوئر که از ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۶ مدیریت جشنواره را به عهده داشت، در اداره امور سینمایی رایش سوم نقش مهمی عهده‌دار بوده است. روزنامه می‌گوید که به اسناد این وابستگی در آرشیوهای رسمی دسترسی یافته است.

اکنون مدیریت جشنواره می‌گوید که مطالعه دقیق اسناد یادشده نشان می‌دهد که آلفرد باوئر نقش بارزی در مدیریت امور سینمایی رژیم نازی (۱۹۳۳ - ۱۹۴۵) داشته، و بدین لحاظ "برلیناله خرس نقره‌ای که به اسم آلفرد باوئر نامیده شده را از برنامه خود حذف می‌کند".

اسناد نویافته نشان می‌دهند که باوئر از سال ۱۹۴۲ وظیفه نظارت بر کارکنان و هنرمندان سینما را به عهده داشته است.

به گفته تسایت، آلفرد باوئر تا ۱۹۴۵ به این پست مشغول بوده و در هیئتی از کارگزاران مهم سینمایی عضویت داشته که درباره سرنوشت اهل سینما و فیلم‌های آنها تصمیم می‌گرفته است.

اسناد دلالت دارند که آلفرد باوئر برای نازی‌ها "شخصی مورد اعتماد" بوده که نه از روی اجبار و ناچاری، بلکه به خاطر اعتقادات خود به این فعالیت پرداخته است.

گفته می‌شود که پس از فروپاشی رژیم نازی و پایان جنگ آلفرد باوئر با جدیت و پیگیری سعی کرده پیشینه همکاری خود با نازی‌ها را محو کند. او همواره وابستگی خود به حزب نازی را انکار کرده و درباره فعالیت خود در رایش سوم اطلاعاتی گمراه‌کننده داده است.

جشنواره سینمایی برلین در اطلاعیه‌ای ضمن استقبال از تحقیقات "دی تسایت" گفته که تاکنون از پیشینه نازی آلفرد باوئر خبر نداشته و قول داده است که گذشته تاریخی جشنواره و همکاران آن را با دقت و توجه بیشتری بکاود.

جایزه آلفرد باوئر پس از مرگ او در سال ۱۹۸۶ بنیاد نهاده شد و هر سال از سوی هیئت داوران جشنواره به فیلمسازان برجسته اعطا می‌شد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.