انتقادهای صریح به اوضاع سیاسی کشور در شب منتقدان سینما

در شب منتقدان و نویسندگان سینمای ایران همایون غنی‌زاده، کارگردان سکوت در باره وقایع آبان‌ماه را "قباحت" نامید و از مسئولیت هنرمندان نسبت به جامعه گفت. حامد بهداد، بازیگر هم از ایجاد شکاف میان هنرمندان و مردم انتقاد کرد.

در مراسم سیزدهمین شب (جشن) منتقدان و نویسندگان سینمای ایران که شامگاه ۱۰ بهمن برگزار شد، "تندیس خلاقیت و استعداد درخشان" منتقدان به "مسخره باز" ساخته همایون غنی‌زاده تعلق گرفت.

غنی‌زاده به هنگام دریافت این جایزه به انتقاد از رویدادهای سیاسی اخیر در ایران پرداخت. او گفت: «ما وظیفه داریم زمانی که رویدادهای تلخی می‌بینیم آن را نقد کنیم. ما هنرمندان در برابر جامعه مسئولیم چون نسبت به هنرمندان قضاوت خواهد شد.»

وی سپس ضمن انتقاداتی صریح نسبت به وقایع آبان ماه گذشته، سکوت در باره این وقایع را "قباحت" نامید و خواهان همراهی و همبستگی هنرمندان با مردم شد. او با تصریح این که "این دوران می‌گذرد و ما می‌مانیم و جامعه" قرائت شعر معروف سیف فرغانی، شاعر دوران مغول را پایان بخش سخنان خود کرد: «هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد / هم رونق زمان شما نیز بگذرد/ ای تیغتان چو نیزه برای ستم دراز این تیزی سنان شما نیز بگذرد...» او جایزه‌اش را هم به پویا بختیاری، از جانباختگان سرکوب‌های اعتراض‌های آبان‌ماه اهدا کرد.

حامد بهداد، بازیگر سینمای ایران نیز که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای «قصر شیرین» این مراسم دریافت کرد در سخنانی گفت از آبان‌ماه امسال عمیق‌ترین رابطه را با مردم و میهن خود دارد و افزود: «ما خود مردمیم این اسم مزخرف سلبریتی از روی صورت ما بردارید.» او به انتقاد از شرایطی پرداخت که سکوت را به جامعه هنری ایران تحمیل کرده است و هنرمندان را به لکنت زبان واداشته است.

جشن منتقدان و نویسندگان سینما را انجمنی به همین نام که یکی از اعضای جامعه اصناف سینمایی ایران (خانه سینما) است، سالانه برگزار می‌کند و طی آن به سینماگران منتخب بر اساس رأی منتقدان و نویسندگان سینمایی جایزه می‌دهد.

سیزدهمین دوره این مراسم که به دلیل رویدادهای اخیر از "جشن" به "شب" تغییر نام داده شده بود در هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.