شهبانو فرح پهلوی ، با اهدا شمشیر، درب آکادمی هنرهای زیبای فرانسه را به روی فردریک میتران گشود

شهبانو فرح پهلوی، نشان عضویت در آکادمی هنرهای زیبای فرانسه را به فردریک میتران، وزیر پیشین فرهنگ و ارتباطات فرانسه، اهدا کرد. فردریک میتران، روز جمعه پنجم فوریه، در مراسمی رسمی، به عضویت دائم آکادمی هنرهای زیبای فرانسه منصوب شد. شمشیر مزین، یک نشان نشریفاتی است که به فردی که به عضویت دائم آکادمی برگزیده می‌شود، اهدا می‌گردد.

فردریک میتران، نویسنده، تهیه‌کننده و مجری برنامه‌های تلویزیونی، مستندساز و وزیر فرهنگ و ارتباطات دولت نیکلا سارکوزی، بیش از ارتباط خانوادگی با عموی خود فرانسوا میتران، رییس‌جمهوری فرانسه در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵، به دلیل فعالیت‌های فرهنگی خود در میان فرانسویان به شهرت رسیده است.

فردریک میتران، در روز ۲۴ آوریل ۲۰۱۹، از سوی آکادمی هنرهای زیبای فرانسه برای عضویت دائم در حوزه خلاقیت هنری در سینما و تولیدات سمعی و بصری برگزیده شده بود.

آقای میتران، از آکادمی هنرهای زیبای فرانسه درخواست کرده بود تا در مراسم رسمی عضویت وی در این آکادمی، شمشیر تشریفاتی آکادمی هنرهای زیبا در فرانسه، توسط شهبانو فرح پهلوی به وی اهدا شود. فردریک میتران از دوستان شهبانو فرح پهلوی است.

در مراسم اهدا شمشیر تشریفاتی آکادمی هنرهای زیبای فرانسه چهره‌های سرشناس همچون کریم آقاخان، رهبر مذهبی اسماعیلیان و ماریا ترزا دوشس اعظم، بانوی اول لوکزامبورگ حضور داشتند.

شمشیر تشریفاتی آکادمی هنرهای زیبای فرانسه با نمادهای خاص برای هر یک از اعضا این آکادمی مزین می‌شود. این نمادها، برگرفته از زندگی یا پیشینه خانوادگی عضو جدید آکادمی است که با مواد گرانبها همچون طلا و سنگ‌های گران‌قیمت تزیین می‌شوند.

شهبانو فرح پهلوی، از سال ۱۹۷۴ عضو پیوسته خارجی در آکادمی هنرهای زیبا در فرانسه است.
شهبانو فرح پهلوی، از سال ۱۹۷۴ عضو پیوسته خارجی در آکادمی هنرهای زیبا در فرانسه است. برگرفته از صفحه رسمی شهبانو فرح پهلوی در اینستاگرام

فردریک میتران، ۷۳ ساله، برادرزاده فرانسوا میتران، پس از سال‌ها تدریس در مدارس عالی فرانسه در رشته‌های تاریخ، جغرافیا و اقتصاد، به سینما روی آورد و علاوه بر اینکه سال‌ها مدیریت سالن‌های سینمایی در «کاخ المپیک» در فرانسه را برعهده داشت، به کارگردانی، تهیه‌کنندگی، برنامه‌سازی و اجرا برنامه در تلویزیون روی آورد و سال‌های طولانی برنامه‌های موفقی را در تلویزیون اجرا کرد که باعث شهرت وی گردید.

فردریک میتران، علاوه بر کارگردانی چندین فیلم بلند سینمایی، چند اثر ادبی را هم به رشته نگارش درآورده است.

آقای میتران در توضیحات تکمیلی درباره شمشیر ویژه آکادمی هنرهای زیبای فرانسه گفت: این شمشیر به نشانه صلح است و نمادی از تمایلات من برای دفاع از برخورداری از آزادی خلاقیت در تمامی عرصه‌ها است. این شمشیر همانند ارثیه‌ای از سوی خانواده من است و نام نزدیکانم را بر روی آن حک کرده‌ام، آنها که همواره در این راه من را همراهی کرده‌اند.

آکادمی هنرهای زیبای فرانسه یکی از پنج آکادمی مطرح علمی و هنری در این کشور است که از ۶۳ عضو دائم در ۹ حوزه هنری تشکیل شده است. این آکادمی مسئولیت حمایت از هنرمندان خلاق در حوزه‌های مختلف هنری و دفاع از میراث فرهنگی فرانسه را برعهده دارد.

شهبانو فرح پهلوی
شهبانو فرح پهلوی برگرفته از صفحه رسمی شهبانو فرح پهلوی در اینستاگرام

آکادمی هنرهای زیبای فرانسه، دارای ۹ عضو پیوسته خارجی است. شهبانو فرح پهلوی از سال ۱۹۷۴ بعنوان عضو پیوسته خارجی در آکادمی هنرهای زیبا در فرانسه برگزیده شد. کریم آقاخان، رهبر مذهبی اسماعیلیان، دیگر عضو ایرانی در آکادمی هنرهای زیبای فرانسه است که از سال ۲۰۰۷ میلادی به عضویت پیوسته خارجی این آکادمی درآمده است.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.