اختتامیه جشنواره فیلم فجر در تهران؛ صندلی خالی برگزیدگان و 'سانسور' صدای سینماگران
سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در تهران با معرفی برگزیدگان در مراسم اختتامیه در برج میلاد تهران به کار خود پایان داد. دو فیلم "روز صفر" و "شنای پروانه" هر کدام با پنج سیمرغ بلورین بیشترین جایزه‌ها را دریافت کردند.

فیلم "خورشید" ساخته مجید مجیدی بهترین فیلم امسال و "شنای پروانه"ساخته محمد کارت بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شدند.

جشنواره فیلم فجر امسال در سایه بحث ها درباره شرکت کردن یا شرکت نکردن در این جشنواره برگزار شد.

از حدود یک ماه پیش، گروهی از هنرمندان اعلام کردند که در واکنش به اتفاقات تاسف‎‌باری چون کشته شدن ۱۷۶ سرنشین یک هواپیمای مسافربری به وسیله موشک سپاه و سه روز انکار مسئولان درباره این حادثه و پنهانکاری از شرکت در جشنواره فیلم فجر امسال خودداری می‌کنند.

فرشته طائرپور، از داوران بخش مسابقه فیلم های کوتاه، مستند و نگاه نو که برای معرفی برگزیده این بخش‌ها به روی صحنه رفت گفت: "سلام‌ می‌کنم به آنهایی که نیامدند ولی ما باور داریم هرجا هستند دلشان برای سینما می‌تپد. باید به حالمان این روزهایمان درباره وقایع رخ داده در کشور اشاره کنم. ایستادن ما روی این سن و بودن شما و فیلمسازان از سر بی اعتنایی به وضعیت تلخ کشورمان نیست. نسل جوان فیلمسازانی که از راه می‌رسد و با هنرهای شایسته‌ای که دارند امید بخش آینده روشن برای سرزمین ما هستند. ما یاد گرفتیم حتی اگر دل خونین داریم با لب خندان به سینما بیاییم."

فرشته طائرپور
صحبت‌های فرشته طائرپور، از داوران بخش مسابقه فیلم های کوتاه، مستند و نگاه نو از پخش زنده تلویزیون ایران قطع شد

شبکه نمایش صدا و سیمای ایران که این مراسم را به طور زنده پخش می‌کند، با شروع صحبت های خانم طائرپور، با صحبت‌های مجری خود مانع پخش حرف‌های خانم طائرپور شد.

این نحوه پخش زنده مراسم با انتقادهایی رو به رو شده است.

صحبت‌های امیر آقایی هم در پخش زنده قطع می‌شود. او هنگام دریافت جایزه خود برای فیلم شنای پروانه، گفت: "چندی پیش خانمی از رسانه ملی اظهار کرد اگر کسی ناراضی است از ایران برود! رفتن را باید به کسی خطاب کنند که آمده باشد. ما که نیامدیم، ما بودیم و ریشه در خاک سرزمینمان داریم."

خبرآنلاین این اقدام شبکه نمایش را "سانسور" نامیده و نوشته: "شبکه نمایش که در حال پخش مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به طور زنده است، به طور مدام، جریان اصلی این مراسم را قطع می‌کند و تصاویر مجری مستقر در استودیو را روی آنتن می‌فرستد."

امیر آقایی
امیر آقایی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از آن خود کرد؛ اظهارات او درباره حرف‌های یک مجری تلویزیونی هم از پخش زنده قطع شد

سخنان محمد شکیبانیا تهیه کننده فیلم مستند "جایی برای فرشته ها نیست" نیز در پخش زنده قطع شد.

او با اشاره به وقایع اخیر در ایران گفت: "پرسش‌های زیادی بی پاسخ هستند و این ها دست از سر ما برنمی‌دارند. خیلی از کسانی که آمده‌اند و خیلی از کسانی که نیامده‌اند برای همدردی با سوگواران حوادث اخیر است. این سوگواری غیرعادی‌ترین سوگواری جهان است و امیدوارم به پاسخ این پرسش‌ها برسیم."

سعید ملکان، کارگردان و تهیه کننده فیلم "روز صفر" که یکی از دو فیلمی بود که بیشترین جوایز را از آن خود کرد، و سایر عوامل این فیلم در مراسم حضور نداشتند.

محمد حسین مهدویان جایزه خود برای بهترین کارگردانی را به همه "پدران داغدیده" تقدیم کرد. او گفت که جایزه خود را به همه پدران داغ‌دیده سال ۹۸،از سیل تا حوادث آبان و سقوط هواپیما و پدران کشته های مظلوم کرمان در تشییع قاسم سلیمانی که "هر دو طرف این فضای دو قطبی تصمیم گرفتند نادیده بگیرندشان و از این بابت از همه مظلوم تر هستند"، تقدیم کرد.

در ادامه این مراسم از فریدون جیرانی با حضور سیدغلامرضا موسوی و مهدی صباغ زاده تهیه کنندگان و کارگردان سینما تجلیل شد.

امسال جایزه‌ای هم به نام قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس که بوسیله آمریکا در عراق کشته شد به جشنواره اضافه شد. این جایزه به حسن کلامی تهیه کننده فیلم "آبادان یازده ۶۰" داده شد.

مجسمه های سیمرغ بلورین
مجری مراسم اختتامیه گفت که "مجسمه های بلورین سیمرغ" برای اولین بار امسال در ایران ساخته شده است و در سال‌های قبل در کشورهای دیگری از جمله جمهوری چک ساخته می‌شده

محمدرضا شهیدی‌فر مجری مراسم اختتامیه گفت که "مجسمه های بلورین سیمرغ" برای اولین بار امسال در ایران ساخته شده است و در سال‌های قبل در کشورهای دیگری از جمله جمهوری چک ساخته می‌شده است.

پیش از اهدای جایزه بخش بهترین بازیگری، از شمیلا و ابوالفضل شیرزاد، روح الله زمانی و سید مهدی موسوی بازیگران‌ کودک و نوجوان فیلم "خورشید" با اهدای لوح تقدیر شد. گفته شده که این نوجوانان از کودکان کار بوده اند.

فهرست برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
مراسم اختتامیه با اهدای جوایز بخش مسابقه تبلیغات سینمایی آغاز شد. این بخش همه ساله در مراسم افتتاحیه معرفی می‌شد اما امسال به دلیل لغو افتتاحیه به مراسم اختتامیه موکول شد.

سیمرغ بلورین بهترین عکس به مریم تخت‌کشیان برای فیلم "غلامرضا تختی"
سیمرغ بلورین بهترین پوستر به محمد تقی‌پور برای فیلم "۲۳ نفر"
سیمرغ بلورین بهترین تیزر یا آنونس تبلیغاتی به امید میرزایی برای فیلم "شاه‌کش"

بخش مسابقه فیلم های کوتاه، مستند و نگاه نو

بهترین فیلم‌ کوتاه داستانی: فیلم دابر به کارگردانی سعید نجاتی
بهترین فیلم‌ مستند: "جایی برای فرشته‌ها نیست" سام کلانتری، کارگردان و محمد شکیبانیا، محسن شاه محمد میراب، تهیه کنندگان فیلم
بهترین فیلم بخش"نگاه نو": فیلم "روز صفر" به کارگردانی و تهیه کنندگی سعید ملکان اهدا شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا ا(این هنرمند در سالن حاضر نبود)
بخش 'سودای سیمرغ'؛ فیلم های سینمای ایران
بهترین فیلم: امیر بنان و محیدی مجیدی تهیه کنندگان فیلم خورشید
بهترین کارگردانی: محمدحسین مهدویان برای فیلم درخت گردو
بهترین نقش اصلی مرد: پیمان معادی برای فیلم درخت گردو
بهترین بازیگر نقش اصلی زن: نازنین احمدی برای فیلم "ابر بارانش گرفته"
بهترین فیلمنامه: نیما جاویدی و مجید مجیدی برای فیلم خورشید
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: امیر آقایی برای فیلم "شنای پروانه"
بهترین بازیگر نقش مکمل زن: طناز طباطبایی برای "شنای پروانه"
بهترین فیلم از نگاه مردم: فیلم شنای پروانه به تهیه کنندگی رسول صدر عاملی
بهترین فیلم از نگاه ملی: سعید ملکان برای فیلم روز صفر
بهترین موسیقی متن: بامداد افشار برای فیلم "پوست"
بهترین طراحی لباس: امیر ملک پور برای فیلم "روز صفر"
بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم برای فیلم "خورشید"
بهترین صدا: مهدی صالح‌کرمانی (صدابردار) و آرش قاسمی (صداگذار) برای فیلم شنای پروانه
بهترین جلوه‌های ویژه بصری (CGI): محمد برادران برای فیلم "خروج"
بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی برای فیلم روز صفر
بهترین چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی برای فیلم خروج
بهترین تدوین: اسماعیل علیزاده برای فیلم "شنای پروانه"
بهترین فیلمبرداری: مرتضی نجفی برای فیلم "تومان"
سیمرغ هنر و تجربه: بهرام و بهمن ارک برای فیلم پوست
جایزه ویژه هیات داوران: سعید ملکان برای فیلم روز صفر

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.