فیلم «آزار و اذیت جان دِنور» از کشور فیلیپین چشمان تماشاگران را پُر اشک ساخت
آزار و اذیت در مدارس موضوع فیلم «آردن روز کوندِز»، کارگردان مستقل فیلیپینی است که در بخش رقابتی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی سینماهای آسیا در وزول در فرانسه به نمایش درآمد.

روایت فیلم آزار و اذیت جان دِنور که به زندگی یک پسر بچه ١٣ ساله با همین نام می‌پردازد، در یکی از مدارس کاتولیک شهر ساحلی «پاندان» در فیلیپین آغاز می‌شود.

یکی از شاگردان این مدرسه، جان دِنور را که از قشر فقیر جامعه فیلیپین است به دروغ به دزدی «آی‌پد» متهم می‌کند و این موضوع ابعاد گسترده‌تر از یک اتهام ساده را رقم می‌زند.

جان دِنور که پیش از این اتهام، از فقر خانوادگی خود رنج می‌بُرد، با خشونت به این اتهام پاسخ می‌دهد و همکلاسی خود را که به وی تهمت دزدی زده مورد خشونت جسمی قرار می‌دهد.

در عین ضرب و شتم، یکی دیگر از همکلاسی‌های جان دِنور از صحنه فیلم می‌گیرد و با منتشر کردن ویدیوی درگیری روی فیسبوک، سرنوشت جان دِنور را در عرض چند ثانیه دگرگون می‌کند.

ویدیوی ضرب و شتم همکلاسی جان دِنور با سرعت سرسام‌آوری مانند یک ویروس در شبکه اجتماعی فیسبوک پخش می‌شود و پس از انتشار این ویدیو، همه با نفرت به این پسر بچه که سرانجام تلخی در انتظارش است، نگاه می‌کنند.

آردن روز کوندِز، کارگردان فیلم «آزار و اذیت جان دِنور» در پایان نمایش آن خطاب به تماشاگران گفت: «شاید سرعت اینترنت در فیلیپین نسبت به خیلی از کشور‌های دیگر جهان پایین باشد اما مردم ما بیش از هر کشور دیگری از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کند».

وی اضافه کرد: «آزار و اذیت در مدارس یکی از مشکلات جامعه فیلیپین است و من با ساختن این فیلم سعی کردم نشان بدهم که رسانه‌های اجتماعی قدرت ویرانگری دارند و می‌توانند نگاه ما را نسبت به حقایق به صورت باورنکردنی تغییر دهند».

فیلم «آزار و اذیت جان دِنور» که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده، برای نخستین بار در بخش رقابتی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان در کرۀ جنوبی به نمایش درآمد.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.