نمایشگاهی در آلمان درباره تاریخچه فرهنگی حمام؛ از نظافت و برهنگی تا روابط سیاسی و اجتماعی
در طول تاریخ بشر، گرمابه چیزی بیش از تنها مکانی برای حمام کردن بوده است. در اینجا ارتباطات اجتماعی، سیاسی و تجاری برقرار می‌شده است. هم‌اکنون نمایشگاهی در بادن بادن آلمان به همین موضوع می‌پردازد.

 داستان گرمابه‌ و فرهنگ حمام، داستانی قدیمی و ریشه‌دار در تاریخ است. بازتاب این قدیمی‌ترین تکنیک فرهنگی بشر در هنر اطلاعات زیادی درباره عملکرد جوامع، قدرت و مناسبات طبقاتی، رابطه زن و مرد و آداب و رسوم تجاری به ما می‌دهد. هندریک بوندگه، نمایشگاه‌گردان (کیوریتور)، در این باره می‌گوید: «حمام کردن همیشه مسئله‌‌ای اجتماعی بوده است و تا امروز هم بار عقیدتی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی دارد.»

در تاریخ هنر، نقاشی کردن بدن برهنه مرد، برای مدت زمانی طولانی بیشتر یک استثناء بود. پاتریک آنگس، نقاش آمریکایی (۱۹۵۳-۱۹۹۲) در سال ۱۹۸۴، هشت سال پیش از مرگ در اثر ابتلا به بیماری ایدز، تابلوی A Shower at the Baths را نقاشی کرد.

در شهر بادن‌بادن آلمان نمایشگاهی با موضوع "فرهنگ گرمابه" برپاست. این نمایشگاه با نام "بدن‌ها، نگاه‌ها، قدرت. تاریخ فرهنگی حمام"، در تالار هنر بادن‌بادن در همکاری با "موزه‌ تمدن‌های اروپایی و مدیترانه" از مارسی، برگزار شده است. به گفته‌ برگزارکنندگان، این نمایشگاه آثاری از تمامی دوره‌های هنری را در خود جای داده است؛ از تصویر پسری جوان و برهنه بر روی یک ظرف سرامیکی گرفته تا آثاری بر روی چوب مربوط به قرون وسطی که زنانی در حال گپ‌زدن را در یک گرمابه به تصویر می‌کشد.

نام این نقاش اونسیموس Onésimos است که در یونان باستان بین سال‌های ۵۰۵ و ۴۸۵ پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرد و علاقه‌ خاصی به نقاشی کردن جوانان زیبا (مردان) و از جمله به تصویر کشیدن آنها در حالت برهنگی داشت. نقاشی‌های او دربرگیرنده اطلاعاتی در مورد زندگی روزمره اشرافی در آتن دوران باستان است؛ مانند شرکت مردان جوان در کلاس درس، در ورزش، تمرین رزمی و اسب‌سواری.  

نمایشگاهی از اروپای عصر باستان تا عصر حاضر: در کنار آثاری از نام‌های بزرگی چون آلبرشت دورر (نقاش آلمانی)، دیوید هاکنی (نقاش انگلیسی)، یوزف بویس (هنرمند آلمانی)، نن گلدین (عکاس آمریکایی) یا پاول چن (هنرمند چینی- آمریکایی)، وسایل مربوط به حمام و دیگر ابزار کار مربوط به دلاکان در گرمابه‌ها را هم می‌توان دید.

نتسوکه مجسمه‌های کوچک و ظریفی هستند معمولا از جنس عاج که ساخت‌شان به سده‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی در در ژاپن برمی‌گردد. امروزه دکمه‌های اندازه‌ی گردو که غالبا از عاج ساخته و تراشیده شده‌اند، اشیای محبوبی برای مجموعه‌داران در بازارهای هنری هستند. 

در همه دوران‌ها، مراسم شستشوی بدن و حمام رفتن، چیزی فراتر از بهداشت و تندرستی و نشانه‌ رفاه بوده است. گرمابه در اروپای دوران قدیم (آنتیک) به عنوانی مکانی اجتماعی برای دیدار و برقرای و تقویت روابط اجتماعی و همچنین محلی ایده‌آل برای تجارت به شمار می‌رفت. حمام جایی بود حتی برای برقراری روابط سیاسی و مذاکره.

 پدیکور به سبک مورویی؛ اثری از ژول میگونه (۱۸۷۶- ۱۹۲۵) نقاش فرانسوی

با گذشت زمان و در طول قرن‌ها - دست کم در دنیای هنر- بیشتر و بیشتر به نمایش بدن پرداخته شد و به نگاه مردانه به آن. اما چرا بیشتر بدن‌های برهنه‌ به تصویر کشیده شده در تاریخ هنر، متعلق به زنان است؟ بوندگ می‌گوید: «این موضوع در ۷۰۰ سال گذشته از تاریخ هنر، بیش از همه با این واقعیت در ارتباط است که نقاشان مرد، بدن برهنه زن را نقاشی می‌کردند و بینندگان مرد، این تصاویر را با علاقه به دیوار می‌آویختند.» گرایشی که در قرن بیستم تغییر کرد.

در نمایشگاه تاریخ فرهنگی حمام تابلوی دیگری وجود دارد که سربازان آمریکایی را در پایان جنگ جهانی اول در یک گرمابه رومی در بریتانیا نشان می‌دهد. این عکس تاریخی در سال ۱۹۱۸ گرفته شده است. 

نمایشگاه بادن‌بادن، گرمابه‌های خصوصی و عمومی را به مثابه مکان‌هایی برای پاکیزگی، میدان نبرد میان جنسیت‌ها و مبارزه بر سر قدرت سیاسی به تصویر می‌کشد.

نمایشگاه "بدن‌ها. نگاه‌ها. قدرت" در شهر بادن‌بادن تا روز ۲۱ ژوئن ادامه دارد.

نقاشی ای از امیل برنار (نقاش فرانسوی درگذشته سال ۱۹۴۱)

هنر، زندگی است. شیهارو شیوتا، هنرمند ژاپنی است که در خانه‌ای کوچک در برلین کار و زندگی می‌کند ولی پیوسته در سراسر جهان در سفر است. موضوع‌های پرفورمنس‌ و چیدمان‌های این هنرمند را خاطرات، وطن، ترس، تولد و مرگ تشکیل می‌دهند. برای نمونه در این تصویر می‌توان یکی از پروژه‌های او را مشاهده کرد که حمام گِل در آپارتمان او در برلین است.

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.